Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne w sprawie powiększenia Sanoka już wkrótce

Sabina Tworek
Sabina Tworek
1 lutego protestowali mieszkańcy Zabłociec.
1 lutego protestowali mieszkańcy Zabłociec.
Zarówno w mieście, jak i gminie wiejskiej Sanok konsultacje społeczne rozpoczną się 15 lutego. W Sanoku potrwają do 26 lutego, natomiast w gminie wiejskiej zakończą się dopiero 7 marca.

Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, chce przyłączyć 10 sołectw. Miasto miałoby się powiększyć o miejscowości z gminy Sanok: Trepcza, Zabłotce, Sanoczek, Płowce, Stróże Małe, Stróże Wielkie, Bykowce, Czerteż i Międzybrodzie oraz Zahutyń z gminy Zagórz.

Z kolei Anna Hałas, wójt gminy Sanok, chce przyłączyć dzielnicę miasta - Olchowce.

- Decyzja o rozpoczęciu procedury poszerzenia granic miasta zapadła po wielu analizach, a u jej podstawy leży przede wszystkim troska o sanockiego podatnika, który ponosi dodatkowe obciążenia z tytułu aktualnego podziału administracyjnego

– tłumaczył w czasie ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Sanoka.

Tomasz Matuszewski zaznacza, że miasto na bieżąco inwestuje w placówki oświatowe, utrzymuje instytucje kultury, dba o miejsca przeznaczone do odpoczynku, rekreacji i uprawiania sportu. Organizuje także transport zbiorowy oraz utrzymuje gminny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

- To nakłady, które ponosi Sanok, a korzystają z niego również mieszkańcy ościennej gminy. Ta sytuacja musi się zmienić, jeśli miasto ma się rozwijać

– kwituje.

Burmistrz obiecuje, że przyłączenie sołectw do Sanoka nie spowoduje wzrostu wysokości podatków płaconych przez mieszkańców przyłączonych miejscowości. Wystarczy mu, jeśli ich podatki trafią do miejskiego budżetu.

Nie dla rozbioru gminy Sanok!

Włodarze gminy wiejskiej są przeciwni podziałowi, dlatego w połowie stycznia wydali oświadczenie, w którym wyjaśniają, że burmistrzowi nie chodzi o dobro mieszkańców, tylko o ratowanie budżetu miasta.

Na portalu społecznościowym powstała także strona „Gmina Wiejska jest OK”, na której znajdziemy m.in. argumenty przemawiające za tym, dlaczego mieszkańcy wsi nie powinni wyrazić zgody na przyłączenie do miasta.

Zamieszczone są tam również filmiki z protestów mieszkańców poszczególnych wiosek.

Jak tłumaczy Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanok, konsultacje będą polegać wyłącznie na uzupełnieniu ankiety, którą będzie można następnie zostawić w wyznaczonych punktach na terenie gminy.

- Ze względu na trwającą pandemię nie planujemy spotkań osobistych z mieszkańcami. Czekamy na wyniki konsultacji. Mamy nadzieję, że słowa, które kiedyś padły z ust włodarzy Sanoka: „niech decydują mieszkańcy, a nie polityka i politycy” znajdą odzwierciedlenie w podejmowaniu uchwały przez radę miasta i dalszym działaniu burmistrza

- zaznacza Paweł Wdowiak.


ZOBACZ TEŻ: Pod stadionem Resovii w Rzeszowie wyburzono wybudowany w latach 90. XX wieku budynek przeznaczony na hotel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto