Fundacja ORLEN wspomaga renowację pomnika Żołnierzy Września w Bykowcach. Monument przypomina o bohaterstwie polskich żołnierzy

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Uzupełnione zostaną ubytki w strukturze pomnika, a zwieńczeniem prac będzie oczyszczenie chodnika prowadzącego do miejsca pamięci
Uzupełnione zostaną ubytki w strukturze pomnika, a zwieńczeniem prac będzie oczyszczenie chodnika prowadzącego do miejsca pamięci arch. gmina Sanok
Gmina Sanok podjęła prace związane z renowacją pomnika Żołnierzy Września w Bykowcach. Współfinansuje je Fundacja ORLEN.

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej okresem zimowym rozpoczęto prace renowacyjne przy pomniku Żołnierzy Września w Bykowcach. Monument zostanie oczyszczony z zalegających nieczystości i roślin powodujących jego degradację. W dalszej kolejności uzupełnione zostaną ubytki w strukturze pomnika, a zwieńczeniem tego etapu prac będzie oczyszczenie chodnika prowadzącego do miejsca pamięci. Już wkrótce przy pomniku zainstalowane zostaną trzy maszty z narodowymi flagami Polski, a także odnowiona zostanie tablica informacyjna.

Bitwa pod Bykowcami

Pomnik, odsłonięty w latach 70., upamiętnia walkę polskich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej 1939 r. W bitwie pod Bykowcami brała udział kompania karabinów maszynowych 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora (wchodząca w skład 3 Brygady Górskiej), którą dowodził podporucznik rezerwy Marian Zaremba. Kompania miała za zadanie opóźnić natarcie wroga.

Bitwa pod Bykowcami została stoczona w dniu 10 września 1939 roku. Polegli w niej: ppor. Marian Zaręba, Ludwik Lisiak, Ignacy Matuszczak, Leon Urbaniak i Leon Piłat. Jeden poległy jest bezimienny.

Marian Zaręba zginął bohaterską śmiercią, broniąc się do ostatniego naboju. Rozwścieczeni oporem Niemcy rozstrzelali go i nie pozwolili pogrzebać przez trzy dni. Polegli zostali pochowani na miejscowym cmentarzu.

Bohaterstwo żołnierzy jest wciąż pamiętane

Nazwiska żołnierzy poznano dzięki Stanisławie Szuryn z Bykowiec Kobieta przeszukała ich ciała i znalazła dokumenty tożsamości. Przez dwie harcerki, które przebijały się z Lwowa w stronę Wielkopolski, przesłała rodzinom żołnierzy wiadomość o ich śmierci.

Pod koniec lat 90. mieszkańcy Bykowce przy wsparciu Nadleśnictwa Brzozów wystawili ppor. Zarębie nowy grobowiec, a w 2000 roku, również dzięki współpracy z Lasami Państwowymi, odsłonięto grobowiec, w którym leży piątka jego podwładnych.

Co roku we wrześniu gmina Sanok organizuje w Bykowcach uroczystości patriotyczne.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie