– Moja 13-letnia córka przyniosła ze szkoły pakiet menstruacyjny – relacjonuje rodzic. – Były w nim podpaski i tampony oraz poradnik.
Broszura została przeglądnięta przez rodzica. Ku jego zaskoczeniu na samym końcu tej publikacji widniały informacje, które jego zdaniem, są zbieżne z ideologią gender. Rodzic był w szoku, że takie treści są podawane dzieciom w wieku 13 lat.
– Nie zgadzam się, by dzieci w wieku 13 lat były wprowadzane w temat tożsamości płciowej, orientacji seksualnej i celebrowania różnorodności. Nie powiem, może w liceum powinno się już na ten temat rozmawiać, ale nie w szkole podstawowej – mówi nasz rozmówca.
Z tego co wiadomo, niektórzy rodzice uczniów z „czwórki” próbowali dowiedzieć się, kto był autorem tej inicjatywy.
– Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak było, bo jeśli zaproszono w tym celu osobę z zewnątrz, to rodzice powinni być o tym poinformowani. Powinni znać zakres przedstawianych informacji i wyrazić na to zgodę – podsumowuje rodzic.
Na stronie internetowej programu, który był realizowany w szkole można wyczytać, że dotyczy on zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania, terminologii z tym związanej, przebiegu cyklu menstruacyjnego, niwelowania mitów i obaw związanych z miesiączką oraz nawyków higienicznych. Nie ma nic o orientacji seksualnej, celebrowaniu różnorodności i wchodzeniu w tajniki tożsamości płciowej.
Jak wyjaśnia Marek Wojtowicz, dyrektor SP4, program był realizowany w ramach Szkolnego Programu Promocji Zdrowia. Jest to od 20 lat realizowany profilaktyczny program dla dziewcząt klas 6 „Między nami kobietkami”. Program był realizowany w wielu szkołach podstawowych.

– Program ten stworzono przy współpracy recenzentów Ministerstwa Edukacji Narodowej, psychologów i ginekologów. Znajduje się on w wykazie środków dydaktycznych zalecanych przez MEN do użytku szkolnego. Program realizujemy przy współpracy z wykwalifikowaną prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji Procter & Gamble – czytamy w odpowiedzi. – Celem programu jest edukacja dziewcząt w zakresie lepszego zrozumienia przemian fizycznych i emocjonalnych, zachodzących w okresie dojrzewania, przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju oraz zaakceptowania siebie i złagodzenia stresów związanych z dorastaniem. Na szkoleniu, które w ramach programu odbyło się w dniu 17 listopada 2022 r. wszystkie dziewczęta uczestniczące w szkoleniu otrzymały od realizatorki programu zestaw dydaktyczny (opracowany przez Centrum Informacji „Always”). Jako szkoła, nie jesteśmy recenzentami zestawów edukacyjnych. A w naszych działaniach nie chodzi o pomoc sanitarną, tylko o edukację dziewcząt w obszarze zbliżającego się okresu dojrzewania, pojawiającej się miesiączki i zasad higieny osobistej w tym okresie. Podczas prowadzonych zajęć edukacyjnych zawsze obecni są nauczyciele. Zapewniam, że nie ma tam działań niestosownych i przekazu informacji dotyczących jakichkolwiek ideologii.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Szampon balansujący 50ml
Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…
kup teraz

Rypacz Szampon intensywnie oczyszczający 400ml
kup teraz

Szampon ochładzający kolor włosów 400ml
kup teraz

Peeling enzymatyczny do skóry głowy 125 ml
Peeling OnlyBio do skóry głowy dokładnie oczyszcza…
kup teraz

Peeling do skóry głowy 125 ml
Peeling do skóry głowy Hair Balance by ONLYBIO ocz…
kup teraz

Szampon balansujący 400 ml
Szampon balansujący Hair Balance by ONLYBIO dedyko…
Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na zamku w Łańcucie