Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monstrancję z XIX wieku odkryto w okolicach Dąbrowy koło Lubaczowa. Była zakopana w ziemi [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Monstrancję odkryto w lesie w okolicach wsi Dąbrowa w powiecie lubaczowskim.
Monstrancję odkryto w lesie w okolicach wsi Dąbrowa w powiecie lubaczowskim. Muzeum Kresów w Lubaczowie
Monstrancję służącą do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu, prawdopodobnie pochodząca z XIX wieku, znaleziono na terenie leśnictwa Łukawiec w powiecie lubaczowskim. Trwają ustalenia, z jakiego może pochodzić kościoła i ile lat znajdowała się w ziemi.

Monstrancja została znaleziona a terenie Leśnictwa Łukawiec w obrębie Nadleśnictwa Lubaczów. Ukryta była w płytkim dole na skraju zalesionego wyniesienia opadającego w dolinę, którą biegła niegdyś droga łącząca Łukawiec, z położoną w sąsiedztwie wsią Dąbrowa. Jak podaje Muzeum Kresów w Lubaczowie, szczęśliwym znalazcą był Klaudiusz Kotulak, który na Podkarpaciu prowadzi badania we współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu.

Po zgłoszeniu odkrycia zebrana komisja z udziałem leśników, pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu i Muzeum Kresów w Lubaczowie, podjęła decyzję o przeprowadzeniu ratowniczych badań archeologicznych, mających na celu wydobycie obiektu.

- Po odkopaniu i wstępnym oczyszczeniu przeprowadzono wstępne oględziny znaleziska. Ustalono, że monstrancja została ukryta po wcześniejszym podzieleniu jej na trzy zasadnicze części. Eliptyczną stopę, trzon w formie nodusa i promienistą glorię z rezerwaculum, czyli przeszkloną puszką na hostię. Niestety nie zachował się tzw. melchizedech w formie półksiężyca na osadzenie samej hostii - informuje lubaczowskie muzeum.

Poszczególne elementy przetrwały różnym stanie. Najwięcej uszkodzeń i ubytków występuje w części promienistej glorii. Obiekt wykonany został ze złoconego i srebrzonego mosiądzu. Stopa i nodus są odlewane, bogato zdobione ornamentami roślinnymi. Na zwieńczeniu glorii zachowała się plakieta z wizerunkiem Trójcy Świętej ujęta przez dwa adorujące anioły, a całość wieńczy korona. Ustalono wysokość monstrancji na około 60 cm.

- Obecnie trwają wstępne prace konserwatorskie prowadzone przez pracowników Muzeum Kresów w Lubaczowie, do którego elementy monstrancji trafiły po odnalezieniu. Oględziny zabytku pozwalają stwierdzić, iż jest to interesujący przykład rzemiosła artystycznego z XIX w. - twierdza eksperci muzeum.

Zagadką pozostaje pochodzenie tego obiektu i powiązanie go z konkretną świątynią. Nie wiadomo, ile lat monstrancja leżała w ziemi. Być może ukryto ją tam w czasie II wojny światowej, ale to tylko przypuszczenia.

Muzeum Kresów w Lubaczowie prosi osoby mające informacje o pochodzeniu monstrancji o przekazywanie ich do tej placówki, nr tel. 16 632 18 02.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Monstrancję z XIX wieku odkryto w okolicach Dąbrowy koło Lubaczowa. Była zakopana w ziemi [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto