Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Mieszkanie bez wkładu własnego” – ważne zmiany od marca. Wejdą też w życie przepisy o kooperatywach mieszkaniowych

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ważne zmiany od marca 2023 r. obejmą program „Mieszkanie bez wkładu własnego”.
Ważne zmiany od marca 2023 r. obejmą program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Wojciech Matusik/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
1 marca 2023 r. zmienią się zasady korzystania z gwarancji BGK i spłat rodzinnych w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Wejdą też w życie przepisy, które umożliwią tworzenie kooperatyw mieszkaniowych i budowę mieszkań na własne potrzeby bez pośrednictwa dewelopera.

Spis treści

„Mieszkanie bez wkładu własnego” czekają ważne zmiany. Kogo obejmą?

1 marca 2023 r. wejdzie w życie ustawa, która mocno zmodyfikuje zasady programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Przypomnijmy, że chodzi o program umożliwiający uzyskanie kredytu hipotecznego i zakup nieruchomości bez konieczności posiadania środków na wkład własny (dzięki tzw. gwarancji BGK).

Po zmianach poszerzy się grono osób uprawnionych do gwarancji wkładu własnego od BGK i tzw. spłaty rodzinnej. Po zmianie przepisów z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy:

  • bez wkładu własnego,
  • z wkładem własnym nie wyższym niż 200 tys. zł i nieprzekraczającym 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany,
  • w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej – z wkładem własnym nieprzekraczającym 30 proc. wspomnianej kwoty.

Jeśli kredytobiorca ma wkład własny niższy niż 20 proc., gwarancją BGK będzie mogła być objęta także brakująca część wkładu. Podniesiono też współczynnik, który służy do wyliczania maksymalnej ceny metra kwadratowego kwalifikującej się do skorzystania z programu – dzięki temu poszerzy się pula mieszkań na sprzedaż, które można nabyć za kredyt udzielony w ramach programu.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Kooperatywy mieszkaniowe będzie można tworzyć od wiosny

Od 1 marca możliwe stanie się też tworzenie kooperatyw w celu budowy mieszkań na własne potrzeby, bez pośrednictwa dewelopera (a więc taniej). Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych zakłada, że grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej, będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.

Działanie w formule kooperatywy mieszkaniowej nie będzie mogło być przedsięwzięciem inwestycyjnym nastawionym na sprzedaż nieruchomości i zysk. Członkowie kooperatywy mieszkaniowej albo spółdzielnia mieszkaniowa będą mogli ubiegać się o nabycie nieruchomości (np. działki budowlanej) od gminy. Gmina będzie miała możliwość rozłożenia należności za nabycie nieruchomości na raty oraz stosowania bonifikaty od ceny nieruchomości, co ułatwi budowę mieszkań. Gmina też mogła ubiegać się o grant na infrastrukturę z budżetu państwa, jeśli udzieli kooperatywie lub spółdzielni bonifikaty, a zatem na transakcji skorzystają obie strony.

(PAP)

kmz/ mmu/ pzg

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto