Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Krosna mogą dzielić się używanymi rzeczami. Powstał specjalny serwis, gdzie można je oddać za darmo

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny udostępnił Platformę Wymiany Rzeczy do bezpłatnego zamieszczania ogłoszeń o sprzętach i przedmiotach, które są mieszkańcom zbędne i chcą je przekazać innym.

Serwis jest dostępny pod adresem pszokkrosno.pl. Ma promować ideę recyklingu i nadawania używanym rzeczom „drugiego życia”. Zamiast stać się odpadem, który trafia na wysypisko, mogą być jeszcze jeszcze przydatne i ponownie wykorzystane przez innych. Ogłoszenia mogą umieszczać mieszkańcy. W serwisie jest także Kącik Rzeczy Używanych, działający w ramach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i Kącik Napraw.

Uruchomienie platformy to także odpowiedź na wprowadzone przez urząd miasta limity i opłaty na odpady wielkogabarytowe, czyli m.in. meble, stoły, krzesła, dywany, wykładziny, wózki dziecięce, panele podłogowe, drzwi czy okna.

Wcześniej krośnianie mogli oddawać je bezpłatnie bez ograniczeń do PSZOK przy ul. Białobrzeskiej. Jednak władze Krosna poszły w ślady innych gmin, gdzie obowiązywały limity, bo koszty zagospodarowania odpadów były coraz wyższe. Krośnianie nie tylko pozbywali się coraz więcej zbędnych im rzeczy. Zdarzały się sytuacje, że robili przysługę mieszkańcom ościennych gmin, w których wprowadzono opłaty i limity, oddając ich odpady bez opłat do krośnieńskiego PSZOK.

Jak tłumaczą władze komunalnej spółki – nie byli świadomi, że w ten sposób podnoszą koszty funkcjonowania PSZOK, a to wpływa to na wzrost opłat za odpady komunalne. W takiej sytuacji wprowadzenie limitów i opłat było konieczne, ponieważ nie było możliwości weryfikowania, skąd pochodzą odpady przywożone tak licznie przez mieszkańców Krosna. Magistrat zlikwidował też prowadzoną dwa razy w roku bezpłatną zbiórkę „dużych gabarytów”, które można było wystawić przed dom, skąd zabierały je służby komunalne.

Dzięki internetowej Platformie Wymiany Rzeczy krośnianie, którzy przekroczą limit, a chcą pozbyć się zbędnych i nieużywanych rzeczy, lub uważają, że dana rzecz jest sprawna i może się komuś przydać, mogą wystawić ogłoszenie. I zamiast zawozić ją do PSZOK-u przekazać zainteresowanej osobie, która odbierze sobie rzecz pod wskazanym adresem.

- Limity i rezygnacja z organizacji zbiórki odpadów wielkogabarytowych mają na celu racjonalizację kosztów zagospodarowania odpadów w mieście. Mamy nadzieję, że uruchomienie Platformy Wymiany Rzeczy wpłynie na zmniejszenie ilości odpadów trafiających do przetworzenia w naszej instalacji. Mniejsze ilości odpadów to mniejsze koszty i w efekcie niższe opłaty ponoszone przez mieszkańców - wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Internetowa Platforma Wymiany Rzeczy posiada także moduł „Punkty napraw”, czyli miejsce, w którym osoby i firmy zajmujące się naprawą różnego rodzaju urządzeń, mebli i innych rzeczy, a także świadczące usługi naprawcze jak np. szewc czy krawcowa, mogą bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia ze swoją ofertą i dane kontaktowe.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto