Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nadzieja na zakończenie protestu w Autosanie. Decyzja może zapaść w przyszły piątek

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
Rok 2022 jest dla Autosanu rokiem szczególnym, ponieważ przypada w nim jubileusz 190-lecia tradycji fabryki. Jednak zamiast świętowania, od 1 lutego trwa spór pomiędzy pracownikami a zarządem spółki. Pracownicy żądają podwyżki płac o 10%.

Swoje żądania - postulaty skierowali w formie pisemnej do Adama Smolenia, prezesa Autosanu. Zapowiadają, że będą protestować aż do skutku. Podczas przerw śniadaniowych wychodzą przed halę, używają syren, gwizdków i w ten sposób protestują przeciwko polityce zakładu i niskim, ich zdaniem, płacom.

- Mimo urlopu spotkałam się z prezesem. Nie ukrywam, że pojawiła się nadzieja na pozytywne zakończenie sporu. Prezes zrobił krok do przodu. Musi jednak sprawę omówić z Radą Nadzorczą. Spotka się z nią w przyszły piątek i wtedy będziemy coś konkretnego wiedzieć. Jeżeli Rada Nadzorcza wyrazi aprobatę, to jest nadzieja na podwyżki od 1 marca dla dużej części załogi. I to byłby duży sukces – powiedziała nam Ewa Latusek, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Autosanie. Dodała też, że na razie są to obietnice słowne. Nie podpisano żadnych dokumentów.

Do sytuacji oficjalnie odniósł się Zarząd Spółki.

- Zarząd Autosan sp. z o.o. prowadzi dialog ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w Spółce, jako stroną społeczną reprezentującą załogę i dąży do wypracowania optymalnych rozwiązań we wszystkich sprawach istotnych dla pracodawcy i pracowników. Aktualnie możliwości Spółki w kwestii podwyżek wynagrodzeń pracowników są ograniczone i determinowane sytuacją ekonomiczno – finansową zakładu. W Autosanie aktualnie pracuje ok. 400 osób. Sprawy związane z wynagrodzeniem pracowników stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i jako takie nie podlegają upublicznieniu – poinformowała Katarzyna Hydzik, kierownik Działu Marketingu.

Autosan realizuje obecnie największy w ostatnich latach kontrakt na dostawę 90 szt. autobusów przegubowych dla Warszawy. Spółka startuje we wszystkich postępowaniach, w których oferowane przez zakład pojazdy spełniają Specyfikacje Warunków Zamówienia. Fabryka realizuje także kontrakty na produkty specjalne znajdujące się w ofercie dla Sił Zbrojnych RP. Jedną z szans na rozwój Spółki Autosan jest produkcja autobusów zeroemisyjnych. Na przełomie I i II kwartału 2022 roku zakończy się proces homologacyjny autobusu wodorowego SANCITY 12LFH.

- W ubiegłym roku przeprowadzone były pierwsze testy drogowe tego pojazdu, natomiast w najbliższym czasie wykonywane będą testy eksploatacyjne w ruchu ulicznym. Do Spółki zgłosiły się już pierwsze miasta zainteresowane testowaniem. W pierwszej kolejności SANCITY 12LFH w ruchu miejskim przebadany zostanie przez Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – dodaje Katarzyna Hydzik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jest nadzieja na zakończenie protestu w Autosanie. Decyzja może zapaść w przyszły piątek - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto