Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja ORLEN wspomaga renowację pomnika Żołnierzy Września w Bykowcach. Monument przypomina o bohaterstwie polskich żołnierzy

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Uzupełnione zostaną ubytki w strukturze pomnika, a zwieńczeniem prac będzie oczyszczenie chodnika prowadzącego do miejsca pamięci
Uzupełnione zostaną ubytki w strukturze pomnika, a zwieńczeniem prac będzie oczyszczenie chodnika prowadzącego do miejsca pamięci arch. gmina Sanok
Gmina Sanok podjęła prace związane z renowacją pomnika Żołnierzy Września w Bykowcach. Współfinansuje je Fundacja ORLEN.

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej okresem zimowym rozpoczęto prace renowacyjne przy pomniku Żołnierzy Września w Bykowcach. Monument zostanie oczyszczony z zalegających nieczystości i roślin powodujących jego degradację. W dalszej kolejności uzupełnione zostaną ubytki w strukturze pomnika, a zwieńczeniem tego etapu prac będzie oczyszczenie chodnika prowadzącego do miejsca pamięci. Już wkrótce przy pomniku zainstalowane zostaną trzy maszty z narodowymi flagami Polski, a także odnowiona zostanie tablica informacyjna.

Bitwa pod Bykowcami

Pomnik, odsłonięty w latach 70., upamiętnia walkę polskich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej 1939 r. W bitwie pod Bykowcami brała udział kompania karabinów maszynowych 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora (wchodząca w skład 3 Brygady Górskiej), którą dowodził podporucznik rezerwy Marian Zaremba. Kompania miała za zadanie opóźnić natarcie wroga.

Bitwa pod Bykowcami została stoczona w dniu 10 września 1939 roku. Polegli w niej: ppor. Marian Zaręba, Ludwik Lisiak, Ignacy Matuszczak, Leon Urbaniak i Leon Piłat. Jeden poległy jest bezimienny.

Marian Zaręba zginął bohaterską śmiercią, broniąc się do ostatniego naboju. Rozwścieczeni oporem Niemcy rozstrzelali go i nie pozwolili pogrzebać przez trzy dni. Polegli zostali pochowani na miejscowym cmentarzu.

Bohaterstwo żołnierzy jest wciąż pamiętane

Nazwiska żołnierzy poznano dzięki Stanisławie Szuryn z Bykowiec Kobieta przeszukała ich ciała i znalazła dokumenty tożsamości. Przez dwie harcerki, które przebijały się z Lwowa w stronę Wielkopolski, przesłała rodzinom żołnierzy wiadomość o ich śmierci.

Pod koniec lat 90. mieszkańcy Bykowce przy wsparciu Nadleśnictwa Brzozów wystawili ppor. Zarębie nowy grobowiec, a w 2000 roku, również dzięki współpracy z Lasami Państwowymi, odsłonięto grobowiec, w którym leży piątka jego podwładnych.

Co roku we wrześniu gmina Sanok organizuje w Bykowcach uroczystości patriotyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto