Dotknąć meteorytu. Rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
arch. DzUT
Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla małych studentów w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.

W ubiegłą sobotę, 22 października, rozpoczął się w Ustrzyckim Domu Kultury cykl zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat. Jest to już 16. semestr DUT, dzięki któremu dzieci z gminy Ustrzyki Dolne mogą w ramach bezpłatnych zajęć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „Czy słońce jest wyjątkowe?” uczestnicy zobaczyli, czym wyróżnia się Słońce na tle innych gwiazd oraz jak przedstawia się nasz układ planetarny w porównaniu z tysiącami innych układów planet w Galaktyce.

Dokonali przeglądu różnych typów gwiazd i dowiedzieli się, co oznacza, że Słońce jest gwiazdą żółtą. Dzieci zasypały prowadzącą lawiną pytań, a także mogły dotknąć meteorytu i przekonać się z bliska jak wygląda jego struktura, jaka jest jego wielkość czy waga. Wykład poprowadziła dr Elżbieta Kuligowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy uczestnik Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz „Zestawu Naukowca”, dzięki któremu każdy młody student będzie mógł samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Mielcu, Jaśle i Dębicy.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania wiedzy znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Ustrzykach Dolnych, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 4 warsztaty (prowadzone w małych, 15 osobowych grupach). Wszystkie wykłady odbywają się w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

W spotkaniach uczestniczy łącznie 60 osób.

Zajęcia, które potrwają do lutego 2023 r. organizowane są dzięki współpracy z partnerem strategicznym - jest nim gmina Ustrzyki Dolne - a także dzięki partnerom, są to Ustrzycki Dom Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie