Lekcja żywej historii. Piknik historyczny poświęcony Powstaniu Styczniowemu 1863

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Gawędę historyczną snuł Maciej Kilarski z GRH Powstania Styczniowego z Rzeszowa, którego wspomagała Drużyna Harcerska im. Żuawów
Gawędę historyczną snuł Maciej Kilarski z GRH Powstania Styczniowego z Rzeszowa, którego wspomagała Drużyna Harcerska im. Żuawów fot. Dorota Mękarska
Muzeum Historyczne w Sanoku od początku roku organizuje serię wydarzeń pod hasłem „Sanockie wątki Powstania Styczniowego w 160. rocznicę zrywu narodowowyzwoleńczego”.

W styczniu odbyły się wykłady historyczne, wernisaż czasowej wystawy militariów i pamiątek z okresu Powstania Styczniowego, oraz lekcja żywej historii przygotowana przez rekonstruktorów historycznych.

W tym samym miesiącu miał miejsce spacer historyczny śladami mogił powstańców styczniowych spoczywających na Cmentarzu Centralnym w Sanoku, przygotowany przez Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” przy wsparciu Drużyny Harcerskiej im. Kurierów Beskidzkich ZWZ-AK Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

W ostatnim czasie ukazała się publikacja Piotra Paszkiewicza pt. Związani z Sanokiem i Powstaniem Styczniowym. W 160. rocznicę Insurekcji 1863.

Publikacja stanowi, jak podkreśla autor, próbę szerszego przedstawienia indywidualnych losów z grona osób łączonych z narodową insurekcją roku 1863 i miastem zarazem. Autor, oprócz wsparcia się treścią dokumentów pisanych, przy własnych ustaleniach korzystał z wielu innych źródeł, w tym osobnych monografii, materiałów archiwalnych, ksiąg parafialnych, publikacji prasowych, na podstawie których udało się pełniej przedstawić życiorysy znanych już wcześniej uczestników powstania styczniowego związanych z Sanokiem, ale także potwierdzić istnienie innych – dotąd niewzmiankowanych – weteranów.

We wtorek miała odbyć się Parada Niepodległości i piknik historyczny. Wydarzenie było bardzo ciekawie zaplanowane przez powiat sanocki i muzeum, ale niestety pogoda pomieszała szyki i doszło tylko do namiastki pikniku. Widzowie mogli zobaczyć umundurowanie, oporządzenie i odznaki powstańcze, repliki broni używanej w Powstaniu Styczniowym oraz strój damski z okresu Żałoby Narodowej.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie