Bezemisyjna komunikacja publiczna w Ustrzykach Dolnych

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Autobusy elkektryczne kursują już w większych miastach Podkarpacia.
Autobusy elkektryczne kursują już w większych miastach Podkarpacia. Fot. Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” – coraz więcej polskich miast przestawia swój transport zbiorowy na ekologiczny - zeroemisyjny. Autobusy elektryczne zastępują na miejskich liniach dotychczas użytkowane spalinowe a wkrótce zaczną pojawiać się autobusy wodorowe. Podobnie chcą zrobić Ustrzyki Dolne.

- Złożyliśmy wniosek na ponad 20 milionów złotych na utworzenie w pełni bezemisyjnej komunikacji publicznej. Środki chcemy pozyskać w ramach drugiego naboru w programie „Zielony Transport Publiczny” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z założeń jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, a także przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu, szczególnie w regionach i miastach oddalonych znacznie od ośrodków miejskich. Od kilku lat podejmuję wiele działań, aby nasi mieszkańcy i turyści mieli dobrze zbudowaną ścieżkę połączeń. Efektem tego jest również powstanie Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego – poinformował Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

W zakończonym drugim konkursowym naborze „ZTP” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał 101 wniosków od organizatorów transportu publicznego z całej Polski, w tym 69 wniosków o dotację. Wartość zgłoszonych projektów została oszacowana na kwotę ponad 1,31 mld zł. Wnioskodawcy, wśród których dominują przedstawiciele samorządów średnich i małych miast, zakładają, że ze środków NFOŚiGW sfinansują koszty kwalifikowane zakupu ekoautobusów w formie dotacji oraz jako niskooprocentowaną pożyczkę.

- Jeżeli uda się uzyskać środki w ramach tego działania będziemy pierwszą w Polsce gminą, która uruchomi od nowa, w całości publiczną komunikację w pełni bezemisyjną. Chcemy zbudować flotę autobusów elektrycznych, które będą kursowały pomiędzy sołectwami Gminy Ustrzyki Dolne, ale także w granicach miasta. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie naboru wniosków. Jesteśmy już po ocenie formalnej, którą przeszliśmy pozytywnie - dodaje burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Fot. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Koszt wprowadzenia ekologicznego transportu publicznego w Ustrzykach Dolnych oszacowano na 28 669 770,00 mln zł. Wnioskowana kwota dotacji to 20 829 360 mln zł, natomiast wkład własny Gminy Ustrzyki Dolne pochodzący z pożyczki wyniesie 7 840 410 mln zł.

Wnioski na dofinansowanie złożyły też inne samorządy na Podkarpaciu: Gmina Miasta Sanok, Gmina Miasta Krosno i Jasło oraz Gmina Jarosław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie