Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Było 12 chętnych do GB GOPR, ale egzamin zdało 6 osób, w tym 2 warunkowo. Nie było łatwo

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Egzamin, który muszą przejść kandydaci do GOPR to nie "kaszka z mleczkiem", bo służba jest trudna i wymagająca
Egzamin, który muszą przejść kandydaci do GOPR to nie "kaszka z mleczkiem", bo służba jest trudna i wymagająca fot. arch. GOPR Bieszczady
Czterech kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR przeszło całkowicie pomyślnie egzamin, który jest pierwszym krokiem, by nieść pomoc w górach. Dwie osoby muszą poprawić swoje wyniki.

Egzamin odbył się w dniach 7-8 stycznia br. na Połoninie Wetlińskiej, a umiejętności narciarskie sprawdzano na wyciągu Ośrodka Narciarskiego BieszczadSKI w Wańkowej.

GOPR rekrutuje kandydatów wśród osób pełnoletnich, charakteryzujących się nienagannym stanem zdrowia. Preferowani są mieszkańcy województwa podkarpackiego.

Pierwsza weryfikacja

Kandydaci są weryfikowani pod kątem szczegółowej topografii rejonu działania GB GOPR, czyli Bieszczadów i wschodniej część Beskidu Niskiego, w tym przebiegu szlaków, nazw i wysokości najważniejszych wzniesień, schronisk górskich, pasm, rezerwatów i potoków.

To nie jedyne wymogi. Kandydaci zostali też poddani testowi sprawnościowemu oraz ocenie umiejętności narciarskich, podczas której sprawdzano poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich.

Te wysokie wymagania spełniły bez zastrzeżeń tylko 4 osoby z 12, które zgłosiły się, ale do egzaminu przystąpiło 8 osób. 2 nie zdały, a 6 osób może kontynuować starania o przyjęcie w poczet kandydatów do GOPR, w tym 2 pod warunkiem poprawy niektórych elementów. Byli to nie tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale także Mazowsza, Śląska i Kaszub.

Zdany egzamin to początek

Aby wstąpić w szeregi GOPR konieczne jest odbycie stażu kandydackiego. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas których trzeba odbyć dyżury w stacjach ratunkowych, poznając specyfikę służby górskiej. Czas dyżurów musi wynosić minimum 240 godzin rocznie.

Warunkiem przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W tym okresie kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.

Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu kandydat może być włączony do grona ratowników, a uroczystość nadawania „blach” odbywa się w Dniu Ratownika.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Było 12 chętnych do GB GOPR, ale egzamin zdało 6 osób, w tym 2 warunkowo. Nie było łatwo - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto