Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczne bestsellery w Sanoku. Spotkania autorskie

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku rozpoczyna cykl spotkań autorskich „Historyczne bestsellery”.

- Głównym celem projektu jest propagowanie wartościowej historycznej literatury niebeletrystycznej, a przez to, kształtowanie tożsamości narodowej i kulturowej odbiorców. Prezentowane książki to pozycje oparte na rzetelnej wiedzy historycznej autorów badających zależności i konsekwencje wydarzeń ostatnich kilkuset lat. Poruszają one niezwykle aktualne tematy relacji polsko – rosyjskich i polsko – ukraińskich. Do dyskusji zaprosiliśmy autorów opracowań historycznych, które spotkały się w ostatnim czasie ze szczególnym zainteresowaniem, dotyczących ważnych problemów tożsamości narodowej Polaków oraz historii lokalnej – poinformował Urząd Miasta Sanoka.

Fot. Organizatorzy.

Współorganizatorem projektu jest Muzeum Historyczne w Sanoku. Spotkania adresowane są do młodzieży, dorosłych i seniorów, tych zainteresowanych dziejami zależności kulturowych w Europie środkowej i wschodniej oraz tych, dla których historia nie jest dziedziną wiodącą. Spotkania odbywać się będą od kwietnia do października 2022 roku. Realizowane będą w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Program:

29 kwietnia
Adam Leszczyński „Ludowa historia Polski”
Adam Leszczyński – polski historyk, socjolog, dziennikarz i publicysta, profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Prowadzenie: dr Jarosław Serafin – historyk, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

20 maja
Krzysztof Potaczała „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”

Krzysztof Potaczała - historyk, publicysta i dziennikarz, autor m. in. książek „Bieszczady w PRL – u”, „Zostały tylko kamienie. Akcja „Wisła”: wygnanie i powroty”
Prowadzenie: Łukasz Bajda – historyk, przewodnik beskidzki i bieszczadzki, autor licznych opracowań historii Bieszczadów.

10 czerwca
Andrzej Nowak - historyk, pisarz, publicysta, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ, w latach 1991–2012 redaktor naczelny czasopisma „Arcana”, autor „Dziejów Polski”. Prowadzenie: prof. Jarosław Moklak – historyk, profesor nauk humanistycznych, pracujący w Instytucie Historii UJ, specjalizuje się w historii Europy Środkowej i Wschodniej XIX-XX w.

16 września
Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula „Polska – Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”
Andrzej Chwalba -historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca UJ specjalizujący się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich, historii najnowszej Polski i dziejach Krakowa Wojciech Harpula- dziennikarz i publicysta.

październik 2022 roku
Piotr Zychowicz „Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie”
Piotr Zychowicz – publicysta historyczny, w latach 2000-2012 dziennikarz „Rzeczpospolitej”, od 2013 r. zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy” i redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto