Ks. Zdzisław Peszkowski, żołnierz września 1939 r., jeniec Kozielska, żołnierz Armii Andersa, urodził się w Sanoku.
Był m.in. kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sanoka.
Propagatorem pamięci o ks. Peszkowskim jest Krystyna Chowaniec, była komendantka Hufca Ziemia Sanocka. To dzięki niej do Sanoka trafiły pamiątki związane z ks. Peszkowskim. Przekazała je Fundacja Golgota Wschodu, która jest spadkobiercą spuścizny ks. prałata. Fundacja podarowała Sanokowi słynny obraz Golgota Wschodu oraz przedmioty z mieszkania ks. Peszkowskigo, wśród których są rzeczy osobiste.
Kolekcję wzbogacił Jerzy Chytła, przekazując pamiątki rodzinne. Do Sanoka trafiły ponadto obrazy i pamiątki z Ochard Lake. W nowej izbie znalazły się także pamiątki z mieszkania mamy księdza Marii Peszkowskiej, które w 2010 r. trafiły do Domu Harcerza.
Twórcy izby przekazali ponadto wiele ofiarowanych lub zakupionych książek autorstwa ks. Peszkowskiego, także z jego dedykacjami. W izbie znalazły się także pamiątki przekazane przez przyjaciół i dalszych krewnych duchownego oraz mieszkańców Sanoka.
Krystynę Chowaniec w tworzeniu izby pamięci wspomagał Krzysztof Zając, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w Sanoku i ks. Jacek Michno, proboszcz sanockiej parafii p.w. Chrystusa Króla.
Jak podkreśla Krystyna Chowaniec jest to dopiero pierwszy etap tworzenia Izby Pamięci. Natomiast celem jest stworzenie na bazie izby ośrodka edukacji o Polskiej Golgocie Wschodu.
Już dzisiaj zaprasza wszystkich, zwłaszcza szkoły i drużyny harcerskie, do odwiedzania izby. Przed zwiedzaniem można obejrzeć film o ks. Peszkowskim
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?