Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas leśnych mogił na Podkarpaciu. Szanujmy zmarłych i przyrodę

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojtek Zatwarnicki
Leśnicy na Podkarpaciu, jak co roku przed Świętem Zmarłych odwiedzają miejsca pamięci i porządkują leśne cmentarze. Las kryje wiele grobów, o których, prócz leśników, niewielu pamięta.

- Pierwsza wojna pochłonęła w Karpatach setki tysięcy ofiar. Tylko w lasach Nadleśnictwa Komańcza znajduje się 17 cmentarzy z tego okresu, część z nich dopiero niedawno zidentyfikowano i oznaczono krzyżami. W ubiegłym roku doszło do utworzenia cmentarza wojennego na górze Manyłowa w Nadleśnictwie Baligród, gdzie podczas I wojny światowej zginęły setki żołnierzy walczących armii, pochowanych w zbiorowych mogiłach, często płytko kopanych z uwagi na ciężką wówczas zimę. Obszar cmentarza obejmuje kilka arów wzgórza, w tym roku pojawiły się kolejne groby, w których złożono szczątki ekshumowanych ofiar wojny – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Leśnicy z Podkarpacia od kilku lat wprowadzili zwyczaj, że na leśne cmentarze nie nosi się sztucznych kwiatów i nie pali zniczy. Na grobach leśnych, leśnicy umieszczają gałązkę jedliny z ulegającą biodegradacji wstążką z napisem „Pamiętamy”. Leśnicy apelują by ten zwyczaj zachować. Wyjątkiem mogą być leśne mogiły, w miejscach nieistniejących już miejscowości gdzie zostali pochowani przodkowie obecnie żyjących. Tak jest m.in w miejscowości Rosolin w gminie Czarna w powiecie bieszczadzkim.

- Warto upowszechnić takie mniej inwazyjne dowody pamięci, eliminować zwłaszcza sztuczne kwiaty i zaśmiecające las znicze – mówi Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie.

- Na terenie RDLP w Krośnie znajdują się 53 cmentarze wojenne z obu wojen światowych, 4 cmentarze rzymskokatolickie, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, 4 kirkuty, 15 cmentarzy cholerycznych, 96 mogił zbiorowych i pojedynczych. Miejsca dawnych pochówków znaczą też często kapliczki leśne, których naliczono 222, jak również 246 krzyży pokutnych lub wotywnych. Zapewne wiele grobów wciąż pozostaje niezidentyfikowanych i zapomnianych – dodaje Edward Marszałek.

Pełną listę leśnych mogił na Podkarpaciu można znaleźć tutaj:LEŚNE MOGIŁY

Źródło:: Materiały własne, RDLP Krosno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas leśnych mogił na Podkarpaciu. Szanujmy zmarłych i przyrodę - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto