Duże wsparcie finansowe dla podkarpackich miast w ramach programu "Rozwój lokalny" [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Włodarze Niska, Jasła, Jarosławia i Krosna prezentują umowy podpisane z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na wykorzystanie grantów przyznanych na rozwój lokalny.
Włodarze Niska, Jasła, Jarosławia i Krosna prezentują umowy podpisane z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej na wykorzystanie grantów przyznanych na rozwój lokalny. Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Włodarze czterech miast, Jarosławia, Jasła, Krosna i Niska, podpisali w środę 15 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim umowy na wykorzystanie środków z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na realizację projektów poprawiających jakość życia, środowiska i rozwój technologiczny w tych miastach. Każde z miast dostało po ok. 15 mln zł. Z dwoma kolejnymi miastami z Podkarpacia, Przemyślem i Stalowa Wolą, umowy zostaną wkrótce podpisane.

Do tych środków przyznawanych w programie „Rozwój lokalny” aspirowało w skali kraju 255 średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Na pierwszym etapie zakwalifikowało się 54 miast. Z tej grupy eksperci wybrali 29 miast, z tego aż sześć podkarpackich.

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Prace długo trwały prace nad zaprezentowanymi przez miasta programami.

- Zarówno eksperci Związku Miast Polskich, jak i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów pracowali z przedstawicielami miast nad koncepcją, jak powinni rozwijać miasta, aby żyło się w nich lepiej, ale również w jaki sposób te miasta powinny kreować swoją politykę klimatyczną, gospodarczą, skierowaną na przedsiębiorców i mieszkańców, taką politykę, która pozwoli młodzieży pozostać w miastach i w nich rozwijać swoje pasje i biznesy – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

To z tym ministerstwem włodarze czterech miast podpisali w czwartek umowy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

Wiceminister podkreśliła, że przed miastami stoi teraz ciężka praca, bo będą one musiały zrealizować przyjęte i opisane w projektach założenia. Miasta będą dalej współpracować z ekspertami Związku Miast Polskich i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, jak sprawnie realizować swoje przedsięwzięcia.

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch powiedział, że przyznane 15 mln zł jest największym dofinansowaniem w historii tego miasta.

– Przy dworcu głównym PKP powstanie centrum informatycznego zarządzania miastem z nowoczesnym monitoringiem miasta, tzw. smart city. Powstanie także nowe centrum przesiadkowe ulokowane także przy dworcu PKP, rozpoczniemy też działania, jeżeli chodzi o ochronę klimatu, czyli rozwój publicznego transportu niskoemisyjnego. Planowaliśmy zakup całego taboru, ale środki są mniejsze, wykorzystamy je więc na góra dwa autobusy. Pod transport elektryczny przygotujemy całą infrastrukturę. O klimat zadbamy organizując zielone dachy o ogromnej powierzchni ulokowane nad wiatą przystankową przy dworcu głównym PKP i ściany zielone na budynkach użyteczności publicznej – powiedział Nowinom Waldemar Paluch.

Jednym z elementów projektu Niska, jaki dostał dofinansowanie, jest centrum mulitmedialne. W nowym obiekcie liczącym ok. 1000 m kw. przy zalewie Podwolina będzie mieściła się sala wystawiennicza pokazująca w wydaniu cyfrowym historię Niska i terenów Puszczy Sandomierskiej.

- W budynku mają mieścić się też laboratoria informatyczne, w których młodzi ludzie wiedzę zdobytą w szkołach podstawowych i średnich będą przekładać na projekty gospodarcze – powiedział Nowinom burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk.

Tomasz Soliński, zastępca prezydenta miasta Krosna, podkreślił, że program rozwoju Krosna powstał w sposób oddolny, po konsultacjach z organizacjami społecznymi. W tym mieście za przyznane środki powstaną m.in.: centrum aktywizacji młodzieży, ścieżki rowerowe, parki kieszonkowe i programy działania na rzecz pobudzania przedsiębiorczości.

- Nad przygotowaniem naszego projektu “Jasło - moje miasto, mój dom” pracowało ponad 40 osób reprezentujących różne środowiska. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie i za poświęcony czas – mówił Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Duże wsparcie finansowe dla podkarpackich miast w ramach programu "Rozwój lokalny" [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie