Kolejny przystanek Podkarpackiego Szlaku Filmowego będzie w Bieszczadach

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Bieszczadzki odcinek Podkarpackiego Szlaku Filmowego będziemy hucznie inaugurować wyjątkowymi koncertami, klimatycznymi projekcjami, spotkaniami i innymi filmowymi atrakcjami - zapowiada Podkarpacka Komisja Filmowa. Trzeba sobie zabukować w kalendarzu termin od 24 do 30 lipca.

Już od lat 50-tych XX wieku filmowcy zakochiwali się w Bieszczadach. W dzikich plenerach powstały takie produkcje jak „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana, „Wolna sobota” Jerzego Janickiego czy pierwszy eastern – „Rancho Texas” Wadima Berestowskiego. Bieszczady stały się miejscem kultowym. Twórcy upodobali sobie szczególnie to miejsce i tak jest aż do dziś.

Współcześnie, najbardziej bieszczadzką produkcją jest popularny na całym świecie serial HBO „Wataha”. Kręcony był tu też film "na granicy" Wojciecha Kasperskiego.

Rzuć wszystko i wyjedź na filmowe Bieszczady - zachęca Podkarpacka Komisja Filmowa. - Spotkajmy się w: Zatwarnicy (24-27 lipca), Lutowiskach (25 lipca), Majdanie k. Cisnej (27-28 lipca) oraz w Ustrzykach Dolnych (29-30 lipca). Bieszczadzki odcinek Podkarpackiego Szlaku Filmowego będziemy hucznie inaugurować wyjątkowymi koncertami, klimatycznymi projekcjami, spotkaniami i innymi filmowymi atrakcjami!

W programie wydarzenia znalazło się wiele filmowych atrakcji, a organizatorzy dołożyli starań, by wydarzenia odbywały się w najbardziej klimatycznych miejscach Bieszczad.

Podkarpacki Szlak Filmowy to przede wszystkim pokazy filmów.

- Od niedzieli do środy (24-27 lipca) zapraszamy do klimatycznego kina Końkret na projekcje filmów, do których zdjęcia były kręcone w Zatwarnicy w latach 70-tych i 80-tych - zaprasza PKF. - Wielbicieli letniego wypoczynku zapraszamy na kino plenerowe do Majdanu koło Cisnej (stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej) oraz do Ustrzyk Dolnych (Rynek). Zobaczymy tam produkcje sprzed wielu lat, jak na przykład, psychologiczny dramat wojenny „Ogniomistrz Kaleń” (reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1961), czy „Wilcze echa” (reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1968) oraz inne filmy powstałe w Bieszczadach pod koniec XX wieku.

W programie znalazły się także projekcje kina współczesnego – międzynarodowa produkcja „Bandyta” (reż. Maciej Dejczer, 1997), „Serce, serduszko” (reż. Jan Jakub Kolski, 2014), „Wielkie zimno” (reż. Gerard Pautonnier, 2017), czy dokumentalna opowieść o Chatce Puchatka „Śniła mi się Połonina” (reż. Robert Żurakowski, 2021). Projekcji dokumentu będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem.

Szczególnym wydarzeniem będą projekcje z cyklu „nakręceni na taśmę” (25 lipca, Lutowiska). Organizatorzy specjalnie na potrzeby wydarzenia przywrócili funkcjonalność staremu i niezwykle klimatycznemu kinu Otryt w Lutowiskach. Widzowie będą mogli zasiąść w oryginalnie zachowanych fotelach i obejrzeć filmy odtworzone z taśmy filmowej 35 mm ze starego projektora, który wiele lat temu służył w tym miejscu. Na przywróconym do życia ekranie kina Otryt zobaczymy kultowe tytuły – zrealizowaną z wielkim rozmachem ekranizację sienkiewiczowskiej powieści „Pan Wołodyjowski” (reż. Jerzy Hoffman, 1969) oraz pierwszy eastern (odpowiednik słowa western) „Rancho Texas” (reż. Wadim Berestowski, 1958).

Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego tradycyjnie już towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej. W tym roku czekają na nas aż trzy plenerowe muzyczne wieczory. Pierwszego dnia wydarzenia 24 lipca w Zatwarnicy klimatyczne utwory Krzysztofa Komedy zagra Marek Murias Kwartet. W środę 27 lipca na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszymy zespół DesOrient, który wykona filmowe utwory Michała Lorenca. Zespół wykorzystuje na scenie bogate instrumentarium (m.in. flety, cymbały, bębny) i w swoich brzmieniach inspiruje się muzyką etniczną. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Taniec Eleny”, charakterystyczny utwór z filmu „Bandyta”. Ostatniego dnia wydarzenia, a więc w sobotę 30 lipca w Ustrzykach Dolnych, usłyszymy Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

„Wataha” to serial, który ma fanów na całym świecie, ale największych fanów i znawców „Watahy” spotkać można właśnie w Bieszczadach. O tym będziemy mogli przekonać się 30 lipca

w Ustrzykach Dolnych podczas wielkiego turnieju wiedzy o serialu „Wataha”. Dla sympatyków tej produkcji będzie to nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa w serialu HBO.

Tegoroczna odsłona szlaku to także wydarzenia edukacyjne. Kinomanów i pasjonatów regionu zapraszamy w niedzielę 24 lipca do Zatwarnicy na filmoznawcze prelekcje w ramach projektu GreenFilmTourism. O bieszczadzkich ścieżkach filmowych opowie Grażyna Bochenek, a o filmowym szlaku polsko-słowackim z wampirami i Oscarami w tle opowie Maciej Gil. Turystów i miłośników wycieczek zapraszamy we wtorek 26 lipca do Lutowisk na „Spacer z Leśnikiem”, czyli czterogodzinną wędrówkę śladem trzech kultur po ścieżce filmowo-historycznej. Po ścieżce oprowadzać będą leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska.

Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci, które zapraszamy do strefy edukacyjnej „Co w lesie piszczy”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Cisna (27 lipca w Majdanie k. Cisnej) oraz Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne (30 lipca w Ustrzykach Dolnych). Do przygotowanej przez GreenFilmTourism strefy relaksu oraz konkursów i quizów dla dzieci zapraszamy także do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w środę i czwartek (27 i 28 lipca).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest WOLNY.

Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie.

OTO PROGRAM

ZATWARNICA - KINO KOŃKRET
24 lipca (niedziela)

 • 17.15 spotkanie na szlaku z Grażyną Bochenek – „Bieszczadzkie ścieżki filmowe” (na prelekcję zaprasza GreenFilmTourism)
 • 18.00 spotkanie na szlaku z Maciejem Gilem – „Góry, wampiry i Oscary, czyli filmowy szlak po drugiej stronie granicy” (na prelekcję zaprasza GreenFilmTourism)
 • 18.45 projekcja filmu „Wolna sobota”, reż. Leszek Staroń, 1977, 37 min. (na projekcję zaprasza GreenFilmTourism)
 • 20.00 koncert plenerowy zespołu „Marek Murias Kwartet” – muzyka filmowa Krzysztofa Komedy

25 lipca (poniedziałek)

 • 19.00 projekcja filmu „Kino objazdowe”, reż. Stanisław Jędryka, 1986, 52 min.
 • 20.00 projekcja filmu „Wolna sobota”, reż. Leszek Staroń, 1977, 37 min.

26 lipca (wtorek)

 • 19.00 projekcja filmu „Hasło”, reż. Henryk Bielski, 1976, 54 min.
 • 20.00 projekcja filmu „Wolna sobota”, reż. Leszek Staroń, 1977, 37 min.

27 lipca (środa)

 • 19.00 projekcja filmu „Kino objazdowe”, reż. Stanisław Jędryka, 1986, 52 min.
 • 20.00 projekcja filmu „Wolna sobota”, reż. Leszek Staroń, 1977, 37 min.

LUTOWISKA - KINO OTRYT

25 lipca (poniedziałek)

 • 16.00 nakręceni na taśmę – projekcja filmu „Pan Wołodyjowski” z taśmy 35mm, reż. Jerzy Hoffman, 1969, 148 min.
 • 18.30 spotkanie na szlaku z bieszczadnikami – wspomnienia z planów filmowych (prowadzenie Grażyna Bochenek)
 • 20.00 nakręceni na taśmę – projekcja filmu „Rancho Texas” z taśmy 35mm, reż. Wadim Berestowski, 1958, 85 min.

26 lipca (wtorek)

 • 9.00 „Spacer z Leśnikiem” śladem trzech kultur, ścieżką filmowo-historyczną – oprowadza Nadleśnictwo Lutowiska
  Zbiórka pod kinem Otryt w Lutowiskach. Czas trwania spaceru: 3-4 godz.

BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA (Majdan 17)

27 lipca (środa)

 • 12.00-17.00 dokumenty o Bieszczadach – projekcje filmów (budynek stacji kolejki)
 • 12.00-20.00 strefa edukacji Nadleśnictwa Cisna – „Co w lesie piszczy”
 • 12.00-20.00 strefa GreenFilmTourism – prezentacja transgranicznego szlaku filmowego Polska-Słowacja, animacje dla dzieci, konkursy i quizy, strefa relaksu
 • 17.00 kino plenerowe – „Serce, serduszko”, reż. Jan Jakub Kolski, 2014, 110 min.
 • 19.00 filmowa szarada – quiz rodzinny z nagrodami
 • 20.00 koncert zespołu „DesOrient” – muzyka filmowa Michała Lorenca
 • 21.30 kino plenerowe – „Bandyta”, reż. Maciej Dejczer, 1997, 88 min.

28 lipca (czwartek)

 • 12.00-17.00 dokumenty o Bieszczadach – projekcje filmów (budynek stacji kolejki)
 • 12.00-20.00 strefa GreenFilmTourism – prezentacja transgranicznego szlaku filmowego Polska-Słowacja, animacje dla dzieci, konkursy i quizy, strefa relaksu
 • 15.00 kino plenerowe – „Ogniomistrz Kaleń”, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 1961, 103 min.
 • 17.00 kino plenerowe – „Śniła mi się Połonina”, reż. Robert Żurakowski, 2021, 83 min. (projekcji towarzyszy spotkanie z reżyserem)
 • 19.00 filmowa szarada – quiz rodzinny z nagrodami
 • 20.00 kino plenerowe – „Na granicy”, reż. Wojciech Kasperski, 2016, 92 min.

RYNEK w Ustrzykach Dolnych

29 lipca (piątek)

 • 18.00 kino plenerowe – „Chudy i inni”, reż. Henryk Kluba, 1966, 91 min.
 • 20.00 kino plenerowe – „Wielkie zimno”, reż. Gérard Pautonnier, Francja, 2017, 86 min.

30 lipca (sobota)

 • 12.00 wielki turniej wiedzy o serialu „Wataha” – prowadzi Leszek Lichota
 • 12.00-19.00 strefa edukacji Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – „Co w lesie piszczy”
 • 12.00-19.00 strefa relaksu – animacje dla dzieci, quizy filmowe dla rodzin
 • 15.00 kino plenerowe dla dzieci – „Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza”
 • 17.00 kino plenerowe – „Wilcze echa”, reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1968, 97 min.
 • 19.00 filmowa szarada – quiz rodzinny z nagrodami
 • 20.00 koncert zespołu „Tołhaje” – muzyka filmowa z serialu Wataha.

Podkarpacki Szlak Filmowy tworzony jest od 2020 roku. Jego ideą jest okrywanie Podkarpacia szlakiem tworzonych tu filmów. Coroczne wydarzenia filmowe inaugurują kolejny etap Szlaku, a opracowane mapy i zbiór wiedzy o filmowej historii regonu służą turystom i mieszkańcom przez cały rok. Pierwszym punktem Podkarpackiego Szlaku Filmowego były Jaśliska, kolejnym – Przemyśl, tegorocznym – Bieszczady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rutkowski robi show. Zobacz InstaHistorie !

Materiał oryginalny: Kolejny przystanek Podkarpackiego Szlaku Filmowego będzie w Bieszczadach - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie