Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedno z najbardziej uroczych miejsc na muzealnej mapie Polski. Zobacz miejsce przywołujące wspomnienia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie Krzysztof Łokaj / Polska Press / Zdjęcie archiwalne
Któż w dzieciństwie nie oglądał dobranocek? “Bolek i Lolek”, “Reksio” czy “Miś Uszatek” to tytuły, które znał każdy młody widz. Powiecie, że teraz nie ma już takich bajek, a współczesne dzieci nie poznają dobranockowego świata z przeszłości. Nic bardziej mylnego! Zapraszamy na wycieczkę po jednym z najbardziej uroczych miejsc na muzealnej mapie Polski - Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Spis treści

Muzeum Dobranocek - rzeszowska atrakcja dla dzieci i dorosłych

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedno z miejsc, do którego chętnie zajrzą nie tylko dzieci, ale również dorośli. W jego zbiorach znajdują się eksponaty z bajek, które ok. godz. 19:00 po całodniowej zabawie na podwórku oglądał kiedyś prawie każdy.

“Wilk i zając”, “Bolek i Lolek” czy “Jacek i Agatka” to tylko kilku bohaterów, których można spotkać podczas zwiedzania. Jesteśmy pewni, że dorośli, tak samo jak dzieci, będą zachwyceni atmosferą tego magicznego miejsca.

Historia muzeum, czyli jak to się zaczęło

Na początku warto wspomnieć, że placówka powstała dzięki uprzejmości Wojciecha Jamy - zapalonego kolekcjonera - który przekazał jej swoje zbiory. Jak podaje komiks.gildia.pl, w 2004 r. Wojciech Jama stworzył stronę internetową, na której m.in opisywał swoją kolekcję i tłumaczył sens jej powstania.

Pamięć o tych filmach (dobranockach - przyp. red.) trwa w sercach ludzi, dla których te krótkie wieczorne dziesięć minut, było ważnym elementem dnia, jego ukoronowaniem. To ta pamięć legła u podstaw kolekcji Muzeum Dobranocek. - czytamy na stronie internetowej Wojciecha Jamy.

Dwa lata później kolekcjoner opracował projekt utworzenia Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a w 2008 roku notarialnie przekazał swoją wyjątkową kolekcję, której wartość oszacowano na 200 tys. złotych! Oficjalne otwarcie nostalgicznej wystawy, którego dokonał prezydent Rzeszowa, miało miejsce 22 marca 2009 roku - od tego czasu placówka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przedstawicieli wszystkich grup wiekowych.

Co zobaczymy w Muzeum Dobranocek?

Wszystko, co związane z wieczorynkami! Nie tylko polskimi, ale również zagranicznymi, zaczynając od najstarszych dobranocek emitowanych w Telewizji Polskiej.

Zbiór eksponatów liczy sobie ok. 8,5 tys. przedmiotów - od opakowań po artykułach spożywczych (gumy balonowe “Bolek i Lolek”, batoniki “Maja”, “Wilk i Zając” czy “Ptyś”) po oryginalne lalki z filmów kukiełkowych (“Miś Colargol”, “Miś Uszatek” czy “Plastusiowy Pamiętnik”), i folie z kadrami m.in. z “Bolka i Lolka”, “Reksia” i “Porwania Baltazara Gąbki”. W muzeum obejrzymy też opakowania po produktach kosmetycznych (w nienaruszonym stanie!), m.in. mydełka “Jacek i Agatka” czy “Gąska Balbinka”. Najstarsze z nich mają prawie 40 lat…

Oprócz tego w kolekcji znajdują się projekty, scenariusze, storyboardy, wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, proporczyki, plakietki, przywieszki, przezrocza małoobrazkowe czy filmy na szpulach, kasetach i płytach.

Lista bohaterów, których można “spotkać” w placówce jest bardzo długa. Oprócz wcześniej wymienionych, odwiedzający przypomną sobie - lub poznają - “Małego Pingwina Pik-Poka”, “Trzy Misie”, niebieskie “Smerfy”, “Kota Filemona” i wiele innych postaci. To prawdziwy powrót do przeszłości!

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie - praktyczne informacje

Lokalizacja
Muzeum Dobranocek ze Zbiorów W. Jamy mieści się w Rzeszowie, przy ul. Adama Mickiewicza 13.

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek:nieczynne
  • Wtorek – piątek: 9.00-17.00
  • Sobota – niedziela: 10.00-18.00

Uwaga! W muzeum do odwołania obowiązują przerwy na dezynfekcję ekspozycji (wtorek – piątek: 13.30 – 14.00, sobota – niedziela: 14:30 – 15:00).

Ceny biletów

  • Bilet normalny – 12 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł

Po wcześniejszej rezerwacji dostępna jest też usługa przewodnika. Jej koszt to 25 zł dla grup oraz 35 zł dla gości indywidualnych.

Więcej informacji na stronie Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto