Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej.
Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej. Stanisław Szarzyński
Misterium Męki Pańskiej odbyło się w Niedzielę Palmową w Kalwarii Pacławskiej niedaleko Przemyśla.

To szczególne miejsce niedaleko Przemyśla do tego, by przeżywać tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Co roku organizowana jest inscenizacja podzielona na dwie części: „Wieczernik” oraz „Na krzyż z Nim”.

Sceny te przedstawiają ostatnie chwile życia Jezusa od ostatniej wieczerzy, przez sąd u Annasza, Kajfasza i Piłata, po śmierć na krzyżu i złożenie do grobu. Misterium składa się z dwunastu stacji, które przedstawiają różne wydarzeni z życia i męki Jezusa Chrystusa. W każdej stacji aktorzy odgrywają sceny, które opierają się na ewangeliach i innych tekstach religijnych.

W biblijne postaci wciela się każdego roku około pięćdziesięciu osób. Pomagają aktorzy związani z amatorskim teatrem „Fredreum” w Przemyślu.

Nad przebiegiem misterium czuwają franciszkanie z kalwaryjskiego klasztoru. Trasa prowadzi stromą drogą, przez las i polany, z wielkim trudem pokonywana przez uczestników. Uroczystościom zawsze towarzyszy minimum kilkaset, a najczęściej nawet kilka tys. osób publiczności. Niektórzy przyjeżdżają z odległych zakątków Polski, a nawet z zagranicy.

Misterium organizowane jest od ponad 20 lat. Pierwsze odbyło się na dróżkach kalwaryjskich w 1995 r. Z biegiem lat w Misterium zaangażowali się mieszkańcy coraz większej ilości okolicznych miejscowości.

Podczas misterium pielgrzymi mają okazję do refleksji i modlitwy, a także do przeżycia duchowego doświadczenia wydarzeń związanych z męką i śmiercią Jezusa.

Okazja do przeżywania Misterium Męki Pańskiej na Dróżkach w Kalwarii Pacławskiej w ten piątek 7 kwietnia. Początek o godz. 12 przy „Domku Matki Bożej”. O godz. 16 Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża. Po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy „grobu Bożego” i adoracja, na początku której odśpiewamy Gorzkie Żale.

Początki klasztoru, jak i osady Kalwaria Pacławska, sięgają XVII w. Dzisiejszy kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego konsekrowany został 29 września 1776 r. przez biskupa obrządku ormiańskiego z Kamieńca Podolskiego Jakuba Waleriana Tumanowicza. Świątynia przeszła dwa poważne pożary w latach 1855 i 1862. Zniszczeniu uległ klasztor, obiekty gospodarcze i zewnętrzne elementy architektoniczne kościoła, jednak przed uszkodzeniem zachowało się wnętrze. Zjawiskom tym przypisano cudowną opiekę Matki Bożej.

Pielgrzymi przybywający do kalwaryjskiego sanktuarium mogą tutaj zyskiwać odpusty papieskie. Pierwszego takiego przywileju udzielił papież Klemens X w 1671 r., kolejni papieże odnawiali i potwierdzali te odpusty, a papież Pius IX nadał temu miejscu przywilej odpustów Ziemi Świętej.

*Zdjęcia dzięki uprzejmości i za zgoda Stanisława Sarzyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto