Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko: kontrola bezpieczeństwa bez stresu i kolejek? W 2023 r. może nas czekać rewolucja technologii i komfortu podróży

Emil Hoff
Emil Hoff
Kolejki to obecnie zmora europejskich lotnisk, zwłaszcza brytyjskich, które najmocniej ucierpiały w wyniku masowych zwolnień w czasie pandemii koronawirusa. Dziś brytyjskie lotniska uchodzą za najbardziej stresujące dla pasażerów w Europie.
Kolejki to obecnie zmora europejskich lotnisk, zwłaszcza brytyjskich, które najmocniej ucierpiały w wyniku masowych zwolnień w czasie pandemii koronawirusa. Dziś brytyjskie lotniska uchodzą za najbardziej stresujące dla pasażerów w Europie. gasparij, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
W 2023 r. na lotniska Europy trafią nowoczesne skanery 3D, które mogą zrewolucjonizować komfort podróży. Dzięki nim nie trzeba już będzie wyjmować z bagażu podręcznego sprzętów elektronicznych ani płynów w czasie kontroli bezpieczeństwa. Dla turystów będzie to oznaczać szybszą kontrolę, krótsze kolejki i mniej stresu w oczekiwaniu na wylot, a może nawet zniesienie limitu na objętość płynów w bagażu podręcznym. Gdzie nowoczesne skanery zostaną zainstalowane w pierwszej kolejności?

Spis treści

Skanery jak w szpitalu ułatwią kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach

Nowe skanery bezpieczeństwa, które mają zawitać do kilku lotnisk Europy w nadchodzącym 2023 r., być może doprowadzą do długo oczekiwanych zmian w protokołach bezpieczeństwa. Czego nie mogli wymóc pasażerowie samolotów w swoich skargach i narzekaniach, to może uda się osiągnąć dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii.

Nowe skanery działają jak prześwietlenie w szpitalu: wykonują tomografię komputerową bagaży podręcznych, dając trójwymiarowy obraz ich zawartości, który następnie można dowolnie obracać i przybliżać. To rewolucja w porównaniu z prostym dwuwymiarowym obrazem, dawanym przez większość używanych obecnie lotniskowych skanerów, opierających się na technologii promieni roentgena.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest często stresująca dla turystów. Konieczność wyjmowania z bagażu podręcznego elektroniki i płynów wydłuża cały
Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest często stresująca dla turystów. Konieczność wyjmowania z bagażu podręcznego elektroniki i płynów wydłuża cały proces i tworzy kolejki. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press / zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Powstał ranking najbardziej stresujących lotnisk na świecie i w Europie. Jak wypadają polskie lotniska?

Korzyści dla turystów: kontrola bezpieczeństwa szybsza i bez komplikacji

Dzięki temu nie ma potrzeby wyjmowania z bagażu podręcznego płynów ani sprzętów elektronicznych w czasie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Konieczność wypakowywania niektórych rzeczy z bagażu i układania ich na plastikowych tackach (o której część pasażerów zapomina) to obecnie jedna z głównych przyczyn kolejek i zastojów powstających w czasie kontroli bezpieczeństwa.

Docelowo szerokie wprowadzenie tej technologii zwiększyłoby wygodę turystów i umożliwiło całkowite zniesienie limitu na objętość płynów przenoszonych w bagażu podręcznym. Przez kontrolę bezpieczeństwa można by wygodnie przenieść butelkę wody lub szamponu.

Gdzie kontrola bezpieczeństwa na lotnisku zmieni się najpierw? Holandia, Wielka Brytania i Irlandia

Kiedy możemy spodziewać się rewolucji technologicznej na lotniskach? Już jest ona wdrażana, choć proces przebiega powoli. Pierwsze skanery nowego typu zainstalowano w USA, a w Europie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w 2021 r.

W 2023 r. nowa technologia ma dotrzeć do kolejnych krajów. Obecnie skanery 3D są testowane w Wielkiej Brytanii, na lotniskach Heathrow i Gatwick. Rząd Wielkiej Brytanii – jak donoszą The Times i BBC – planuje wprowadzić skanery 3D na wszystkich większych lotniskach kraju do początku 2024 r., co może się jednocześnie wiązać ze zniesieniem limitu płynów dozwolonych w bagażu podręcznym.

Także irlandzkie lotniska w Dublinie i Cork mają zostać wyposażone w skanery 3D do 2024 r., dzięki czemu możliwe będzie zupełne zniesienie limitu płynów przenoszonych w bagażu podręcznym.

Kolejki to obecnie zmora europejskich lotnisk, zwłaszcza brytyjskich, które najmocniej ucierpiały w wyniku masowych zwolnień w czasie pandemii koronawirusa.
Kolejki to obecnie zmora europejskich lotnisk, zwłaszcza brytyjskich, które najmocniej ucierpiały w wyniku masowych zwolnień w czasie pandemii koronawirusa. Dziś brytyjskie lotniska uchodzą za najbardziej stresujące dla pasażerów w Europie. gasparij, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Nowy ranking paszportów. Które państwo wydaje najsilniejsze paszporty na świecie? Kto może wjechać bez wizy do największej liczby krajów?

Limit płynów w bagażu podręcznym – skąd się wziął i kiedy zniknie?

Limit objętości płynów dozwolonych w bagażu podręcznym pasażera samolotu, wprowadzony stopniowo niemal na całym świecie po zamachach z 11 września 2001 r. i ustalony na poziomie ok. 100 ml, już teraz jest gdzieniegdzie luzowany.

Przykładem są lotniska Shannon i Donnegal w Irlandii, gdzie limit już nie obowiązuje, choć butelki z płynami nadal trzeba przekładać do osobnych siatek w czasie kontroli bezpieczeństwa.

Szerokie wprowadzenie do użytku skanerów tomograficznych na lotniskach może doprowadzić do ostatecznego zniesienia limitu objętości płynów przewożonych w bagażu podręcznym.

Lotnisko na Majorce też zniesie uciążliwe zasady kontroli bezpieczeństwa?

Także Majorka, popularna wakacyjna destynacja, wprowadzi niedługo nowe zasady kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, które zmniejszą kolejki i stres pasażerów.

Lotnisko w Palma de Mallorca, jedno z najbardziej zatłoczonych w Hiszpanii, ma w ciągu 4 najbliższych lat przejść gruntowną modernizację za 559 mln euro. W jej ramach zainstalowane zostaną nowe skanery 3D, co usunie konieczność wyjmowania elektroniki i płynów z bagażu podręcznego podczas kontroli bezpieczeństwa.

Skanery 3D usprawnią jednak proces kontroli bezpieczeństwa. Pasażerowie nie będą musieli wyjmować ze swych bagaży sprzętu elektronicznego ani butelek
Skanery 3D usprawnią jednak proces kontroli bezpieczeństwa. Pasażerowie nie będą musieli wyjmować ze swych bagaży sprzętu elektronicznego ani butelek z płynami. Michal Pawlik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Gdańsk w konkursie na najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy Europy. Znamy wyniki rywalizacji. Które miejsce zajął polski festyn?

Polskie lotniska ze skanerami 3D

Technologia tomograficznych skanerów bezpieczeństwa nie jest szeroko stosowana na polskich lotniskach, ale mamy już w tej dziedzinie pionierów.

W 2022 r. dwa skanery 3D zaczęły działać na lotnisku w Gdańsku. Kosztowały łącznie 22 mln zł, co dowodzi, że nie jest to mała inwestycja.

Możemy mieć tylko nadzieję, że przykład Gdańska zachęci także inne duże porty lotnicze Polski do zakupu nowoczesnych skanerów tomograficznych, tak by kontrola bezpieczeństwa przebiegała szybko i sprawnie, generując jak najmniej stresu i opóźnień dla pasażerów.

Szybsza kontrola bezpieczeństwa bez wypakowywania rzeczy z bagażu to dobre wieści dla turystów. Skanery 3D umożliwią także całkowite zniesienie limitu
Szybsza kontrola bezpieczeństwa bez wypakowywania rzeczy z bagażu to dobre wieści dla turystów. Skanery 3D umożliwią także całkowite zniesienie limitu na objętość płynów przewożonych w bagażu podręcznym. id1974, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Daily Mail, The Times, BBC

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lotnisko: kontrola bezpieczeństwa bez stresu i kolejek? W 2023 r. może nas czekać rewolucja technologii i komfortu podróży - Strona Podróży

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto