Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autosan zmodernizuje częstochowskie autobusy. Zakupi też zabytkową "Stokrotkę" [ZDJĘCIA]

OPRAC.: ST
Stokrotka wzbogaci kolekcję zabytkowych autobusów.
Stokrotka wzbogaci kolekcję zabytkowych autobusów. Autosan
Autosan odnowi 24 częstochowskie autobusy. Odkupi też "Stokrotkę", pierwszy, całkowicie niskopodłogowy autobus skonstruowanym w Sanoku.

5 maja Autosan zawarł umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Częstochowie dotyczącą doprowadzenia do sprawności technicznej 24 sztuki 12-metrowych autobusów hybrydowych o napędzie gazowo - elektrycznym marki SOLBUS SM 12HL.

Zgodnie z harmonogramem dostaw realizacja zakończy się na początku 2023 roku. Po przeprowadzonej modernizacji autobusy nadal pozostaną hybrydami gazowo - elektrycznymi, natomiast największe zmiany nastąpią w sposobie zarządzania mocą i rekuperacją.

- Pierwszy autobus SOLBUS SM 12HL będący własnością MPK Częstochowa został doprowadzony przez AUTOSAN do sprawności technicznej na bazie odrębnej umowy już w ubiegłym roku. Od kilku miesięcy eksploatowany jest w częstochowskiej komunikacji miejskiej, bezawaryjnie i bezpiecznie przewozi pasażerów – informuje sanocka fabryka.

Autosan posiada dużą bazę zabytkowych pojazdów

Jak się okazuje, Autosan nie tylko sprzedaje autobusy, ale także je kupuje. Po dostawie 60 sztuk SANCITY 12LF CNG do Rzeszowa, Autosan zawarł umowę z MPK Rzeszów. Tym razem w roli kupującego występuje nasza fabryka, która chce nabyć wyprodukowany w 2001 r. autobus AUTOSAN A844MN o wdzięcznej nazwie „Stokrotka”.

- Miejski A844MN o długości 12 m na podwoziu firmy Csepel wyposażony jest w silnik MAN i skrzynię biegów ZF. Był zaprezentowany na targach w Poznaniu, jednak nie został wprowadzony do produkcji seryjnej. Od 2003 r. stanowił własność MPK Rzeszów i przez 14 lat eksploatowany był w rzeszowskiej komunikacji miejskiej – czytamy na stronie Autosanu.

„Stokrotka” to pojazd szczególnie ważny dla sanockiej fabryki, ponieważ jest pierwszym, całkowicie niskopodłogowym autobusem skonstruowanym w Sanoku i do tego wyprodukowanym tylko w jednym egzemplarzu.

Z tych właśnie względów, z szacunku do własnej historii podjęta została decyzja o jego odkupieniu i odrestaurowaniu.

Obecnie "Stokrotka" wraca do macierzystej fabryki, gdzie odzyska dawną świetność. Ma dołączyć w przyszłym, jubileuszowym dla fabryki AUTOSAN roku do zabytkowych, odbudowanych weteranów polskiej motoryzacji autobusów SAN H01 i H9-20.


ZOBACZ TEŻ: Nowy przewoźnik Wizz Air na lotnisku w Jasionce. Rozmowa z Adamem Hamryszczakiem, prezesem zarządu Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto