Mandaty dla kierowców są drakońskie. Zobacz, co się zmieniło od 1 stycznia 2022. Nowy taryfikator mandatów

Martyna Urban
Martyna Urban
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Przewiduje ogromne kary dla kierowców, którzy łamią prawo drogowe, a zwłaszcza przekraczają dopuszczane limity prędkości.

Regulacja zaostrza kary dla kierowców i podwyższa maksymalną wartość grzywny z 5 do 30 tysięcy złotych.

Zobacz taryfikator mandatów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Przewiduje ogromne kary dla kierowców, którzy łamią prawo drogowe, a zwłaszcza przekraczają dopuszczane limity prędkości. Regulacja zaostrza kary dla kierowców i podwyższa maksymalną wartość grzywny z 5 do 30 tysięcy złotych. Zobacz taryfikator mandatów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Udostępnij:
Nowy taryfikator mandatów już obowiązuje. Wysokość mandatów jest drakońska. Od 1 stycznia przekonało się o tym już wielu kierowców. Jednym z pierwszych był mężczyzna, który w Warszawie Mostem Sierkiekowskim jechał 160 km/h. Dostał 2500 zł mandatu i stracił prawo jazdy.

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Przewiduje ogromne kary dla kierowców, którzy łamią prawo drogowe, a zwłaszcza przekraczają dopuszczane limity prędkości. Jak doszło do uchwalenia nowego prawa? W piątek, 10 grudnia, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, którą Sejm uchwalił na posiedzeniu 29 października, a 2 grudnia rozpatrzył poprawki Senatu.

Regulacja zaostrza kary dla kierowców i podwyższa maksymalną wartość grzywny z 5 do 30 tysięcy złotych.

Sprawdź nowy taryfikator mandatów
w galerii zdjęciowej

Nie tylko wysokie mandaty

Oprócz zwiększenia grzywny za wykroczenia drogowe został usprawniony proces uzyskiwania renty, która jest wypłacana osobom najbliższej spokrewnionym z ofiarą wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.

Karze grzywny od 1 do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, która nie dostosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą, bądź znakiem drogowym.

Kolejne zmiana dotyczy kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia.

Nie przeocz

Ta sama kara będzie groziła kierowcy, który będzie prowadził pojazd bez dokumenty dopuszczającego go do ruchu. Do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano także te, polegające na niewskazaniu służbom uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.

Musisz to wiedzieć

Kierowca, który będzie prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu i nie zachowa należytej ostrożności lub spowoduje zagrożenie może liczyć się z grzywną nie niższą niż trzy tysiące złotych.

Jakie inne nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2022? Wejdź w galerię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie