Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesty na cmentarzu w Sanoku nie będzie. Trwa zbiórka na odnowienie zabytkowych nagrobków [ZDJĘCIA]

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku
Zamknięte cmentarze uniemożliwiają przeprowadzenie corocznej kwesty. Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku nie poddaje się jednak i organizuję zbiórkę w Internecie.

W ten sposób chce zebrać pieniądze na odnowienie zabytkowego nagrobka Kazimierza i Marii Sulimierskich.

Prace konserwatorskie można wspomóc, wpłacając pieniądze na konto bankowe Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku:
06 1020 2980 0000 2302 0113 6449 lub poprzez stronę pomagam.pl

– Od 10 lat ratujemy od unicestwienia zabytkowe nagrobki i grobowce znajdujące się na sanockim cmentarzu, a tym samym kultywujemy pamięć o ludziach dawno już nieżyjących, ale mających wielkie zasługi dla rozwoju Sanoka, tworzących jego historię – tłumaczy Ewa Filip, prezes, Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku. – Udało nam się m.in. uratować od całkowitej ruiny mogiły Feliksa Gieli, byłego burmistrza Sanoka, Mateusza Beksińskiego, Jana Porajewskiego czy księdza Bronisława Stasickiego.

Kim był Kazimierz Sulimierski?

Kazimierz Sulimierski od 1887 roku pracował jako inżynier w „Fabryce Wagonów i Maszyn – Kazimierz Lipiński” w Sanoku, był zastępcą sędziego przysięgłego przy trybunale C.K Sądu Okręgowego w Sanoku. Udzielał się w wielu organizacjach społecznych. Zmarł w 1914 roku w Sanoku.

Po siedmiu latach w mogile złożono szczątki jego córki, Marii.

– Każdą ofiarowaną złotówkę przeznaczymy na ratowanie naszego dziedzictwa kultury, jakim są zabytkowe nagrobki, a więc pomniki naszej przeszłości – zapewnia Ewa Filip. – Mamy nadzieję że nie pozostaniecie Państwo obojętni wobec naszej prośby i z góry za to z całego serca dziękujemy.

Ofiarność mieszkańców Sanoka zawsze stanowiła ważne źródło finansowania prac konserwatorskich, dlatego prezes Ewa Filip ma nadzieję, że w tym roku mimo trudnej sytuacji epiedemicznej w kraju, będzie podobnie.


ZOBACZ TEŻ: Janusz Barycki, prezes Fundacji Beksiński, o wystawie dzieł Zdzisława Beksińskiego w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto