18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na ścięgno Achillesa!

abcZdrowie.pl
by Dana Lookadoo - Yo! Yo! SEO (flickr)
Masz problem ze ścięgnem Achillesa? Dowiedz się, jak wrócić do dawnej sprawności po jego urazie.

Ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki z piętą. W czasie skurczu mięśnie te ciągną ścięgno, co skutkuje podeszwowym zgięciem w stawie skokowym. Proces ten pozwala nie tylko na bieganie lub skakanie, ale nawet na tak proste czynności, jak wspięcie się na palce. Ścięgno to jest podatne na kontuzje. Może dojść do nich choćby w czasie gwałtownego zerwania się do biegu. Czym objawia się uraz ścięgna Achillesa i jak go wyleczyć?

Przyczyny naciągnięcia ścięgna Achillesa

Do urazów ścięgna Achillesa najczęściej dochodzi wśród mężczyzn około 40 roku życia. W tym wieku przeważnie postanawiają oni poprawić kondycję i rozpoczynają treningi. Jeżeli nie poprzedza ich rozgrzewka, dojść może do kontuzji. Mężczyźni w wieku średnim często zapominają, że nie są już w tak świetnej formie co kilka lat wcześniej. Wraz z wiekiem ukrwienie struktury mięśniowo-ścięgnistej zmniejsza się, co prowadzi do jej osłabienia. Na urazy wpływać może także rosnąca waga mężczyzn powodująca większe obciążenie ścięgna. Nadwyrężenie lub zerwanie ścięgna Achillesa wymagać może unieruchomienia nogi na ok. 3 tygodnie.

Problemy ze ścięgnem Achillesa zdarzają się także sportowcom. Rozwinięta masa mięśniowa sprzyja osłabieniu ścięgna Achillesa i pojawianiu się kontuzji. Uraz powodować może również nieodpowiednie obuwie, na przykład niewygodne buty z twardym zapiętkiem. Szczególnie podatni na problem są posiadacze kości piętowej o nietypowym, spiczastym kształcie. Do zapalenia ścięgna dojść może także w wyniku przeciążeń lub urazów zewnętrznych.

Objawy zerwania ścięgna Achillesa

Naderwanie ścięgna Achillesa powoduje obrzęk i zaczerwienienie łydki. Jeżeli doszło do wylewu krwi do tkanek, pojawić się może siniak. Należy pamiętać, że nawet drobne urazy mogą przekształcić się w stan zapalny ścięgna. Problemom ze ścięgnem towarzyszy ból, który z czasem stać się może bólem ostrym i stałym.

Stan zapalny często wiąże się z trzeszczeniem podczas ruchu nogą. Wynika to z nagromadzenia płynu w pochewce otaczającej strukturę. Brak odpowiedniej terapii skutkować może zrostami we wnętrzu pochewki. Sytuacja taka wymaga umieszczenia nogi w gipsie lub stabilizatorze na ok. 3 tygodnie.

Terapia urazów ścięgna Achillesa

W przypadku nieznacznych uszkodzeń ścięgna Achillesa nie ma konieczności unieruchamiania kończyny – ulgę pacjentowi przyniesie specjalna maść dla sportowców. Dostępna jest bez recepty w aptece, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aplikując maść na miejsce urazu 3 razy dziennie, sprawność można odzyskać już po kilku dobach. Korzystne okazać się mogą również zimne okłady z acetonu, które po 2-3 dniach należy zmienić na okłady ciepłe. W przypadku urazu konieczne jest oczywiście powstrzymanie się od treningów i nieobciążanie nogi.

W przypadku zerwania ścięgna Achillesa konieczna może być operacja ortopedyczna. Obecnie stosuje się zabieg tzw. zespolenia ścięgna, polegającego na połączeniu jego końców. Operację tę najczęściej przeprowadza się u sportowców i młodych osób. Ze względu na możliwe problemy z gojeniem się rany u osób starszych wykonuje się zabieg tzw. przezskórnego łączenia ścięgna.

Operację ścięgna Achillesa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu noga pacjenta powinna być unieruchomiona przez okres 6 tygodni. Następnie miejsce ma 6-tygodniowa rehabilitacja, dopasowana do stanu zdrowotnego danej osoby. Należy pamiętać, że po jednokrotnym uszkodzeniu ścięgna Achillesa jest ono bardziej podatne na kolejne urazy. Z tego powodu osoby, które doświadczyły kontuzji ścięgna, powinny być szczególnie ostrożne w czasie aktywności fizycznej.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto