Wycieczki ze spacerem w okolicy Sanoka
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 3 trasy na spacer oddalonych maksymalnie o 67 km od Sanoka, które wypróbowali inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 maja w Sanoku ma być 20°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w Sanoku ma być 21°C. Nie będzie padać.
🌳 Trasa spacerowa: Na Połoninę Wetlińską
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 5,71 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 54 min.
- Przewyższenia: 345 m
- Suma podejść: 392 m
- Suma zejść: 390 m
Spacerowiczom z Sanoka trasę poleca Marek79
W ten dzień wczasów wybraliśmy się na Połoninę Wetlińską aby pochodzić po górach . Z Myczkowców pojechaliśmy 60 km do miejsca wejścia na szczyt. Trasa biegła przez Myczkowce, Solinę,Polańczyk,Wołkowyja,Terka,Buk,Cisna,Krzywe,Przysłup, Smerek, Wetlina.Trasa piesza od samego początku biegła drogą szutrową i kamienistą a w lesie korzenie i cały czas pod górkę a córka raz na plecach raz na nogach.Droga przebiegała dość spokojnie choć Lidzia czasem marudziła ale dała radę szacun dla niej. Dopiero przy samym szczycie niespodziewanie złapała nas ulewa chyba było z 200m do schroniska Ja z Lidką zdążyłem się schować ale reszta ekipy trochę zmokła.Po przejściu ulewy, ogrzaniu się trochę w schronisku i małym posiłku czyli żurku wyszliśmy na zewnątrz by podziwiać widoki. Na górze strasznie wiało ale widoki nie do opisania trochę pochodziliśmy ,zrobiliśmy trochę fotek trzeba było się wracać. Trasa powrotna wyglądała podobnie.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Z Soliny do Myczkowce
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 12,91 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 352 m
- Suma podejść: 3 808 m
- Suma zejść: 3 832 m
Spacerowiczom z Sanoka trasę poleca Diskus
Trasa ciekawa i przyjemna, nie za trudna choć trochę męcząca. Wyjście niebieskim szlakiem z Soliny przez Bóbrka następnie podziwiamy kamieniołom w Bóbrce (punkt widokowy na szczycie). Następnie leśną grania przez szczyt Koźiniec 521 m npm. (pomiędzy drzewami widać jezioro Myczkowskie) udajemy się do miejscowości Myczkowce (ciekawa zapora). Do Soliny można wrócić niebieskim szlakiem drugą stroną jeziora (kolejne trzy godziny marszu) . My wróciliśmy stopem (tego dnia był straszny upał).
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Garncarski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,18 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 44 min.
- Przewyższenia: 59 m
- Suma podejść: 18 m
- Suma zejść: 68 m
Trasę spacerową mieszkańcom Sanoka poleca Szlaki_Malopolski
W 2004 roku w ramach projektu „Medynia – gliniane złoża” realizowanego przez Gminę Czarna koło Łańcuta wyznaczono ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”. Liczy ona ok. 30 km i prowadzi do wszystkich obiektów powiązanych z tradycją garncarską, która zrodziła się tutaj w połowie XIX wieku. Turyści wybierający się na trasę szlaku mają do wyboru dwa warianty: pętlę małą o długości 13 km, albo dużą – 23 km.
Zagroda Garncarska powstała w XIX-wiecznych budynkach mieszkalnych, wyposażonych w ówczesne sprzęty oraz oryginalny piec do wypalania ceramiki. Jest ona pewnego rodzaju bazą szlaku, gdzie organizowane są warsztaty garncarskie oraz zajęcia ergoterapii, a także wiele innych, ciekawych wydarzeń kulturalnych np. Letnie Jarmarki Garncarski. W znajdującym się tu sklepiku można zaopatrzyć się w pamiątki nawiązujące do tutejszej tradycji garncarskiej. Przy Zagrodzie funkcjonuje także stworzona z myślą o turystach wypożyczalnia rowerów „SIWAK”, zaś usytuowana tuż obok Karczma „U Garncarzy” oferuje lokalne smakołyki.
Galeria Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal utworzona w jej rodzinnym domu, to prawdziwy skarbiec glinianych zabawek, dzwoneczków, naczyń, rzeźb religijnych, a także dzieł nawiązujących do życia codziennego ludzi z pobliskich wsi. Prace artystki znajdują się również w zbiorach muzeów etnograficznych m.in. w Łodzi, Toruniu, Warszawie i Rzeszowie.
Wzniesiony w latach 1958-59 kościół pw. Nawiedzenia NMP udekorowany został mozaiką ceramiczną wykonaną przez lokalnych artystów. Zdobi ona prezbiterium, ambonę i chór. W nawach można zobaczyć wykonane w tej samej technice obrazy przedstawiające stacje Męki Pańskiej. Autorem aranżacji wnętrza jest prof. Jan Budziło z Krakowa, który swoją wizję oparł na regionalnej tradycji, a zrealizował ją, współpracując z takimi artystami jak: Władysława Prucnal, Edward Jurek, Józef Ożóg, Stefan Głowniak, Franciszek Kot, Andrzej Ruta, Jan Chmiel, Stefan Prucnal, Edward Prucnal, Jan Schodziński.
W Medyni warto zajrzeć do kilku pracowni artystycznych, gdzie można podziwiać wspaniałe dzieła związane z lokalną tradycją i kulturą. Są to pracownie: Barbary i Andrzeja Plizgów, Jana Jurka, Jana Grabarza, Jacka Golca oraz pracownia rodziny Jurków.
W kolejnej wiosce znajdującej się na szlaku – Zalesiu – można zregenerować siły, odpoczywając nad malowniczymi stawami, gdzie panuje idealna cisza, a cudowne widoki sprawiają, że człowiek nie chce opuszczać tego miejsca. Po chwili wytchnienia, kolejną atrakcją do zobaczenia jest tradycyjny piec do wypalania ceramiki siwej, który znajduje się w tej samej miejscowości.
W Czarnej można zatrzymać się w gospodarstwie Leśna Zagroda. Utworzona została ona na powierzchni 10 ha. Oferuje turystom nie tylko noclegi i idealne warunki do organizacji imprez, zabaw czy ognisk, ale także odpoczynek w kontakcie z przyrodą. Wyruszając dalej w drogę można, zobaczyć na szlaku okazałą Leśniczówkę w Czarnej wybudowaną w 1934 roku.
Doskonałym miejscem na krótki postój jest Park Matki Boskiej Jagodnej w Medyni Łańcuckiej. Liczne alejki, przy których rosną jagodowe krzewy, prowadzą do kapliczek z figurami ceramicznymi Matki Boskiej Jagodnej autorstwa Władysławy Prucnal. W upalne dni wędrowcy mogą ugasić pragnienie wodą ze znajdującej się tu studni, zaś miejscowe gospodynie z przyjemnością zaserwują gościom specjały jagodowej kuchni.
Przy odrobinie szczęścia w czasie wycieczki zwiedzający mogą zastać garncarza, który akurat wyjmuje z pieca gotowe naczynia, i zapytać go o każdą nurtującą ich kwestię dotyczącą tego rzemiosła.
Opracowanie: Ksenia Bołd
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.