Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II międzynarodowa konferencja naukowa „Wielokulturowe dziedzictwo Euroregionu Karpackiego na przestrzeni wieków"

Joanna Potaczek
zdjęcie nadesłane
Za nami II międzynarodowa konferencja naukowa „Wielokulturowe dziedzictwo Euroregionu Karpackiego na przestrzeni wieków”, której głównym organizatorem było Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami.

Konferencja miała miejsce w dniach 23-24 listopada w Sanoku.

W organizację przedsięwzięcia włączyły się samorządy, muzea, instytucje kultury i nauki oraz instytucje i organizacje z terenu Podkarpacia, Polski, a także Ukrainy, Słowacji i Rumunii. Były to m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Zakład Karny w Łupkowie, Muzeum Historyczne w Sanoku, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie na Ukrainie, czy Gmina Holikovce i Czerteżne na Słowacji.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, w konferencji wzięli udział historycy, regionaliści, samorządowcy oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.

Wystąpienia prelegentów odbyły się w czterech panelach: Ochrona i wspieranie dziedzictwa materialnego i niematerialnego, przywracanie pamięci o dziedzictwie historyczno-kulturowym Euroregionu Karpackiego, materialne oraz niematerialne dziedzictwo Euroregionu Karpackiego.

Transmisja konferencji online, którą poprowadzili dr Joanna Potaczek z Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami i Marcin Krowiak z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku była nadawana z sali konferencyjnej sanockiego skansenu.

Wśród zaproszonych gości wystąpił dr Piotr Uruski, poseł na Sejm RP, Dawid Lasek, sekretarz generalny Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, dr Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

W gronie prelegentów zagranicznych znalazł się prof. Stefan Berci, Dyrektor Muzeum Miasta Ardud w regionie Satu Mare w Rumunii, który przedstawił referat pt. Miasto Ardud w Rumunii jako przykład społeczno - kulturowej mozaiki.

Ze strony słowackiej wystąpili: Michal Flešár, Starosta gminy Holikovce, przedstawiając zakres i formy popularyzacji dziedzictwa kulturowego na przykładzie miejscowości Holikovce oraz Peter Tričák, Starosta gminy Čertižné, propagując dziedzictwo historyczno-kulturowego w Czerteżne i okolicach.

Obrady konferencji wzbogacili również prelegenci z Ukrainy. Dr Olena Kozakewycz z Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie zaprezentowała zagadnienie działalności gospodarczej Żydów w Galicji w branża tekstylnej i odzieżowej na przełomie XIX i XX wieku, zaś Zofia Michniewicz z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Jaworowie, poruszyła niezwykle istotny problem walki o przywrócenie godności i pamięci polskim cmentarzom na Ukrainie, którą to działalnością zajmuje się od wielu lat.

Podczas obrad konferencyjnych został poruszony istotny problem ratowania i ochrony zabytków: cerkwi i cmentarzy różnych wyznań. Wśród tej problematyki niezwykle ważny okazał się referat Witolda Grzesika dotyczący renowacji i zarazem ocalenia greckokatolickiej dzwonnicy w Polanach Surowicznych, Jolanty Harnej, poruszający zagadnienie ratowania cmentarzy z I wojny światowej, czy dr Ewy Bryły dotyczący społecznej renowacji zrujnowanych cerkwi.

Podczas konferencji poruszono niezwykle ważny aspekt resocjalizacji przez edukację historyczną osadzonych w zakładach karnych, które to działania polegające również na ratowaniu zapomnianych i zaniedbanych cmentarzy oraz szeroko rozumianej edukacji historycznej odbywają się w ramach projektu naukowo dydaktycznego „Edukacja historyczna w służbie resocjalizacji” realizowanego na mocy porozumienia Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie i Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami.

Obrady i owocne dyskusje, w wyniku których historycy, regionaliści i praktycy mogli podzielić się swoimi badaniami a także swoimi praktycznymi doświadczeniami w działaniu na rzecz ocalania, popularyzacji i przywracania pamięci o dziedzictwie kulturowym Euroregionu Karpackiego, można podsumować słowami uczestniczącego w konferencji ks. Romana Jagiełły, polskokatolickiego proboszcza z Łęk Dukielskich - nie trzeba być świętym aby być dobrym człowiekiem.

Wystąpienia prelegentów uświetniły występy zespołów, wystawy, filmy, prezentacje.

Konferencja miała charakter interdyscyplinarny i skierowana była do naukowców, regionalistów oraz wszystkich podejmujących badania dotyczące wielokulturowości w krajach leżących w obrębie Euroregionu Karpackiego. Do tych, którzy w swoich badaniach poruszają poszczególne aspekty społeczne, kulturowe, religijne, narodowościowe, zarówno w obrębie swoich nauk, jak i interdyscyplinarnie.

Jest ona zarówno propozycją ukazania zagadnień wielokulturowości tego regionu w świetle spojrzenia z perspektywy badaczy polskich i zagranicznych, jak również podkreślenia powiązań i zależności między nimi. Interdyscyplinarny charakter konferencji ma za zadanie ukazanie wielokulturowego procesu przemian na badanym terenie, jak również przedstawienie ich przez pryzmat różnorodności społecznej, kulturowej, narodowej i religijnej na przestrzeni wieków.

Zasadniczą potrzebą konferencji jest cykliczna wymiana poglądów i doświadczeń naukowców, regionalistów i praktyków prowadzących badania z zakresu poruszanych kwestii. Ma ona za zadanie utworzenie platformy do porównania doświadczeń z perspektywy różnych aspektów badań z powyższych dziedzin, stworzenie poszczególnym badaczom możliwości zaprezentowania swojego dorobku naukowego oraz szansy nabycia nowych doświadczeń w skali międzynarodowej.

Niebawem ukaże się zarówno w wersji papierowej, jak i online publikacja pokonferencyjna, w której znajdą się artykuły prelegentów uczestniczących w konferencji.

Pierwsza edycja tej konferencji odbyła się w lipcu 2019 r. w Szczawnem w Gminie Komańcza. Przed jej rozpoczęciem miało miejsce upamiętnienie mordu ok. 150 Żydów z Woli Michowej i okolic, zamordowanych przez niemieckiego okupanta 10 lipca 1942 r. Na cmentarzu żydowskim zostały wówczas odsłonięte tablice z nazwiskami żyjących tam przed II wojną światową Żydów. Na kolejną czwartą edycję konferencji zapraszamy w lipcu 2020 r.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


ZOBACZ TEŻ: Kino Zorza na skraju upadłości. Prosi mieszkańców Rzeszowa o pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto