Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą kolejne inwestycje w gminie Sanok? Decyzja zapadnie wkrótce

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Jest duża szansa, że Regionalna Izba Pamięci w Strachocinie znów będzie atrakcyjna dla zwiedzających.
Jest duża szansa, że Regionalna Izba Pamięci w Strachocinie znów będzie atrakcyjna dla zwiedzających. Gmina Sanok
Gmina Sanok zawnioskowała o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Otrzymane wsparcie chciałaby przeznaczyć na inwestycje związane z usługami turystycznymi.

Gmina Sanok stara się o pieniądze na przebudowę Gminnej Izby Pamięci w Strachocinie na Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej, obiekt muzealny, który prezentowałby industrialny i kulturowy dorobek Ziemi Sanockiej.

Wsparcie pomogłoby zagospodarować teren i wyposażyć obiekt w urządzenia multimedialno-wystawiennicze. Obecnie izba pamięci posiada wiele cennych eksponatów i przedmiotów, którymi posługiwali się dawniej mieszkańcy Strachociny.

Niestety budynek dawnego domu ludowego niszczeje i wymaga pilnego remontu. Z tego też powodu jest on obecnie niedostępny dla zwiedzających.

Zbiór cennych eksponatów udało się zgromadzić przede wszystkim dzięki inicjatywie społecznej, a w szczególności zaangażowaniu mieszkańca Strachociny, Stanisława Piotrowskiego. Mężczyzna przez lata własnej pracy dokumentalnej i kolekcjonerskiej zgromadził spory kawałek historii regionu.

– Przez lata strachoczanie gromadzili tematyczne ekspozycje przedmiotów użytkowych z XIX i początku XX w., obrazujące życie dawnych mieszkańców Strachociny – mówił w zeszłym roku dla Gazety Codziennej Nowiny Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanok. – W izbie znajdziemy elementy ruchome kolekcji, m.in. książki, dokumenty, maszyny, wozy, ubrania, wyposażenie warsztatu stolarskiego, szewskiego, krawieckiego, a także sprzęt radiotechniki i łączności, sprzęt wojskowy, kolekcję wieńców dożynkowych oraz inne artefakty, które mieszkańcy uznali za godne ocalenia na przyszłość. Są też fotografie przedstawiające codzienne życie przodków.

Szlak pieszo-rowerowy Liszna-Tyrawa Solna

Drugi wniosek złożony przez Gminę Sanok dotyczy budowy szlaku pieszo-rowerowego na trasie Liszna-Tyrawa Solna. Szlak miałby 4,7 km długości, z czego 2,6 km to przebudowa wraz z miejscem wypoczynkowym, a więc postawieniem m.in. wiat, stołów, ławek, koszy na śmieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto