Budowa mostu w Sanoku budzi wiele zastrzeżeń. Burmistrz i starosta wydali oświadczenia

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Przekroczenie uprawnień w kwestii budowy nowego mostu w Sanoku, brak wcześniejszych konsultacji pomysłu z radnymi, podpisanie porozumienia ze starostą sanockim w sprawie przekazania „starego” mostu miastu. To tylko niektóre oskarżenia rzucane przez radnych pod adresem burmistrza Sanoka.

Z zarzutami nie zgadza się Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, który wydał w tej sprawie oświadczenie.

– Czyniąc starania o pozyskanie środków na budowę nowej przeprawy mostowej przez San, nie myślałem, że troska o rozwój miasta i jego przyszłość zmobilizuje moich wrogów politycznych – tłumaczy Matuszewski. – Jako burmistrz Miasta Sanoka oświadczam, że wszelkie czynności podjęte w toku przygotowania i zatwierdzenia inwestycji zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem.

Burmistrz dementuje, jakoby realizacja inwestycji była obarczona uchybieniami i miała pociągnąć za sobą nieprzewidziane wydatki dla Gminy Miasta Sanoka oraz skutkować powstaniem szkody majątkowej po stronie gminy.

– Wszelkie tego typu insynuacje nie polegają na prawdzie i są w mojej ocenie obliczone wyłącznie na unicestwienie realizacji tej inwestycji, a przy tym zmierzają do podważenia autorytetu i dobrego imienia burmistrza Miasta Sanoka, ale także szeregu osób oficjalnie już zaangażowanych w realizację tej inwestycji, a piastujących ważne urzędy państwowe – twierdzi Tomasz Matuszewski. – Tego typu działania, niemające żadnego uzasadnienia w faktach, są jaskrawym przejawem walki politycznej i w istocie godzą w interes Gminy Miasta Sanoka i jej mieszkańców.

Burmistrz zaznacza, że atak nieprzychylnych mu osób nie zniechęci go do budowy mostu na rzece San wraz z budową dróg dojazdowych i skrzyżowania z drogą wojewódzką. Wyczekiwana przez mieszkańców od kilkudziesięciu lat inwestycja ma przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego Sanoka.

Starosta sanocki wyjaśnia istotę podpisanego z Gminą Miasta Sanoka porozumienia

Do sesji Rady Miasta Sanoka, która miała miejsce 19 listopada, odniósł się również Stanisław Chęć, starosta sanocki.

– Podpisany dokument w sprawie sposobu użytkowania mostu w ciągu ulicy Białogórskiej w Sanoku jest wyłącznie „Porozumieniem” określającym tryb współdziałania pomiędzy jednostkami samorządowymi, tj. Gminą Miasta Sanoka a Powiatem Sanockim w związku z planowaną budową nowego mostu na rzece San. Sam jednak fakt podpisania „Porozumienia” na tym etapie nie rodzi skutków w postaci rozporządzania majątkiem Powiatu Sanockiego.

Starosta tłumaczy, że w treści „Porozumienia” jedynie zasygnalizowano, że w przyszłości Gmina Miasta Sanoka może przejąć stary most. Wówczas od decyzji Rady Powiatu Sanockiego będzie zależało, czy dojdzie do jego przekazania wraz z dojazdami.

– Wybudowanie przez Gminę Miasta Sanoka nowego mostu spowoduje, że nastąpi ograniczenie ruchu na dotychczasowym moście i niewykluczone, że ruch na nim ograniczy się tylko do ruchu pieszych i rowerów – mówi Stanisław Chęć.

W Sanoku powstanie nowy most

W ramach programu „Mosty dla Regionów” Sanok otrzyma dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji projektowej dla mostu nad Sanem.

Most powstanie na przedłużeniu ul. Sobieskiego do ul. Gajowej ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką 886 - ulicą Królowej Bony. Będzie miał 120 m długości, 14 m szerokości, 2-metrowy obustronny ciąg pieszo-rowerowy oraz dwukierunkową jezdnię o szerokości 6 m.

Szacowany koszt budowy nowej przeprawy na Sanie wraz z budową dróg dojazdowych oraz skrzyżowaniem wynosi 63,9 mln zł. Koszt przygotowania dokumentacji to 1,3 mln zł, z czego dotacja z budżetu państwa to ponad 1 mln zł. Dokumentacja będzie gotowa najpóźniej do grudnia 2022 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie