Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja wesela bojkowskiego w Myczkowie. To warto zobaczyć!

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Muzeum Bojków w Myczkowie znane jest z organizacji wielu ciekawych wydarzeń
Muzeum Bojków w Myczkowie znane jest z organizacji wielu ciekawych wydarzeń arch. Muzeum Bojków w Myczkowie
Inscenizacja wesela bojkowskiego odbędzie się w najbliższą sobotę 26 listopada 2022 r. w Muzeum Bojków w Myczkowie.

Na inscenizację zapraszają: gmina Solina, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki, Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie wraz z Regionalnym Centrum Kultury oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu.

Inscenizacja wesela bojkowskiego, odtworzona na podstawie zapisów etnografa Oskara Kolberga, materiałów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz relacji i wspomnień mieszkańców, odbędzie się 26 listopada 2022 r. o godz. 10. 30 w Muzeum Bojków w Myczkowie.

Jak powstało Muzeum Bojków w Myczkowie?

Muzeum swoje powstanie zawdzięcza staraniom Stanisława Drozda, historyka i pasjonata kultury ludowej Bieszczadów. Początki pasji pana Stanisława sięgają lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy to zaczął gromadzić pierwsze zbiory. Przechowywane były one w szkole podstawowej, w której, jako nauczyciel historii, wykorzystywał je w pracy dydaktycznej.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i licznych ofiarodawców, zgromadzonych wokół idei ocalenia pamiątek przeszłości, powstał znacznych rozmiarów zbiór eksponatów i narodził się pomysł powołania muzeum.

Niezbędna okazała się tu pomoc gminy Solina, która objęła opieką nowo powstałą placówkę i przeznaczyła na jej siedzibę budynek gminny. Pozyskane fundusze europejskie pozwoliły na jego remont i przystosowanie do potrzeb muzealnych.

Pomoc gminy Solina

W 2013 r. Stanisław Drozd przekazał zgromadzone zbiory na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku i tak z szkolnej pracowni historycznej trafiły one do powołanego Gminnego Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.

Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów oraz miasteczek. Utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Szczególnie zaś stara się zachować pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów, którzy od przeszło pięciu stuleci wzbogacali barwny krajobraz etniczny tych ziem, a których historia została przerwana w połowie XX w. Pozostały po nich tylko nieliczne ślady ich bytności i zacierające się już wspomnienia.

plakat wesela bojkowskiego
arch. GOKSiT
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustrzykidolne.naszemiasto.pl Nasze Miasto