Hiperurykemia – jak ją diagnozować i leczyć?

Materiał informacyjny

Na hiperurykemię choruje około 5 milionów Polaków. Schorzenie to w pierwszych stadiach przebiega zazwyczaj bezobjawowo - z tego względu bywa zbyt późno wykrywane. Powoduje to wiele negatywnych dla zdrowia konsekwencji i powikłań. Dlatego warto regularnie wykonywać badania kontrolne, określające stężenie kwasu moczowego we krwi. Hiperurykemię można leczyć, a im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym mniejsze będą powikłania spowodowane tym schorzeniem. Dowiedz się więcej na temat hiperurykemii: jej przyczyn, profilaktyki oraz leczenia.

Co to jest hiperurykemia?
Hiperurykemia to choroba polegająca na zbyt wysokim stężeniu kwasu moczowego we krwi. U kobiet nie powinno ono przekraczać 6 mg/dl, u mężczyzn - 7 mg/dl, zaś u osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego - 5 mg/dl kwasu moczowego we krwi.

Choć hiperurykemia często współwystępuje z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową czy chorobami naczyń mózgowych, początkowo nie daje żadnych specyficznych objawów.

Jakie są konsekwencje hiperurykemii?
Hiperurykemia jest przyczyną rozwoju wielu chorób, przede wszystkim tych ze strony układu sercowo-naczyniowego. Do najgroźniejszych konsekwencji zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym należą zawał serca i udar mózgu. Skutkiem zbyt późno rozpoznanej i nieleczonej hiperurykemii mogą być choroby metaboliczne takie jak: miażdżyca czy cukrzyca, a także przewlekła choroba nerek oraz dna moczanowa.

Z uwagi na to, że hiperurykemia najczęściej nie daje początkowo żadnych objawów, jedyną metodą zapobiegania pojawieniu się jej powikłań jest regularne badanie poziomu kwasu moczowego. Jeśli wykaże ono zbyt wysokie stężenie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

Jak diagnozuje się hiperurykemię?

Hiperurykemię diagnozuje się na podstawie badania stężenia kwasu moczowego we krwi. Badanie należy wykonywać raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jeśli nigdy nie badaliśmy poziomu kwasu moczowego, należy to zrobić najpóźniej do ok. 40 roku życia. Osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego i nerek oraz obciążone ryzykiem rodzinnym/genetycznym powinny regularnie badać stężenie kwasu moczowego od 30. roku życia.
Skierowanie na badanie można otrzymać od lekarza rodzinnego, do końca grudnia 2021r. możliwe jest też badanie poziomu kwasu moczowego we krwi bez skierowania w ramach programu „Profilaktyka 40+”, dostępnego dla każdego Polaka po 40. roku życia. Aby je wykonać, należy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl lub zadzwonić na nr infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) 22 735 39 53.

Metody leczenia hiperurykemii
Jeśli badanie wykaże zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, należy podjąć leczenie farmakologiczne, które zaleci lekarz i regularnie wykonywać badania kontrolne.

Leczenie i dawkowanie leków będzie uzależnione od aktualnych wartości kwasu moczowego oraz od wystąpienia ewentualnych konsekwencji hiperurykemii. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Zaleca się ograniczyć spożycie produktów z dużą zawartością fruktozy, a więc słodyczy, wyrobów cukierniczych i słodkich napojów oraz innych dosładzanych produktów, a także mięsa i wędlin oraz niektórych ryb. Stanowczo należy wyeliminować alkohol. Korzystna jest dieta z dużą zawartości warzyw, produktów mlecznych (chudych) i zbożowych, orzechów i niektórych owoców (o niskiej zawartości fruktozy). Zaleca się też pić do 3 litrów wody dziennie i zadbać o regularną aktywność fizyczną. Przy hiperurykemii ważne jest, by utrzymywać prawidłową masę ciała, do czego przyczynia się zarówno dieta, jak i zdrowy styl życia. Należy również kontrolować wartość ciśnienia oraz poziom glukozy i lipidów we krwi.

Więcej informacji o hiperurykemii i profilaktyce tej choroby można uzyskać na stronie kampanii Obniżamy Kwas Moczowy na Facebooku: www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy.

Kampania Obniżamy Kwas Moczowy to ogólnopolska akcja edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki, a także zwiększanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń zdrowotnych, wynikających z wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. W każdy poniedziałek, w godzinach 17:00–19:00 na www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy dostępny jest bezpłatny czat z dietetykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto