Na SOR zamiast do lekarza rodzinnego? Problem z opieką zdrowotną w Sanoku

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Henryk Przybycień, po. dyrektora SPZOZ w Sanoku zwołał w środę, 26 lutego, konferencję prasową, w czasie której przedstawił działalność leczniczą placówki w ubiegłym roku oraz omówił problemy związane z opieką zdrowotną w Sanoku i kondycją sanockiego szpitala.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że ze świadczeń zdrowotnych realizowanych przez SPZOZ w Sanoku skorzystało 14 042 pacjentów.

- Szpital w Sanoku na koniec roku dysponował 313 łóżkami dla chorych - wyliczał dyrektor. - Największe oblężenie zanotował oddział chirurgiczny, wewnętrzny i kardiologiczny, z kolei najmniejsze, oddział zakaźny i pulmonologiczny. Z usług OIOM-u skorzystało 16 859 osób. W ubiegłym roku w SPZOZ na podstawie umowy o pracę było zatrudnionych 800 osób.

Dyrektor Przybycień zaznaczył również, że Sanok jest miastem, które zajmuje drugie miejsce w województwie podkarpackim, po Rzeszowie, jeśli chodzi o liczbę lądowań śmigłowca LPR w 2018 roku.

- O ile przy sanockim SOR-ze lądowań było 112, tak już w innych miastach, znacznie mniej. W Przemyślu odnotowano 16 lądowań, w Jaśle - 2, a w Mielcu zaledwie jedno - wyliczał.

Na SOR zamiast do lekarza rodzinnego? Problem z opieką zdrow...

Omawiając statystyki Henryk Przybycień zwrócił uwagę na niekorzystną sytuację, którą można zaobserwować w sanockiej placówce. Chodzi o ogromną liczbę osób, która korzysta z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zamiast z porad lekarza rodzinnego.

- Przykro mi to stwierdzić, ale pacjenci traktują przychodnię oraz SOR jak całodobową przychodnię, w której mogą otrzymać pełną diagnostykę.

W czasie konferencji poruszono również problem fatalnej sytuacji finansowej sanockiego szpitala, który w dalszym ciągu nie może realizować programu naprawczego. Brak poręczenia placówce kredytu konsolidacyjnego zmusił ostatnio szpital do zaciągnięcia pożyczki obrotowej na kwotę 3,8 mln złotych.

- Rozmowy o poręczenie kredytu trwają, ponieważ szpital nie jest w stanie zabezpieczyć brakującej kwoty - zaznaczył Przybycień. - Z usług zdrowotnych korzystają mieszkańcy wszystkich gmin powiatu sanockiego, więc samorządowcy muszą się porozumieć, bo nie mogą kłaść na szali życia i zdrowia pacjentów.

Dyrektor wskazał również pozytywne aspekty działania placówki, zaznaczając, że na liście udostępnionej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zawierającej wykaz podmiotów zagrożonych likwidacją ze względu na brak lekarzy, nie ma sanockiego szpitala.

Henryk Przybycień uspokoił także, że w przypadku pojawienia się koronawirusa szpital w Sanoku jest w stanie zabezpieczyć odpowiednie leczenie. Przy okazji zdementował informację, jakoby oddział zakaźny był zagrożony upadłością. Wspomniał też o nowo powstającej poradni neurologicznej dla dzieci oraz specjalistycznym punkcie pobrań przeznaczonym dla małych pacjentów.

Szkodliwe picie z plastiku

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
26 lutego, 17:51, Gość:

,,Przykro mi to stwierdzić, ale pacjenci traktują Sor jak CAŁODOBOWĄ OPIEKĘ ZDROWORNĄ ",A gdzie mają się udać !!!Do weterynarza!!!JEJKU BEZ JAJ !!!,noc ,niedziela ,czy święta ,to gdzie się udać Proszę Pana !!!,Wstyd że osoba na takim stanowisku takie słowa wypowiada,to poniżenie dla nas pacjentów .Dużo by pisać ,ale szkoda słów!!!

Możesz się udać. Tylko nie narzekaj ze czekasz 12 godzin albo ze ktoś zmarł bo personel był zajęty.

O
OŚWIADCZENIE
Home Aktualności

AktualnościWażne

Epidemia koronawirusa nadciąga. Rząd i sejmowe partie polityczne lekceważą problem – OŚWIADCZENIE Ruchu 11 Listopada

24 lutego 2020

W obliczu bierności rządu RP w reagowaniu na zagrożenie Polski epidemią koronawirusa, czego skandalicznymi przykładami są: organizowanie konferencji międzynarodowych z przedstawicielami Chin w RP oraz utrzymywanie regularnych połączeń na linii Pekin-Warszawa przez chińskie linie, Ruch 11 Listopada wzywa Polaków do oddolnego przygotowania się na nadchodzącą epidemię. W szczególności wzywamy Polaków do zgromadzenia odpowiedniej ilości leków, środków higieny, żywności, wody i opału.

Należy też określić sposoby komunikowania się w ramach lokalnych grup solidarności sąsiedzkiej na wypadek, gdy poszczególne miejscowości zostaną objęte blokadą kwarantanny, co obecnie dzieje się we Włoszech.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe działania obecnego rządu oraz poprzednich, należy liczyć się z perspektywą pozostawienia obywateli RP samym sobie. Jeśli nie rozwiniemy lokalnych struktur pomocy sąsiedzkiej na najniższym szczeblu oraz nie zgromadzimy na własną rękę odpowiednich zapasów, skutki dla Narodu mogą być opłakane. Uważamy, że obecny czas to ostatni dzwonek na mądre przygotowania. Nie chodzi nam o wzbudzanie paniki, ale o to, by Polacy uświadomili sobie, że socjalistyczna mentalność ufania we wszystkim państwu i temu, że ono rozwiąże problemy i zaopiekuje się nami, może w najbliższych dniach być poddana bardzo surowemu testowi epidemii koronawirusa. Jeśli nie przygotujemy się dobrze zawczasu, za chwilę może być za późno na wdrożenie środków zaradczych. Partie okrągłostołowe zaprzątnięte walką o stołki i kampanią wyborczą nie powiedzą Polakom prawdy, dlatego Ruch 11 Listopada przyjmuje na siebie ten obowiązek wobec Narodu.

Ufamy, że nawet jak nadejdzie ciężki kryzys, to Polacy właściwie przygotowani i uleczeni z socjalistycznych, biurokratycznych zabobonów podniosą się, by zbudować państwo na zdrowych fundamentach Prawdy.

Tak nam dopomóż Bóg!

W imieniu Ruchu 11 Listopada

Michał Fałek, prezes

pastor Paweł Chojecki, wiceprezes

mec. Andrzej Turczyn, wiceprezes
G
Gość

,,Przykro mi to stwierdzić, ale pacjenci traktują Sor jak CAŁODOBOWĄ OPIEKĘ ZDROWORNĄ ",A gdzie mają się udać !!!Do weterynarza!!!JEJKU BEZ JAJ !!!,noc ,niedziela ,czy święta ,to gdzie się udać Proszę Pana !!!,Wstyd że osoba na takim stanowisku takie słowa wypowiada,to poniżenie dla nas pacjentów .Dużo by pisać ,ale szkoda słów!!!

Dodaj ogłoszenie