Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była urzędniczka i aktualna radna z Sanoka oskarżona o zorganizowanie grupy przestępczej

Redakcja
archiwum
Była urzędniczka ze Starostwa Powiatowego w Sanoku, która została zatrzymana w październiku 2020 roku przez policjantów d.s. walki z korupcją, została oskarżona o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą.

Kobieta miała wykorzystywać bazę danych urzędu, do czego miała uprawnienia i bezprawnie przekazywać je osobom trzecim. Wiedza ta, jak ustaliła prokuratura, była używana przez jej córkę w komercyjnej działalności ubezpieczeniowej.

Razem z sanocką urzędniczką policja w 2020 r. zatrzymała 6 osób, w większości ze sobą spokrewnionych. W stosunku do 3 osób, w tym samej G. R-Ch. sąd zastosował tymczasowo areszt na 3 miesiące, bo śledczy obawiali się, że kobieta jako osoba publiczna, a także doświadczona urzędniczka, mogłaby wykorzystywać swoje wpływy do zmiany zeznań świadków. Natomiast wobec 3 pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji. Kiedy w stosunku do R-Ch. zakończy się areszt tymczasowy, zastosowano wobec niej takie same środki wolnościowe, łącznie z zakazem prowadzenia działalności ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Dokonano także zabezpieczeń majątkowych.

Urzędniczce postawiono zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Jako funkcjonariusz publiczny, wykorzystując dostęp do baz danych, miała ujawniać informacje w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Starosta sanocki Stanisław Chęć po aresztowaniu zarządził przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Wydziale Komunikacji i Transportu SP w Sanoku. Przeprowadzano ją w okresie od 13 października do 20 listopada 2020 r. Kontrolowano rok 2018 i 2019. W protokole pokontrolnym nie stwierdzono nieprawidłowości.

W czasie pierwszych trzech miesięcy po aresztowaniu status R-Ch. jako pracownika uległ zmianie. Stosunek pracy został tymczasowo zawieszony z mocy prawa. W tym czasie urzędniczka otrzymywała połowę wynagrodzenia. Z pracy zwolniono ją w styczniu 2021 r. Stało się to na podstawie art. 66 par.1 Kodeksu pracy, który po upływie 3-miesięcznej nieobecności pracownika pozwala wygasić stosunek pracy.

Natomiast urzędniczka nie straciła mandatu radnej Rady Miasta Sanok. Może się to stać dopiero po prawomocnym wyroku skazującym. Radna mogłaby sama zrzec się mandatu na piśmie, ale tego nie uczyniła.

Prokuratura Okręgowa w Krośnie skierowała już do krośnieńskiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko byłej urzędnicze. Jest ona oskarżona o przestępstwo z art. 258 par 1 i 3 kk, tj. o zorganizowanie grupy przestępcze, którą kierowała oraz o przestępstwo z art. 231 par. 1 i 2, tj. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Pozostałych domniemanych członków grupy przestępczej oskarżono z art. 258 par. 1 kk oraz o przestępstwo z art 231 par. 1 i 2 w związku z art. 21 par. 2 i 65 i 91 par 1.

Przestępstwa zarzucone wszystkim oskarżonym zostały popełnione w okresie od 10 października 2018 r. do 10 kwietnia 2019 r. W tym okresie była urzędniczka ujawniała pozostałym oskarżonym szczegółowe dane z bazy CEPiK. Dzięki tym informacjom oskarżeni zawierali z posiadaczami pojazdów umowy ubezpieczenia OC, a następnie z firm ubezpieczeniowych otrzymywali korzyści majątkowe w postaci prowizji z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Ponadto zdarzały się przypadki, że była urzędniczka uzależniała szybkie zarejestrowanie pojazdu od tego, czy petent zawarł umowę ubezpieczenia OC w agencjach pośrednictwa ubezpieczeniowego należących do członków grupy. W takim przypadku rejestracja pojazdu następowała od „ręki”.

Prokuraturze udało się ustalić, że oskarżeni uzyskali prowizje w łącznej kwocie co najmniej 12.250,43 zł. Na ostateczne ustalenia sądu w tym zakresie przyjdzie poczekać. Tylko jedna z oskarżonych nie otrzymywała żadnej korzyści majątkowej, gdyż prowizje z tytułu zawartych przez nią umów wpływały w rzeczywistości na rachunek jej pracodawcy. Sama była urzędniczka też nie uzyskała dla siebie korzyści majątkowej, a jedynie przysparzała jej członkom grupy.

W toku śledztwa zebrano obszerny materiał dowodowy, m.in. przesłuchano blisko 500 świadków oraz przeanalizowano dokumentację związaną z zarejestrowaniem lub ubezpieczeniem blisko 400 pojazdów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Była urzędniczka i aktualna radna z Sanoka oskarżona o zorganizowanie grupy przestępczej - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto