Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NIK: Kontrola oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalach na Podkarpaciu. Lekarz z Leska dyżurował nieprzerwalnie 12 dni

Dorota Mękarska
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Archiwum.
24 marca br. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący funkcjonowania oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii oraz bloków operacyjnych w województwie podkarpackim. Nie jest dobrze.

NIK w latach 2018-2020 skontrolowała dwa szpitale wojewódzkie w Tarnobrzegu i Przemyślu oraz sześć powiatowych, w Mielcu, Leżajsku, Przeworsku, Strzyżowie, Brzozowie i Lesku.

Jedynie w połowie badanych placówek zatrudniano wymaganą liczbę specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii. Tę kwestię reguluje rozporządzenie MZ obowiązujące od 2017 r. Szpitale mają czas na dostosowania się do tych wymogów do  końca 2022 r.

W  większości szpitali dochodziło do niezgodnych z obowiązującymi standardami przypadków, w których jeden lekarz, w tym samym czasie znieczulał dwóch pacjentów, albo pozostawiał bez opieki chorych na OAiIT, gdyż potrzebny był na bloku operacyjnym.

Rekordzista pracował 12 dni bez przerwy

Niepokoić mogą dane dotyczące lekarzy anestezjologów, którzy pracowali nawet kilka dni bez przerwy. Jak wykryła NIK w skrajnym przypadku, lekarz zatrudniony na kontrakcie pracował nieprzerwanie przez 288 godzin, czyli 12 dni. Doszło do tego w szpitalu w Lesku, ale w podobnej sytuacji znaleźli się także lekarze anestezjolodzy w czterech innych szpitalach: Strzyżowie, Tarnobrzegu, Mielcu i Leżajsku. W niektórych przypadkach pracowali bez przerwy od 78 do 152 godzin. Zdaniem NIK mogło to negatywnie wpływać na jakość wykonywanych przez nich zadań oraz stwarzać zagrożenie dla pacjentów i  samych lekarzy.

Łóżek jest za mało, ale nie ma pełnego obłożenia

Większość skontrolowanych szpitali nie spełniała wymagań dotyczących liczby łóżek na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii. Powinna ona stanowić, co najmniej 2% ogólnej liczby wszystkich łóżek w szpitalu. W latach 2018-2020 w Lesku, łóżek było za mało, ale trzeba dodać, że obłożenie nie przekroczyło 82%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto