Dzięki Polskiemu Ładowi wzrosną realne dochody Polaków. Zobacz, ile zyskasz [PRZYKŁADY]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Prezentujemy przykładowe wyliczenia płac i emerytur, po wprowadzeniu Polskiego Ładu, dla pracowników, rodzin i seniorów.
Prezentujemy przykładowe wyliczenia płac i emerytur, po wprowadzeniu Polskiego Ładu, dla pracowników, rodzin i seniorów. Pixabay
Udostępnij:
Na wprowadzonej przez rząd reformie Polski Ład zyskają rodziny z dziećmi, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo oraz emeryci i renciści. Dzięki historycznej obniżce podatków zyskać ma aż 18 mln Polaków, w których portfelach rocznie pozostanie 17 mld zł. Podajemy kilkanaście przykładów wyliczeń dla pracowników, rodzin z dziećmi i emerytów.

Polski Ład to pierwsza tego typu reforma, która w tak znaczącym sposób korzystnie wpłynie na finanse Polaków. Dla 90 proc. podatników wprowadzane rozwiązania będą korzystne finansowo lub neutralne.

Według szacunkowych wyliczeń 9 mln osób przestanie płacić podatek dochodowy (PIT), w tym ok. dwóch trzecich emerytów i rencistów. Podwyższoną, 32-procentową stawkę podatku, po zmianach zapłaci połowa osób mniej niż dotychczas.

– Trzy kluczowe zmiany to wyższa kwota wolna od podatku. Wyniesie aż 30 tys. zł. Ponadto wyższy próg podatkowy, którego wysokość wynosić będzie aż 120 tys. zł. Ponadto równe zasady płacenia składki zdrowotnej. Zmniejszenie obciążenia ogromnej większości podatników, szczególnie tych mniej zarabiających i wychowujących dzieci, to pozytywna rewolucja w polskim systemie podatkowym

– najważniejsze punkty reformy wymienia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład. Zyska 2/3 pracowników oraz rodziny

Jak to jednak ma wyglądać w praktyce?

Tylko z powodu wprowadzanych zmian wzrosnąć mają wynagrodzenia netto 8 mln pracowników, czyli dwóch trzecich wszystkich zatrudnionych. Najwięcej zyskają osoby najmniej zarabiające.

Reforma będzie neutralna dla 20 proc. etatowców, czyli nie wpłynie w odczuwalny sposób na ich pobory netto. To osoby z zarobkami miesięcznymi brutto powyżej 5700 złotych, rozliczające się same.

Stracą, choć relatywnie niewiele, najlepiej zarabiający. Chodzi o pracowników na etacie, którzy zarabiają 12 tys. zł brutto i więcej.

- Mniej niż 200 zł miesięcznie straci niecałe 12 proc. pracowników. Więcej niż 200 zł miesięcznie zapłaci tylko 2,4 proc. zatrudnionych na etatach - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Więcej mają zyskać rodziny. Małżonkowie wspólnie się rozliczający będą korzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku, która wyniesie 60 tys. zł.

Polski Ład będzie korzystny dla emerytów, szczególnie seniorów, którzy zawieszą świadczenie i będą pracować

Na Polskim Ładzie zyskać ma aż 90 proc. emerytów i rencistów.

- Większość z nich, bo aż dwie trzecie, przestanie płacić podatek PIT. To ok. 6 mln emerytów, którzy nie będą już płacić podatku dochodowego, odprowadzać będą jedynie składkę zdrowotną. Będą to emeryci z uposażeniem do 2 500 zł, gdzie przy wysokości emerytury 2 500 zł brutto, roczny zysk wyniesie ok. 2250 zł, „na rękę”. To niemal tyle, co dodatkowa emerytura

– wylicza wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład ma zachętę dla seniorów do kontynuacji pracy. Osoby, które pomimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z PIT-0 dla seniora. Takie osoby nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej, do kwoty 85 528 zł rocznie.

Podajemy kilkanaście przykładów wyliczeń dla pracowników, rodzin z dziećmi i emerytów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Dzięki Polskiemu Ładowi wzrosną realne dochody Polaków. Zobacz, ile zyskasz [PRZYKŁADY] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie