Bieszczadzka Polana doczekała się przewodnika turystycznego [ZDJĘCIA]

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
Grupa Inicjatywna wsi Polana w gminie Czarna (powiat bieszczadzki) zrealizowała projekt ,,Polana jakiej nie znacie''. Jego celem było opracowanie i wydanie publikacji pt: ,,Wędrówki po polańskich szlakach - przewodnik historyczno-przyrodniczy''.

Projektowi towarzyszyły liczne działania edukacyjne m.in. szkolne wycieczki w miejsca atrakcyjne turystycznie, prace porządkowe: wykaszanie kościeliska oraz poprawienie zarysu fundamentów po nieistniejącym kościele, dwukrotne wykoszenie ścieżki kopalnianej, powtórne pomalowanie Krzyża Pamięci. Partnerem w projekcie była Gmina Czarna, która sfinansowała zakup ławek, które umieszczono na trasach spacerowych.

W projekt zaangażowali się uczniowie miejscowej szkoły, nauczyciele i mieszkańcy Polany. Koordynatorką a zarazem autorką tekstu przewodnika jest Hanna Myślińska, nauczycielka w miejscowej szkole oraz Witold Smoleński. Mapy wykonał Daniel Mikrut, a za treść merytoryczną odpowiada Maria Faran. Przewodnik zilustrowano wieloma zdjęciami zarówno archiwalnymi jak i współczesnymi. Ich autorami są m.in. Agnieszka i Włodek Bilińscy – fotograficy przyrody nagradzani za swoje prace na całym świecie.

W przewodniku, oprócz historii miejscowości, znajdziemy opis szlaków i ścieżek turystycznych przebiegających przez Polanę i tereny gminy Czarna. 12 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Polanie zaplanowano oficjalną promocję przewodnika. Początek o godzinie 12.

Polana leży u stóp najdłuższego bieszczadzkiego pasma górskiego Otrytu, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Solińskiego. Jej położenie, historia, przyroda i niepowtarzalny klimat od lat przyciągają turystów. Obecnie miejscowość zamieszkuje około 400 osób.

Pierwsza zachowana informacja o istnieniu Polany pochodzi z roku 1486 i mówi „ Iwanko Knayasz de Polyanya ...”, co tłumaczymy jako „Iwanko kniaź Polany” i dalej, „wraz z Kniaziem Soliny i kmieciami, z kilku sąsiednich wsi ręczyli swemu panu Stanisławowi Kmicie, za niejakiego Stecza z Bóbrki”. Z informacji tej wynika, iż Polana wchodziła, w skład dóbr kmitowskich. Kmitowie, których w tym czasie reprezentował Piotr Kmita - kasztelan lubelski, posiadali największe dobra na ziemi sanockiej.

Na przełomie wieku XIX i XX Polana była centrum kultury w tej części Bieszczad, a zarazem siedzibą największej obszarowo parafii rzymsko katolickiej, rozciągającej się od Ustrzyk Górnych po Ustrzyki Dolne i Wołkowyję. Na terenie wsi działały grupy teatralne, muzyczne dające występy w regionie jak i wielu miejscach na terenie południowej - wschodniej Polski. We wsi zachowała się najprawdopodobniej najstarsza drewniana cerkiew w Bieszczadach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie