Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filip Dutkowski z BFG: Firma oceniająca finanse Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku jest znana i ceniona

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Krzysztof Kapica
Kilka dni temu Rada Nadzorcza Podkarpackiego Banku Spółdzielczego wydała oświadczenie w związku z przymusową restrukturyzacją sanockiego banku prowadzoną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Sytuacja jest o tyle trudna, że samorządy oraz duże firmy straciły 43 proc. środków finansowych ulokowanych w PBS-ie.

Z oświadczenia Rady Nadzorczej wynika, że bank od 2016 roku pozostawał pod ścisłym nadzorem KNF, ponieważ realizował opracowany i zatwierdzony przez nią Program Postępowania Naprawczego na lata 2016-2020.

Rada Nadzorcza ma zastrzeżenia, co do wyboru firmy sprawdzającej PBS i kwoty oszacowania przez nią strat na poziomie 182,9 mln zł.

– Nie jest to firma audytorska i nie podlega ona nadzorowi Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, a jej przedmiotem działania są między innymi zarządzanie nieruchomościami oraz usługi doradztwa i metod zarządzania – tłumaczą członkowie Rady Nadzorczej PBS-u.

W związku z decyzją Zarządu BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS, Rada Nadzorcza podjęła uchwały o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem BFG.

Z zarzutami Rady Nadzorczej PBS-u nie zgadza się Filip Dutkowski, rzecznik prasowy Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

– PwC jest siecią firm działającą w 157 krajach, zatrudniającą ponad 276 tysięcy osób, które dostarczają usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu – zaznacza.
Jak zauważa Filip Dutkowski, w ciągu ostatnich lat firma PwC świadczyła m. in. usługi audytorskie dla wielu dużych banków w Polsce oraz regularnie prowadziła usługi doradztwa, w tym wycen, dla największych podmiotów z sektora finansowego.

Dutkowski zaznacza również, że oszacowanie zlecone przez BFG nie stanowi czynności rewizji finansowej w myśl obowiązujących przepisów, więc tym samym, wykonywanie takich zleceń nie podlega nadzorowi Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

Ministerstwo Finansów zadeklarowało pomoc

W związku ze stratami poniesionymi przez gminy i powiaty, Ministerstwo Finansów zdecydowało o wypłaceniu 23 stycznia samorządom subwencji oświatowej i równoważącej w kwocie blisko 76 mln zł. Ministerstwo pracuje też nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach.

W pomoc włączył się również Bank Gospodarstwa Krajowego, który zadeklarował możliwość udzielania długoterminowego finansowania pomostowego na preferencyjnych warunkach. Z kolei wojewoda podkarpacki Ewa Leniart będzie odpowiedzialna za zapewnienie płynności realizacji programu 500 plus.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto