Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz wybrać dla dziecka jak najlepszą szkołę podstawową? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Redakcja
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania szkoły podstawowej?
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania szkoły podstawowej? Anita Jankovic/unsplash.com
Choć rekrutacja do szkół podstawowych już się zakończyła, nadal możemy dokonać wyboru szkoły dla swojego dziecka. Jeśli zamierzamy zmienić podstawówkę, możemy zrobić to również w wakacje. Jak wybrać dobrą szkołę podstawową dla dziecka? Na co zwrócić uwagę? Czy wybór szkoły dla pierwszoklasisty ma znaczenie? Czy w przypadku szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja? Czym różni się szkoła prywatna od publicznej? Odpowiadamy na wszelkie wątpliwości rodziców.

Spis treści

Szkoła w rejonie czy inna podstawówka?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szkoła w rejonie której mieszka dziecko objęte obowiązkiem szkolnym, musi zagwarantować miejsce w pierwszej klasie dla wszystkich chętnych dzieci ze swojego obwodu. Rodzice mogą natomiast zdecydować o wyborze zupełnie innej placówki. Szkoły prywatne mają swoje zasady przyjęć, zgodne ze statutem i regulaminem placówki. Natomiast szkoły publiczne mogą przyjmować dzieci spoza rejonu, jeśli dysponują wolnymi miejscami. Dlatego wybierając szkołę, do której dziecko nie jest przypisane, nie mamy gwarancji, że pierwszak zostanie do niej przyjęty. Nie ma jednak ryzyka, że dziecko nie dostanie się do żadnej szkoły, bo zawsze będzie na nie czekać miejsce w szkole rejonowej.

Najważniejsze, aby dopilnować terminów związanych z rekrutacją do szkoły podstawowej – to istotne, nie ma jednego terminu zapisów do szkół podstawowych. Informacje o terminach rekrutacji można znaleźć na stronach internetowych szkół, a także gminy czy miasta, które są organami prowadzącymi szkoły. Większość samorządów prowadzi nabór elektroniczny – i za jego pośrednictwem składa się odpowiednie wnioski. Jeśli taki system nie funkcjonuje w naszej okolicy, wniosek należy wypełnić bezpośrednio w szkole i zostawić w wybranej placówce.

Po pierwszym etapie rekrutacji ogłaszane są listy dzieci zakwalifikowanych do poszczególnych szkół. Rodzice lub opiekunowie w określonym terminie powinni potwierdzić wolę zapisu dziecka do wskazanej szkoły. Dopiero po takim potwierdzeniu dziecko trafia na listę uczniów przyjętych do szkoły. Jeśli placówka ma wolne miejsca, może przyjmować dzieci, które nie dostały się do innych szkół. Odbywa się to w ramach tzw. rekrutacji uzupełniającej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę podstawową?

Nawet jeśli decydujemy się na podstawówkę rejonową, do której przypisane jest nasze dziecko, warto upewnić się, że szkoła spełnia nasze oczekiwania. Jeśli tak nie jest – sprawdźmy inne szkoły w okolicy. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając szkołę dla pierwszaka?

Nie ma jednej, idealnej placówki, która zaspokoi potrzeby i spełni oczekiwania wszystkich dzieci i ich rodziców. Jest jednak 5 elementów, które warto przeanalizować, stając przed wyborem szkoły podstawowej:

  • Lokalizacja szkoły – to, czy szkoła jest blisko domu, czy też dotarcie do niej wymaga zaangażowania rodziców albo podróży komunikacją miejską, ma spore znaczenie. Weźmy pod uwagę odległość – szczególnie ważne jest to w porze jesiennej i zimowej. Szybko zapadający zmrok i plucha nie sprzyjają codziennym wyprawom do odległej placówki. Czy jako rodzice będziemy mogli codziennie odwozić i odbierać dziecko ze szkoły? Czy uczeń może pieszo dotrzeć na lekcje? To mogą być istotne kwestie, podczas wyboru szkoły.
  • Opinie o szkole – placówki często chwalą się wysokimi pozycjami w rankingach szkół. Sprawdźmy jednak, co brali pod uwagę autorzy takich list. Jeśli na pozycję szkoły w rankingu miały wpływ tylko wyniki egzaminu ósmoklasisty – nie będzie to miało dużego znaczenia dla pierwszoklasisty. Opinii o szkole poszukajmy wśród znajomych, obecnych uczniów szkoły i ich rodziców. Dowiedzmy się, jak wygląda szkolna codzienność i organizacja szkolnego życia. Czy młodsi uczniowie i starsze klasy mają do dyspozycji odrębne piętra albo skrzydła szkoły? Jaka atmosfera panuje w placówce?
  • Kadra nauczycielska – to właśnie nauczyciele w dużej mierze stanowią o atmosferze w szkole. Czy placówka może pochwalić się pełną obsadą nauczycielską? Czy nauczyciele są zaangażowani w życie szkoły? Jak wypowiadają się uczniowie o nauczycielach? Czy rodzice dzieci z najmłodszych klas są zadowoleni z opieki nad dziećmi i komunikacji z nauczycielami?
  • Zajęcia dodatkowe – jeśli szkoła oferuje zajęcia dodatkowe dla uczniów, jest szansa, że nasze dziecko będzie miało szansę rozwijać zainteresowania i pasje. Czy w szkolnej świetlicy odbywają się zajęcia plastyczne i zabawy ruchowe? Czy świetlica jest tylko „przechowalnią” dla najmłodszych uczniów? Czy w szkole działają kółka zainteresowań? Funkcjonują sekcje sportowe, gromady zuchowe, koło teatralne, chór albo zespół muzyczny?
  • Bogate zaplecze - jak wyposażona jest szkoła i jak funkcjonalną ma infrastrukturę? Czy placówka ma własną stołówkę, komfortową świetlicę? Jak wygląda zaplecze sportowe szkoły? Czy podstawówka ma boisko, zielony dziedziniec, plac zabaw? Jak wyglądają szkolne toalety? Czy uczniowie mają dostęp do szkolnych szafek? Gdzie zlokalizowana jest szatnia? Na te aspekty warto zwrócić uwagę.

Skąd czerpać informacje o szkole?

Szkoła podstawowa to miejsce, w której nasze dziecko będzie spędzało większość dnia – nie tylko podczas lekcji, ale również w świetlicy. Dlatego warto sprawdzić, w jakich warunkach i w jakiej atmosferze przez kilka godzin dziennie będzie przebywał świeżo upieczony uczeń.

Przed wyborem szkoły, warto obejrzeć jej stronę internetową, profile w mediach społecznościowych. To pozwoli ocenić aktywność szkoły i pokaże, jakie działania podejmują uczniowie i nauczyciele. Cenna będzie też wizyta w szkole – choćby podczas organizowanych przy okazji rekrutacji drzwi otwartych. Można wtedy swobodnie obejrzeć szkołę i ocenić jej infrastrukturę. To również okazja do rozmowy z nauczycielami i uczniami szkoły. Warto również zapytać o opinię znajomych – wtedy będziemy mieli szansę zapoznać się nie tylko z wizytówką szkoły, lecz poznamy zdanie osób, które mają już doświadczenie w kontakcie z daną placówką.

Szkoła prywatna czy publiczna?

W kwestii wyboru szkoły niepublicznej istotne są domowe finanse. Z nauką w prywatnej podstawówce wiążą się bowiem opłaty. Trzeba je uwzględnić w rodzinnym budżecie. Jeśli jednak rozważamy wybór szkoły prywatnej, warto dokładnie policzyć wydatki, często jest tak, że czesne obejmuje zarówno szkolne pomoce i materiały, jak i dodatkowe zajęcia dla dzieci. Ostatecznie może się więc okazać, że szkoła prywatna stanie się tańszym rozwiązaniem niż zakup szkolnych materiałów w publicznej podstawówce i jednoczesne posyłanie dziecka na dodatkowe, płatne koła zainteresowań i kursy poza szkołą.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz wybrać dla dziecka jak najlepszą szkołę podstawową? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę - Strefa Edukacji

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto