Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskie Centrum Dziedzictwa w Besku to żywa lekcja historii. W muzeum znajduje się mnóstwo cennych eksponatów [ZDJĘCIA]

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Beskie Centrum Dziedzictwa funkcjonuje w Besku od dwóch lat. Można w nim obejrzeć niezwykłe ekspozycje przedstawiające skamieliny, przedmioty oraz maszyny codziennego użytku, którymi dawniej posługiwali się mieszkańcy Beska, stroje ludowe, wystrój chat oraz kolekcję starych traktorów. Wśród eksponatów są też zęby rekina czy odciski szkieletów prehistorycznych ryb.

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, po dawnym spichlerzu.

– Cieszę się bardzo, że udało nam się po kilku latach odkupić spichlerz, który jest dawnym zabudowaniem dworskim – mówi Mariusz Bałaban, wójt gminy Besko. – Budynek był wykorzystywany głównie przez spółdzielnie kółek rolniczych jako młyn, a następnie trafił w prywatne ręce. Na szczęście właściciel zgodził się na jego sprzedaż.

Narodził się pomysł, aby odremontować budynek i przeznaczyć go na muzeum, tym bardziej, że na terenie gminy Besko nie było dotąd izby pamięci. Pomoc unijna umożliwiła realizację inwestycji.

Na blisko 700 metrach kwadratowych powierzchni znajduje się wiele ciekawych eksponatów.
Na parterze obejrzeć można głównie stare ciągniki udostępnione przez Stowarzyszenie Stary Traktor Bieszczady.

– Nasze stowarzyszenie posiada około stu traktorów, z których 12 znajduje się w muzeum – mówi Ryszard Giera, prezes Starego Traktora Bieszczady. – Zwiedzający mogą również zobaczyć sprzęt rolniczy, jak np. taczki z drewnianym kołem, grabki, wózki, nosidełka, czy sanie konne. Chcemy też wystawić maszyny do produkcji cegły i silniki stacjonarne.

Najstarszy ciągnik będący w posiadaniu stowarzyszenia pochodzi z 1947 roku. Ze względu na ciągłe powiększanie kolekcji władze gminy Besko rozważają propozycję, aby utworzyć największe na Podkarpaciu muzeum zabytkowych ciągników. Póki co, brakuje odpowiedniego terenu do wystawienia ekspozycji.

Beskie Centrum Dziedzictwa to nie tylko traktory

W ofercie muzeum znajduje się mnóstwo przedmiotów codziennego użytku.

– Są to przedmioty regionalnie związane z historią i kulturą Beska – tłumaczy wójt Mariusz Bałaban. – Zwiedzanie uatrakcyjniają ciekawe, interaktywne stanowiska, przy których można poznać losy mieszkańców oraz historię naszej miejscowości. Z kolei na ostatnim piętrze mieści się sala widowiskowo-konferencyjna, w której zwiedzający mogą obejrzeć film o dziejach Beska.

Na co dzień obiekt znajduje się w dyspozycji Gminnego Ośrodka Kultury w Besku a jego zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne. Wójt Mariusz Bałaban zwraca się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają stare przedmioty, o przekazanie ich do muzeum.


ZOBACZ TEŻ: Marta Kraus, Podkarpacka Komisja Filmowa, o Podkarpackim Szlaku Filmowym - ROZMOWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto