Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta w Polsce będzie mogła zostać księdzem. Przełom w kościele protestanckim

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Michał Karski/ Luteranie.pl
Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, najstarszego i największego kościoła protestanckiego w naszym kraju, przyjął uchwałę dopuszczającą ordynację kobiet na prezbiterów, czyli luterańskich księży. Od 1 stycznia 2022 r. kobiety będą mogły sprawować urząd księdza w jedynym kościele luterańskim w Polsce.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce przyznał kobietom prawo do pełnienia funkcji księdza, czyli prezbitera. Kobiety będą mogły samodzielnie prowadzić parafię na równi z mężczyznami. Podczas 11. sesji XIV kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce dyskutowano m.in. na temat wyboru kobiet na księży. Na wniosek Synodalnej Komisji Kobiet zorganizowano także tajne głosowanie nad ordynacją kobiet. Spośród 59 uprawnionych do głosowania, 16 października 2021 r. 45 osób poparło wybór kobiet na księży, 13 osób było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. „Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów” – wynika z informacji na stronie Luteranie.pl.

– Dzięki decyzji Synodu Kościoła, który jest najwyższą władzą, złożoną zarówno z osób świeckich, jak i duchownych, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce będą służyć jako diakoni, księża oraz biskupi. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. – komentuje Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Dzięki zmianom wszystkie funkcje duchowne w Kościele, czyli diakona, prezbitera i biskupa. będą dostępne dla kobiet i mężczyzn. Już w 2008 r. Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała, że „nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza”, ale na przełom trzeba było czekać kolejne kilkanaście lat. Do 1999 r. tylko mężczyzn wybierano na prezbiterów, którzy mają możliwość samodzielnego prowadzenia parafii. Dzięki uchwale synodu kobiety będą mogły być prezbiterami, co otwiera im drogę do zostania proboszczem, a także umożliwia „awans” na stanowisko biskupa.

– W Polsce od 1963 r. kobiety z wykształceniem teologicznym służyły jako katechetki wprowadzone w urząd. Mogły nauczać, odprawiać nabożeństwa i prowadzić pracę duszpasterską w parafiach. Kolejnym krokiem były decyzje podjęte w 1999 roku. Kobiety zostały duchownymi w posłudze diakona. Zaczęły zajmować się pracą charytatywną i ewangelizacyjno-misyjną, a także prowadziły nabożeństwa, śluby, pogrzeby i chrzciny, a od 2016 r. udzielały też Komunii Świętej. Nie mały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii – wyjaśnia Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Warto przeczytać również:

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce dopuszcza do ordynacji magistrów teologii ewangelickiej. W naszym kraju taki tyłu pozwala uzyskać wyłącznie Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. Odpowiednie wykształcenie można zdobyć na wydziale teologicznym w sekcji ewangelickiej. Obecnie w Polsce żyje kilkadziesiąt absolwentek akademii, a pięć kobiet pobiera naukę na tej uczelni. 

– Bardzo się cieszę, że po decyzji synodu zarówno ja, jak i inne studentki będziemy miały wybór i nie będziemy musiały rezygnować z pracy w naszym kraju, aby pełnić służbę duszpasterską. Decyzja, która dzisiaj została podjęta, była od wielu lat szeroko omawiana – i nie tylko w naszym kraju, ale również w naszej wspólnocie, w Światowej Federacji Luterańskiej – komentowała cytowana w komunikacie prasowym Ada Warowny, studentka teologii ewangelickiej. – Myślę, że jest to dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ dołączyliśmy do grona krajów, w których ordynacja kobiet jest chlebem powszednim. Za mną znajdują się portrety biskupów – tych, którzy służyli w naszym Kościele w czasach powojennych. Być może wkrótce dołączy do nich jakaś kobieta – zaznaczyła Ada Warowny.

Na świecie działają krajowe kościoły luterańskie, zrzeszone w Światowej Federacji Luterańskiej. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce jest jedynym kościołem luterańskim w naszym kraju. Rzeczniczka prasowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce podkreśla, że większość kościołów krajowych, należących federacji, umożliwia już kobietom sprawowanie funkcji kapłańskich.

– Droga do ordynacji kobiet w polskim luteranizmie trwała ponad 70 lat, choć już w latach przedwojennych pojawiły się pierwsze absolwentki Wydziału Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 50-tych wprowadzono ordynację kobiet na księży w Czechach i na Słowacji, a w kolejnych dołączały inne Kościoły luterańskie na świecie. Aktualnie kobiety ordynuje na księży ponad 80 proc. Kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej – mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Decyzja o sprawowaniu funkcji księdza w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce może stanowić okazję do dyskusji na temat równouprawnienia kobiet również w innych kościołach. Już w I połowie XX w. kobiety pełniły ważne funkcje kościelne na ziemiach polskich. Przykładowo, w 1929 r. mariawitka, Maria Izabela Wiłucka-Kowalska, została konsekrowana na biskupa w Katolickim Kościele Mariawitów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobieta w Polsce będzie mogła zostać księdzem. Przełom w kościele protestanckim - Strona Kobiet

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto