Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja żywej historii. Piknik historyczny poświęcony Powstaniu Styczniowemu 1863

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Gawędę historyczną snuł Maciej Kilarski z GRH Powstania Styczniowego z Rzeszowa, którego wspomagała Drużyna Harcerska im. Żuawów
Gawędę historyczną snuł Maciej Kilarski z GRH Powstania Styczniowego z Rzeszowa, którego wspomagała Drużyna Harcerska im. Żuawów fot. Dorota Mękarska
Muzeum Historyczne w Sanoku od początku roku organizuje serię wydarzeń pod hasłem „Sanockie wątki Powstania Styczniowego w 160. rocznicę zrywu narodowowyzwoleńczego”.

W styczniu odbyły się wykłady historyczne, wernisaż czasowej wystawy militariów i pamiątek z okresu Powstania Styczniowego, oraz lekcja żywej historii przygotowana przez rekonstruktorów historycznych.

W tym samym miesiącu miał miejsce spacer historyczny śladami mogił powstańców styczniowych spoczywających na Cmentarzu Centralnym w Sanoku, przygotowany przez Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” przy wsparciu Drużyny Harcerskiej im. Kurierów Beskidzkich ZWZ-AK Hufca ZHP Ziemi Sanockiej.

W ostatnim czasie ukazała się publikacja Piotra Paszkiewicza pt. Związani z Sanokiem i Powstaniem Styczniowym. W 160. rocznicę Insurekcji 1863.

Publikacja stanowi, jak podkreśla autor, próbę szerszego przedstawienia indywidualnych losów z grona osób łączonych z narodową insurekcją roku 1863 i miastem zarazem. Autor, oprócz wsparcia się treścią dokumentów pisanych, przy własnych ustaleniach korzystał z wielu innych źródeł, w tym osobnych monografii, materiałów archiwalnych, ksiąg parafialnych, publikacji prasowych, na podstawie których udało się pełniej przedstawić życiorysy znanych już wcześniej uczestników powstania styczniowego związanych z Sanokiem, ale także potwierdzić istnienie innych – dotąd niewzmiankowanych – weteranów.

We wtorek miała odbyć się Parada Niepodległości i piknik historyczny. Wydarzenie było bardzo ciekawie zaplanowane przez powiat sanocki i muzeum, ale niestety pogoda pomieszała szyki i doszło tylko do namiastki pikniku. Widzowie mogli zobaczyć umundurowanie, oporządzenie i odznaki powstańcze, repliki broni używanej w Powstaniu Styczniowym oraz strój damski z okresu Żałoby Narodowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto