Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne regionu. Gmina Besko [ZDJĘCIA]

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Gmina Besko to gmina wiejska, w powiecie sanockim. Do 1991 roku jej teren wchodził w obręb gminy Zarszyn. W 1991 roku, gmina uzyskała samodzielność administracyjną. W skład gminy wchodzą trzy sołectwa: Besko, Mymoń i Poręby, które stanowią część wsi Besko.

Na terenie gminy znajduje się wiele ciekawych miejsc, które mogą zainteresować turystę. Przedstawiamy kilka z nich.

Przełom Wisłoka

Przełom Wisłoka na granicy Beska i Mymonia jest jednym z najpiękniejszym przełomów rzecznych w polskich Karpatach. Wisłok płynie tu wąskim korytem, otoczonym urwistymi, wysokimi do 60 metrów fliszowymi zboczami, porośniętymi roślinnością, krzewami i karłowatymi drzewami. Jego powstanie datuje się na schyłkowy okres plejstocenu, około 80 tysięcy lat temu. Do jaru z centrum Beska prowadzi szlak zielony. Po drodze możemy zobaczyć pozostałości po dawnym młynie-tartaku z początku XX wieku oraz dobrze zachowaną tzw. młynówkę, czyli kanał doprowadzający wodę na koło młyńskie.

Wzgórze Cerkiew
Na wzgórze w centrum Beska prowadzą szerokie kamienne schody. Do 1953 roku stała na nim drewniana cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana w 1881 roku. Był to trójdzielny drewniany budynek pokryty początkowo gontem, a później blachą. Na dachu były dwie wieże. Wewnątrz był bogato zdobiony ikonostas. Na polecenie władz powiatowych w Sanoku, w 1953 roku cerkiew została rozebrana. Wokół miejsca po cerkwi znajduje się częściowo odrestaurowany, otoczony starymi drzewami cmentarz.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Besku
Zgodę na budowę świątyni wydał 14 stycznia 1755 r. król August III, przychylając się do prośby starosty sanockiego Jerzego Wandalina Mniszcha. W tym samym roku kościół został konsekrowany.
To niewielki późnobarokowy drewniany budynek konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce, orientowany, zewnątrz i wewnątrz oszalowany, pokryty dwuspadowym dachem, pierwotnie gontowym. Warto do niego wejść, by zobaczyć bogatą polichromię ze ściennymi i sufitowymi malowidłami.

Dwór i zabytkowy park w Besku
Kiedy w Besku zbudowano pierwszy budynek dworski nikt nie wie. Przypuszcza się, że mogło to być jeszcze w końcu XVIII w. Ówczesny dwór, którym opiekowała się straż dworska, spełniał też rolę domku myśliwskiego.
Około połowy XIX wieku. na miejscu pierwszego dworu stanął drugi, czworoboczny, częściowo murowany budynek dworski, którego dach pokryto gontem. Dwór wewnątrz był dosyć przestronny. Znajdował się tam duży salon, jadalnia, trzy pokoje oraz kuchnia. W jednym z pokojów była duża biblioteka, starsi ludzie pamiętają także cenne obrazy i stojącą zbroję. Przed gankiem umiejscowiono kwiatowy gazon, a wokół zabudowań rozciągał się park ze starymi dębami, jesionami i bukami. Obok dworu stały, istniejące do dnia dzisiejszego, zabudowania folwarczne, w których mieszkało kilkunastu fornali wraz ze swymi rodzinami. Dwór, czworaki i park opasany był murem - w jego murze od strony kościoła znajduje się kapliczka św. Floriana z gnomonem -zegarem słonecznym.

Cmentarz wojenny w Mymoniu
Cmentarz znajduje się na skraju lasu niedaleko drogi powiatowej Puławy – Besko. Na cmentarzu pochowano około 180 niezidentyfikowanych żołnierzy różnej narodowości poległych w walkach o przełamanie frontu, toczonych w rejonie cmentarza, w dniach 9-11 maja 1915 (trzykrotny szturm niemiecko-austriacki przełamał obronę rosyjską). Według informacji miejscowej ludności, w zdecydowanej większości poległymi byli Polacy. Na ustawionym krzyżu znajduje się tabliczka z napisem: „Ku czci poległym w I wojnie światowej mieszkańcy Gminy Besko 11.11.2000 r”.

Źródło: Urząd Gminy Besko, Wikipedia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto