Czy w Lesku powstaną dwie obwodnice prowadzące w Bieszczady?

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Kluczowym elementem obwodnicy Leska będzie nowy most na Sanie, który odciąży obecną prawie stuletnią konstrukcje.
Kluczowym elementem obwodnicy Leska będzie nowy most na Sanie, który odciąży obecną prawie stuletnią konstrukcje. Fot. Wojtek Zatwarnicki
Udostępnij:
Od chwili przedstawienia wstępnego planu przebiegu obwodnicy Leska, nie milkną dyskusje na ten temat. Mieszkańcy sprzeciwiają się przedstawionym planom, które zakładają przebieg drogi w pobliżu zwartej zabudowy i proponują inne rozwiązania. Organizowane są spotkania w sołectwach i na wyższym szczeblu. Na początku stycznia lokalni samorządowcy rozmawiali z przedstawicielami władz wojewódzkich i krajowych.

Jedna z propozycji mieszkańców zakłada budowę obwodnicy, po północnej stronie Leska w ciągu drogi krajowej nr 84 prowadzącej w kierunku Ustrzyk Dolnych. To jednak niemożliwe, bowiem samorząd województwa otrzymał pieniądze na drogi wojewódzkie i budowę mostu na Sanie. Jak wiadomo San płynie po południowej stronie miasta.

- W najbliższym czasie Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej, w ramach, której analizowane będą uwarunkowania i potencjalne warianty trasy. Wszystkie obejmować będą nowy most na Sanie – kluczowy element tej inwestycji – powiedział
Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Przebieg obwodnicy jest w fazie prac przedprojektowych i może się zmienić, bo teren jest skomplikowany i trudny, dlatego trzeba dobrze to wszystko przemyśleć. Oczywiście rozpoczniemy też konsultacje z mieszkańcami Leska dotyczące przebiegu przyszłej obwodnicy, bo jest potrzeba rozmowy i wzajemnego zrozumienia - uspokaja nastroje mieszkańców - Piotr Pilch, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

W sprawie przebiegu obwodnicy organizowanych jest wiele spotkań.Wojtek Zatwarnicki

Jak się jednak okazuje, pomysł budowy obwodnicy „północnej” również może liczyć na realizację. Projekt ten znalazł się na liście rezerwowej „Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030” Ministerstwa Infrastruktury.

- Budowa północnej obwodnicy Leska w ciągu drogi krajowej nr 84 nie jest uzależniona od budowy obwodnicy południowej, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 894. Podtrzymujemy inicjatywę budowy obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 84. Wpisuje się ona w szereg innych inwestycji, które usprawniają ruch w Bieszczadach i na drogach krajowych – poinformował Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości w Lesku mogą powstać dwie niezależne obwodnice prowadzące w Bieszczady.

Rząd na budowę obwodnicy Leska przeznaczył 100 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie