Czy oszczędzanie w PPK się opłaca? Co musisz wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Materiał informacyjny PFR PORTAL PPK
Udostępnij:
Pracownicze Plany Kapitałowe są już dostępne dla wszystkich pracowników. To najlepszy z możliwych sposobów oszczędzania na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, bo do naszych oszczędności dokładają się: pracodawca oraz państwo. I choć gromadzone przez nas pieniądze przeznaczone są na jesień życia, to już w trakcie trwania programu możemy skorzystać z środków zgromadzonych w PPK w ważnych dla nas sytuacjach życiowych.

Zalety oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych

  • Masz możliwość obniżenia swojej wpłaty przy zachowaniu wpłat od pracodawcy (dot. zarabiających nie więcej niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia).
  • Możesz dokonać wypłaty kiedy chcesz, to twoje prywatne pieniądze.
  • Nawet wypłacając środki w dowolnym momencie - co wiąże się z określonymi pomniejszeniami - zyskujesz (to twoje dodatkowe pieniądze). Możesz też wypłacić środki bez pomniejszeń w dwóch przypadkach – na wkład własny, np. przy zakupie nieruchomości oraz w razie poważnego zachorowania swojego lub swoich bliskich (małżonka lub dziecka).
  • Wypłata pieniędzy nie oznacza braku możliwości dalszego gromadzenia oszczędności.
  • Możesz zmienić przypisany do wieku fundusz zdefiniowanej daty, tj. wybrać strategię inwestowania twoich środków.

Czy oszczędzanie w PPK się opłaca

Sprawdźmy! Na indywidualny rachunek uczestnika PPK trafia co miesiąc wpłata podstawowa, czyli co do zasady 2% z jego wynagrodzenia oraz wpłata jego pracodawcy (1,5% tego wynagrodzenia). Po trzech miesiącach oszczędzania, uczestnik PPK nabywa też prawo do wpłaty powitalnej (250 zł) od państwa. Na rachunek uczestnika, jeśli spełnione są warunki wskazane w ustawie, trafią też dopłaty roczne od państwa - wysokości 240 zł. To sprawia, że każda złotówka pracownika przynosi korzyści. Dzięki takiej konstrukcji finansowania, każdy z uczestników PPK zyskuje znacznie więcej niż gdyby oszczędzał sam.

Oszczędzanie w PPK po prostu się opłaca. Wszystkie środki wpłacone na indywidulane konto w PPK są własnością uczestnika programu, tak jak mieszkanie czy samochód. Pieniądze można wypłacić praktycznie w każdej chwili, choć oczywiście najwięcej zyskamy odkładając przynajmniej do 60 roku życia. Zasada jest prosta - im dłużej oszczędzamy, tym wyższa będzie kwota do wypłaty, bo nasz kapitał pracuje. Warto zatem już teraz pomyśleć o dodatkowych środkach na czas, kiedy mogą się one okazać bardzo potrzebne - zapewnia Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

PPK

PPK a wypłata pieniędzy w dowolnym momencie

Pieniądze odkładane w PPK są cały czas prywatną własnością pracownika. Poza tym, że podlegają dziedziczeniu, można nimi swobodnie dysponować także w trakcie oszczędzania. Choć, jeśli zdecydujemy się na ich wycofanie z rachunku przez ukończeniem 60. roku życia, musimy liczyć się z pewnymi pomniejszeniami. Utracimy wówczas dopłaty ze strony państwa: wpłatę powitalną i dopłaty roczne (które miały być premią za długoletnie oszczędzanie), a zyski osiągnięte w ramach PPK zostaną pomniejszone o tzw. podatek Belki. Natomiast 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy trafi na rachunek wskazany przez ZUS. Informacja o tej kwocie zostanie zapisana na naszym koncie ubezpieczonego jako składka na ubezpieczenie emerytalne.

Jeśli z korzystaniem z oszczędności poczekamy do ukończenia 60 lat, żadne pomniejszenia nam nie grożą. Pod warunkiem jednak, że całość oszczędności zdecydujemy się wypłacać w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Podobnie będzie, gdy od razu wypłacimy 25 proc. zgromadzonych środków, a z reszty korzystać będziemy przez co najmniej 10 lat (120 miesięcznych rat).

Bez utraty bonusów i konieczności zapłaty podatku możemy natomiast w każdej chwili i to przed osiągnięciem 60 lat wypłacić do 25 proc. zgromadzonych środków w razie swojego poważnego zachorowania bądź poważnego zachorowania małżonka lub dziecka. Możemy też wypłacić nawet 100 proc. środków, jeśli przeznaczymy je na pokrycie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym np. na zakup mieszkania. Z tego rozwiązania skorzystać można jednak tylko przed ukończeniem 45 lat i to pod warunkiem zwrotu wypłaconej kwoty do PPK w ciągu 15. lat od wypłaty.

Co ważne, wypłata nawet całej zgromadzonej kwoty przed osiągnięciem 60 lat nie oznacza końca oszczędzania w PPK. O ile nie złożymy pracodawcy pisemnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (zrezygnujemy z oszczędzania w programie), na nasz rachunek nadal będą dokonywane wpłaty. Zresztą nawet złożenie takiej deklaracji nie musi być definitywnym rozstaniem z PPK. Do programu można bowiem w każdej wrócić, wystarczy złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

PPK

Wygodne oszczędzanie w PPK

Ważnym atutem PPK jest też to, że uczestnik tego programu może dostosowywać zasady, na jakich oszczędza, do aktualnego poziomu swoich dochodów. Ma też wpływ na poziom ryzyka związany z inwestowaniem zgromadzonych przez niego oszczędności.

W pierwszym przypadku, gdy miesięczne zarobki oszczędzającego w PPK nie przekraczają 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, może obniżyć wpłatę własną nawet do 0,5 proc. wynagrodzenia (przy czym wpłata pracodawcy pozostanie na wcześniejszym poziomie, czyli minimum 1,5 proc.).

Gdy zaś uczestnik PPK zmieni swoje podejście do ryzyka, może zdecydować o zmianie funduszu zdefiniowanej daty, do którego został przypisany ze względu na swój wiek, na taki, który będzie lepiej dostosowany do jego potrzeb inwestycyjnych.

Dodatkowe informacje na temat PPK można znaleźć na stronie MojePPK.pl. Eksperci portalu prowadzą także bezpłatne szkolenia z zakresu PPK oraz Tarczy Finansowej PFR 2.0 (pomocy dla mikro, małych i średnich firm, które ucierpiały z powodu sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19).

PPK

Wideo

Materiał oryginalny: Czy oszczędzanie w PPK się opłaca? Co musisz wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych? - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie