Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Cisna: to nie Kambodża za czasów Pol Pota. Protest w sprawie drogi Cisna-Wetlina

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Władze wojewódzkie nie szczędzą pieniędzy na inwestycje drogowe w Bieszczadach, w tym w gminie Cisna, ale nie wszystkie projekty są akceptowane przez mieszkańców
Władze wojewódzkie nie szczędzą pieniędzy na inwestycje drogowe w Bieszczadach, w tym w gminie Cisna, ale nie wszystkie projekty są akceptowane przez mieszkańców fot. Dorota Mękarska
Mieszkańcy gminy Cisna protestują przeciwko przebudowie drogi wojewódzkiej Cisna-Wetlina. Według nich działania są „postawione na głowie”.

– W grudniu 2021 roku została opublikowana koncepcja rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 987 na odcinku Cisna – Wetlina. Informacja została przekazana do gmin. W styczniu 2023 roku na stronie internetowej PZDW został opublikowany wstępny projekt zagospodarowania terenu – informuje Joanna Szarata, rzecznik prasowy PZDW w Rzeszowie. – Zainteresowani mogą zapoznać się z rozwiązaniami projektowymi rozbudowy drogi, które podyktowane są przez szczególnie trudne warunki terenowe w Bieszczadach.

Projekt obejmuje budowę ciągów pieszo-rowerowych lub ścieżek rowerowych, ponieważ trasa ta jest mocno obciążona w okresie wakacyjnym przez pieszych i rowerzystów. Wprowadzono rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo niechronionych uczestników dróg, które wymagają poszerzenia drogi. Zaprojektowane ścieżki rowerowe wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 987 (przechodzące przez miejscowości: Ustrzyki Dolne, Czarna Góra, Lutowiska, Ustrzyki Górne, Cisna, Smerek i Wetlina) docelowo będą częścią planowanej dużej sieci dróg rowerowych na Podkarpaciu. Powstaną atrakcyjne turystycznie szlaki rowerowe.

Protestujący mają świadomość, że rozbudowa drogi ma mieć charakter kompleksowy, ale najistotniejsza jest dla nich zmiana dotychczasowych granic pasa drogowego.

Myśleli, że to żart

O tej zmianie właściciele nieruchomości dowiedzieli się z zawiadomienia jakie rozesłało do nich biuro geodezyjne.

– Na miejscu od geodetów wszyscy zainteresowani dowiedzieli się, że teren pod przyszły pas drogowy jest już zatwierdzony, a sami pracownicy biura jedynie wytyczają w terenie to, co już istnieje na „papierze” – informują zaskoczeni mieszkańcy. – Na początku myśleliśmy, że to jakiś żart i że nie może nikt bez uprzedzenia, konsultacji zajmować kolejno od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych własności prywatnej, bo przecież to nie Kambodża za czasów Pol Pota.

Pisma od dyrektora PZDW do mieszkańców gminy Cisna potwierdziły jednak, że to prawda.

– Na wszystkich pismach widnieje lakoniczne stwierdzenie, że przedmiotowa inwestycja dotyczy rozbudowy istniejącej drogi, której przebieg jest znany i zarząd nie planuje organizowania konsultacji społecznych – dodają mieszkańcy, którzy twierdzą, nie zostali poinformowani ani przez wójta, ani przez inwestora o tym, że planowany remont drogi będzie wiązał się z wywłaszczaniem wszystkich właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż drogi.

Według nich projekt, który skutkuje zajęciem od 5 do 9 metrów prywatnej przestrzeni, zmniejszając do 4-5 metrów odległość jezdni od budynków mieszkalnych, będzie miał negatywne konsekwencje, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

Mieszkańcy powątpiewają w zwiększenie atrakcyjności regionu

– Dla kogo atrakcją będzie poruszanie się rowerem wzdłuż drogi mając do wyboru pedałowanie wśród pięknej przyrody na drogach wyłączonych z ruchu kołowego, których dzięki Lasom Państwowym nie jest tak w regionie tak mało – pytają.

Są zdania, że nie chodzi o poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, gdyż jak wskazują statystyki na tym odcinku drogi doszło jedynie do dwóch epizodycznych zdarzeń.

– Mieszkańcy gminy Cisna nie są przeciwnikami modernizacji drogi nr W897 – zarzekają się protestujący. – Nie zgadzamy się na przeprowadzenie przebudowy w kształcie zaproponowanym przez PZDW w Rzeszowie, w którym ingerencja planowanej inwestycji w tak dużym stopniu zajmuje obszar własności prywatnej, niszcząc wiele lat ciężkiej pracy, plany, marzenia i wyobrażenie o spokojnym życiu.

Będą pieniądze, będzie przebudowa

Jednak jak informuje rzecznik PZDW inwestycja wcale nie jest jeszcze pewna.

– Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest pod koniec roku 2023 – informuje Joanna Szarata. – Realizacja inwestycji uzależniona jest od uzyskania finansowania z nowej perspektywy środków europejskich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy gminy Cisna: to nie Kambodża za czasów Pol Pota. Protest w sprawie drogi Cisna-Wetlina - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto