Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASZ PATRONAT. W kręgu kultury łemkowskiej - warsztaty i sesja

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Na koniec programu w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbędzie się sesja podsumowująca
Na koniec programu w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbędzie się sesja podsumowująca fot. Dorota Mękarska
Do 17 czerwca trwają w Sanoku i Łupkowie spotkania i warsztaty dotyczące kultury łemkowskiej. Organizuje je Fundacja Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami. Partnerami są: MBL w Sanoku i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Program skierowany jest do osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Łupkowie, do funkcjonariuszy Służby Więziennej, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami w dwóch grupach wiekowych: 12-16 lat i 18-23 lata, do przewodników-seniorów Muzeum Budownictwa Ludowego, a także do regionalistów i historyków.

Podczas programu organizowane są spotkań dotyczące historii i kultury łemkowskiej. Na warsztatach w ZK osadzeni pod okiem instruktora wypalają w drewnie wizerunki cerkwi łemkowskich i świętych. Prace powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na sesji podsumowującej program, która odbędzie się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Trafią tam też prace z rękodzieła łemkowskiego wykonane przez niepełnosprawnych.

Warsztaty dla przewodników MBL, poświęcone kuchni łemkowskiej, odbędą się 16 czerwca 2022 r. Uczestnicy nauczą się przyrządzać potrawy łemkowskie, opisywać je i opowiadać o ich historycznym pochodzeniu. Zostanie im przekazana wiedza o historii, kulturze, religii, życiu codziennym, budownictwie, strojach, muzyce i jadle Łemków.

Dnia 17 czerwca 2022 r. odbędzie się sesja podsumowująca pt. W kręgu kultury łemkowskiej. Prelekcje wygłoszą prelegenci – specjaliści od tematyki rusińskiej. Dotyczyć one będą: historii Łemków w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, kultury i obyczajów łemkowskich, religii Łemków, w tym tematyki cerkiewnej, budownictwa, strojów, muzyki oraz jadła łemkowskiego. Podczas sesji odbędzie się koncert zespołu wykonywującego pieśni łemkowskie.

Uwieńczeniem przedsięwzięcia będzie wydana w formie elektronicznej publikacja pt. W kręgu kultury łemkowskiej. Znajdą się w niej artykuły dotyczące kultury i historii Łemków, fotografie zaprezentowanych wystaw oraz fotografie z przebiegu działań, a także przepisy kulinarne potraw łemkowskich.

Fundacja Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami od początku swego istnienia prowadzi szeroko zakrojone działania związane z edukacją historyczną we wszystkich jednostkach penitencjarnych na terenie województwa podkarpackiego. W trakcie warsztatów osoby niepełnosprawne oprócz edukacji historycznej i kulturowej, będą rozwijać swoje umiejętności manualne i kulinarne, bardzo potrzebne im w samodzielnym życiu. Przewodnicy dzięki warsztatom pozyskają nową wiedzę, a jest to grupa, która z racji wykonywania swoich czynności w muzeum musi być stale edukowana etnograficznie.

Program sesji w MBL w Sanoku (sala konferencyjna). 17 czerwca, początek godz. 10. Prowadzenie sesji: dr Joanna Potaczek, mgr Marcin Krowiak.

godz. 10.15 – 10.35 Marcin Krowiak (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) Historia i kultura Łemków – zarys problematyki.

godz. 10.35 – 10.55 Ks. Bogdan Kiszko (proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Mokrem), Religia Łemków.

godz. 10.55 – 11.15 Artur Górecki (przewodnik MBL Sanok, Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami), Łemkowskie cerkwie.

godz. 11.15 – 11.30 Prezentacja wystaw tematycznych dotyczących kultury łemkowskiej (wystawa przygotowana przez osadzonych w ZK w Łupkowie pt. Cerkwie zaklęte w drewnie. Wystawa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sanoku pt: Łemkowskie rękodzieła).

godz. 11.40 – 12.00 Leon Niemczyk (przewodnik MBL w Sanoku), Życie codzienne Łemków na przykładzie obiektów w MBL w Sanoku.

godz. 12.00 –12.20 dr Joanna Potaczek (Centrum Dialogu Między Religiami i narodami, przewodnik MBL w Sanoku), Łemkowie na pograniczu pogaństwa i chrześcijaństwa – zwyczaje, wierzenia, gusła i zabobony.

godz. 12.20 – 12.40 Marianna Jara (regionalistka, animatorka kultury karpackiej), Stroje i ozdoby łemkowskie.

godz. 12.40 –13.10 Występ zespołu prezentującego pieśni łemkowskie.

godz. 13.10 –13.30 Edyta Wilk, regionalistka (Tygodnik Sanocki), Jadło łemkowskie.

godz. 13.30-13.50 Agata Kozieradzka (regionalistka, OSP Nowosielce, CDMRIN), Wpływ kuchni łemkowskiej na współczesne potrawy

godz. 13.50 – 14.30 Degustacja potraw łemkowskich przygotowanych przez uczestników warsztatów – przewodników MBL w Sanoku.

godz. 14.30 – 16.00 Zwiedzanie sektora łemkowskiego w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami w ramach Karpackiej Inicjatywy Lokalnej finansowanej ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 - 2030 za pośrednictwem Operatora Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Procarpathia”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto