– Dzięki temu, że wcześniej otrzymaliśmy duże dofinansowanie do zakupu karetek z funduszu covidowego, Ministerstwa Zdrowia i wojewody podkarpackiego, mogliśmy teraz kupić karetkę do Komańczy z własnych środków – podkreśla Beata Pieszczoch, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.
Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje piąty rok na terenie powiatów: sanockiego, leskiego, brzozowskiego i bieszczadzkiego. Działa w najtrudniejszych warunkach na Podkarpaciu.
Od początku jego działania priorytetem była wymiana ambulansów, gdyż pogotowie wystartowało z taborem, który liczył sobie kilkanaście lat i miał duży przebieg. U rekordzisty na liczniku było 500 tysięcy km.
Najgorzej jest w zimie
Na obszarze działania BPR szczególnie trudne warunki występują w gminach Komańcza, Nozdrzec, Cisna i Lutowiska.
–W Komańczy jest pilna potrzeba wymiany ambulansu na pojazd z napędem na cztery koła – dodaje pani dyrektor. – Szczególnie w zimie nie raz musieliśmy korzystać z pomocy GOPR, czy Straży Pożarnej, by dojechać do chorego, a każda minuta liczy się w stanie zagrożenia życia.
Nowo zakupiony ambulans posiada właśnie napęd na cztery koła. Kosztował 600 tys. zł.
Wraz z ostatnim nabytkiem podstacje w Komańczy, Cisnej i Nozdrzcu zostały już wyposażone w nowe pojazdy. Pozostaje jeszcze podstacja w Lutowiskach, która dysponuje 9-letnią karetką, ale o mniejszym przebiegu. Wymiana tego pojazdu jest jednak także w planie.
To był dobry ruch
Po konsolidacji ratownictwa medycznego na terenie czterech powiatów, Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe stało się dowodem, że był to dobry ruch. Sprawdziło się w tak trudnym czasie jak pandemia i podczas agresji na Ukrainę. Utworzono wówczas dwa punkty medyczne na granicy. Jeden w Krościenku, drugi w ośrodku recepcyjnym w Łodynie.
BPR wykonuje transporty do szpitali w całej Polsce. Dysponuje nowymi karetkami i sprzętem medycznym. Posiada nowe defibrylatory i sprzęt do ratowania życia. Przymierza się do budowy nowej siedziby pogotowia w Sanoku, co wpłynie na dalszy jego rozwój.
Zatrudnia obecnie 180 pracowników oraz 70 osób na umowach cywilno-prawnych.
W województwie podkarpackim funkcjonuje 96 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 14 zespołów specjalistycznych. Liczba wyjazdów w 2021 roku dla całego rejonu operacyjnego wynosiła ponad 143 tysiące, z których 18 tysięcy zrealizowane zostało przez karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego, a w zeszłym roku BPR zanotowało ponad 16 tysięcy wyjazdów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01BLEU Czarny
SMEG Technologia i Styl: Od ponad 65 lat Smeg, fir…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EBK Żeliwny
Blender KitchenAid Artisan K400 BK 5KSB4026EBK żel…
kup teraz

KitchenAid K400 + Wyciskacz 5KSB4054EBK Żeliwny
Blender K400 żeliwny, zestaw z wyciskaczem do cytr…
kup teraz

WMF Kult Pro 416530011
Z blenderem wysokoobrotowym KULT PRO w kilka chwil…
kup teraz

KitchenAid 5KFP1319EER Czerwony
Misa robocza 3,1L, 2 ostrza, tarcza o regulowanej …
kup teraz

KitchenAid 5KFP1319EAC Kremowy
Misa robocza 3,1L, 2 ostrza, tarcza o regulowanej …
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz