Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anglicy z partnerskiego miasta Leska będą przyjmować uchodźców z Ukrainy

Dorota Mękarska
Mieszkańcy Devizes uruchamiają z leszczanami charytatywny most, dzięki któremu uchodźcy znajdą opiekę w Wielkiej Brytanii.

– Mam nadzieję, że w Lesku wszystko dobrze. To co robicie i Wasza pomoc są niesamowite – Keith Brindle, wikariusz z Anglii, komplementuje leszczan.

– To jest wielka sprawa – ekscytuje się Paweł Kusal, administrator strony „Lesko – Pomoc dla Ukrainy”, na którego adres przyszła propozycja współpracy. – Mieszkańcy Devizes zwrócili się do nas z własnej woli. Widać, że ludzie za granicą obserwują nasze poczynania i wiedzą, co się u nas dzieje.

LoveUkraine

Anglicy założyli w swoim płd-zach. hrabstwie Wiltshire grupę LoveUkraine, aby wspierać ukraińskich uchodźców przyjeżdżających do ich miasta i okolic. Można spodziewać się, że będzie to spora liczba, gdyż rząd Wielkiej Brytanii uruchomił program rejestracyjny dla rodzin, które chciałyby zapewnić im dom. Jest to bardzo korzystny program, zarówno dla uchodźców, jak i Brytyjczyków. Zgodnie z jego założeniami, rodziny przyjmujące uchodźców otrzymają dofinansowanie przez okres 6 miesięcy. Uchodźcy muszą złożyć wniosek o wizę na wjazd do Wielkiej Brytanii. Wiza umożliwi pobyt w Wielkiej Brytanii przez 3 lata, ale opieka brytyjskiej rodziny jest zapewniona tylko przez 6 miesięcy. Po tym czasie uchodźcy mogą zdecydować się na powrót na Ukrainy, jeśli to będzie możliwe, lub znaleźć własne zakwaterowanie na pozostały okres. Wiza umożliwia podjęcie pracy i uzyskanie pomocy socjalnej.

Charytatywny most zacznie funkcjonować od początku kwietnia

Ponieważ rząd Wielkiej Brytanii wymaga podania nazwisk osób, które rodziny brytyjskie miałyby przyjąć, z aktywistami z Leska, którzy zajmują się pomocą uchodźcom, skontaktował się wikariusz z miasta Devizes.

– To dla nas problem. Chociaż jest wiele osób, które chcą zapewnić dom uchodźcom, nie znamy Ukraińców bezpośrednio. Czy w ramach naszej współpracy z Leskiem moglibyśmy otrzymać nazwiska i dane tych Ukraińców, którzy chcieliby się tutaj przenieść? – z taką ofertą współpracy wystąpił wikariusz. – Najlepiej, gdybyśmy mogli gościć rodziny z tej samej miejscowości, jeśli będą się znali będzie im łatwiej.

Jak podkreśla Paweł Kusal, rolę koordynatora weźmie na siebie Społeczny Ośrodek Pomocy Uchodźcom w Lesku. Wcześniej nasz rozmówca wysłał do Anglii szereg konkretnych pytań. Charytatywny most może zacząć funkcjonować od początku kwietnia.

1500 osób z jednego hrabstwa chce przyjąć uchodźców

W hrabstwie Wiltshire zarejestrowało się już 1500 rodzin, chętnych do przyjęcia Ukraińców pod swój dach. Jak podkreśla Keith Brindle większość uchodźców samodzielnie wyjeżdża do Anglii po otrzymaniu wizy, ale tamtejsi aktywiści mogą też zorganizować dla nich transport.

– Gdyby 1500 rodzin przyjęło po 4-6 osób to daje to liczbę nawet 9 tysięcy uchodźców – wylicza Paweł Kusal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto