Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerialne inwestycje i projekty wspierają stołeczne szkolnictwo artystyczne

Redakcja
Bartek Barczyk / MKiDN
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkół artystycznych na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 podkreślił, że „na początku twórczego działania zawsze są talent i marzenia”.

Dodał także: „W polskim systemie oświaty rolę opiekuna artystycznych talentów pełnią szkoły artystyczne. Pełen wachlarz specjalności od lat umożliwia kształcenie młodym muzykom, plastykom, tancerzom i aktorom cyrkowym. Szkoła artystyczna jest zatem tym miejscem, w którym młody adept sztuki zyskuje sprawdzonych przyjaciół i przewodników”.

Liczby mówią za siebie

Można rzec, że nigdy jeszcze w polskiej historii uczniowie szkół #artystycznych nie mieli tak komfortowych warunków do nauki i rozwoju artystycznego, jakie zyskali w ciągu minionych 8 lat. Dzięki systematycznemu zwiększaniu nakładów w latach 2016-2023 szkoły i uczelnie artystyczne nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego funkcjonują dziś w nowej rzeczywistości.

W wielu szkołach i niemal we wszystkich uczelniach artystycznych w ostatnich latach prowadzone są lub zostały już zakończone inwestycje, których celem jest stworzenie obiektów na miarę XXI w. Ta cywilizacyjna zmiana, obejmująca szkolnictwo artystyczne wszystkich szczebli, przekłada się na poprawę warunków kształcenia artystycznego oraz umożliwia podejmowanie nowych działań edukacyjnych i twórczych.

Przyjrzyjmy się liczbom. Na inwestycje w placówki szkolnictwa artystycznego resort przeznaczył 688,6 mln zł; na nowe instrumenty muzyczne i nowoczesne pomoce dydaktyczne wydano 240 mln zł; zbudowano także 25 nowoczesnych szkolnych sal koncertowych, 10 szkół plastycznych, jedną szkołę baletową, jeden zespół szkół artystycznych oraz sześć burs, co stanowi ok. 60 proc. placówek szkolnictwa artystycznego nadzorowanych przez MKiDN.

Termomodernizacja szkół

Wielką troską otoczono techniczny wymiar szkolnictwa artystycznego. Rozpoczęto 640 inwestycji dotyczących budowy i modernizacji obiektów dydaktycznych oraz zakupu wyposażenia dla szkół stopnia podstawowego i średniego, a w ramach projektu termomodernizacji wyremontowano i zmodernizowano 187 budynków szkół i burs przy szkołach artystycznych.

W 2023 r. kończy się pionierski program termomodernizacji państwowych szkół artystycznych, który pozwolił na przeprowadzenie kompleksowych remontów w 139 państwowych szkołach artystycznych zlokalizowanych przede wszystkim w małych i średnich miastach.

Modernizacja często pięknych i zabytkowych budynków obejmowała nie tylko wymianę instalacji elektrycznych i cieplnych, ale także naprawy lub wymiany dachów, okien, drzwi, remonty elewacji. Straszące niegdyś zabytkowe mury po gruntownym odnowieniu stały się bezpiecznym i przyjaznym miejscem nauki i pracy dla ponad 31 tys. uczniów i pedagogów w całej Polsce.

„Nowa Miodowa”

Wymownym przykładem nowego podejścia do szkolnictwa artystycznego jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, który dawniej mieścił się przy ul. Miodowej, a obecnie w pięknym neogotyckim budynku dawnego Domu Sierot Dziewcząt przy ul. Rakowieckiej 21. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2017 r., a ZPSM Nr 1 rozpoczęło swoją działalność w nowej siedzibie we wrześniu 2020 r. Inwestycja w całości sfinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziś wizytówką szkoły, obok charakterystycznych arkad starego budynku, jest nowoczesna sala koncertowa na ponad 300 osób i 75 muzyków, z akustyką porównywalną z najlepszymi salami koncertowymi na świecie. O znakomitą akustykę zadbano także we wszystkich pozostałych salach muzycznych - sali kameralnej, sali kameralnej małej, organowej sali kameralnej oraz studiu nagrań.

W zabytkowym budynku do dyspozycji uczniów pozostaje 40 sal do edukacji ogólnej, w połączonym z nim szklanym atrium nowym - 80 sal do kształcenia muzycznego, w tym cztery sale fortepianowe.

Szkoły na Pradze

Innym przykładem inwestycji jest zabytkowy budynek na warszawskim Grochowie, w którym mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia nr 3 im. Juliusza Zarębskiego. Dzięki zakwalifikowaniu do projektu „Termomodernizacja placówek szkolnictwa artystycznego” możliwy stał się kompleksowy remont szkoły. Obecnie jest tam ekologiczne i oszczędne ogrzewanie poprzez pompę ciepła, nowa instalacja elektryczna wraz z nowoczesnym osprzętem łączeniowym dedykowanym dla zasilania urządzeń komputerowych, nowy dach i nowe okna. Zainwestowano w system monitoringu - kamery zewnętrzne i wewnętrzne, nową centralę z możliwością nagrywania obrazu i opcją zapisywania obrazów na nośniku zewnętrznym. W grudniu 2021 r. wykonany został remont ogrodzenia szkoły.

Kompleksowy projekt termomodernizacji objął również Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki. Prof. Piotr Gliński, goszcząc w jej murach podczas inauguracji roku szkolnego 2023, powiedział m.in.: – Dziękuję za zaangażowanie pedagogów i rodziców. Szkoła na Kawęczyńskiej właśnie dzięki aktywności rodziców uzyskała działkę pod rozbudowę i możliwość stworzenia lepszych warunków funkcjonowania. To dzięki Państwa działaniom dzieci mogą mieć marzenia i szansę na ich realizację.

W ramach prac termomodernizacyjnych współfinansowanych ze środków UE będących w dyspozycji MKiDN w szkole zrealizowano prace o wartości 3,5 mln zł. Dodatkowo w latach 2016-23 placówka otrzymała dotacje na remont, zakupy inwestycyjne oraz zakupy pomocy dydaktycznych.

Stypendia i instrumenty

Kolejną formą wsparcia są stypendia MKiDN dla studentów uczelni artystycznych. „Dzięki stypendiom państwo polskie wspiera najbardziej utalentowanych i najpracowitszych adeptów sztuki – napisał w grudniu 2022 r. prof. Piotr Gliński do uczestników ceremonii wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie odebrało wtedy 73 studentów z 19 uczelni artystycznych.

W wyższych szkołach artystycznych nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to znaczy akademiach muzycznych, akademiach sztuk pięknych oraz uczelniach teatralno-filmowych kształci się ponad 15 tys. studentów, co stanowi niecały 1 proc. studiującej młodzieży, zaś przyznawanie stypendiów ma na celu nie tylko wyróżnienie wybitnych studentów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto