Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne promuje dwie książki o Sanoku. Gród ukryty po ziemią i miasto, którego już nie ma

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
arch. MH w Sanoku
18 listopada (piątek) 2022 r., o godz. 17., w Sali Gobelinowej Zamku Królewskiego w Sanoku odbędzie się podwójne spotkanie autorskie połączone z promocją książek „Sanok zapisany pod ziemią” oraz "Fotografie archiwalne – T. IV Sanok."

Książka „Sanok ukryty pod ziemią” jest popularnonaukowym podsumowaniem prac archeologicznych prowadzonych na terenie Sanoka przez archeolog Marię Zielińską, a także innych badaczy. Została zredagowana przez Ewę Kasprzak oraz dr. Jarosława Serafina, a opracowana graficznie przez Artura Olechniewicza. „Dedykowana jest mieszkańcom Sanoka”, jak podkreśla autorka.

Maria Zielińska (ur. 10 lutego 1945 r. w Sanoku) jest absolwentką archeologii na UMCS w Lublinie. W 1967 r. rozpoczęła pracę w Muzeum Historycznym w Sanoku – przepracowała w nim ponad 53 lata. Jej praca zawodowa to m.in. interwencje na terenie zagrożonych zniszczeniem stanowisk archeologicznych i historycznych, ich inwentaryzacja, a także badania wykopaliskowe w Sanoku i jego okolicach.

W publikacji autorka wspomina, że opracowywanie pozyskanych w ich wyniku zabytków było odczytywaniem swoistego alfabetu, którym opisano życie przodków. Wyniki tych badań były na bieżąco publikowane w wydawnictwach specjalistycznych. Wykopaliska prowadzone w obrębie miasta były dla niej – sanoczanki z dziada pradziada – także przygodą i zaspokajaniem ciekawości. Swoją wiedzą dzieli się teraz z innymi.

Książka „Fotografie archiwalne – tom IV. Sanok” autorstwa Andrzeja Romaniaka, kierownika działu historycznego w Muzeum Historycznym w Sanoku jest katalogiem zbiorów fotografii archiwalnych oraz negatywów przechowywanych w sanockim muzeum.

Z autorskiego wstępu: „Niniejszy tom jest kontynuacją publikowania kolejnych fotografii archiwalnych z muzealnych zbiorów. 581 fotografii w nim udostępnionych przedstawia Sanok – jego panoramy, place, ulice i budynki. Jest to więc nawiązanie do tomu I i w pewnym sensie jego kontynuacja. Większość z publikowanych zdjęć została wykonana przez znanych z nazwiska fotografów – m.in.: Stanisława Potockiego, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Kaszyckiego, Romualda Biskupskiego czy Dariusza Szuwalskiego”.

Większość prezentowanych zdjęć zostanie opublikowana po raz pierwszy; wiele z nich to prawdziwe unikaty ‒ zeskanowano je wprost z negatywu. Wydawnictwo może zainteresować nie tylko historyków i regionalistów, ale też młodszych i starszych sanoczan. Tym bardziej że są w tej książce ukazane całe kwartały miasta, których już nie ma, np. dzielnica żydowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto