Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej rozmawiano podczas 35. Konferencji Europa Karpat w Krasiczynie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
35. Konferencja Europa Karpat w Krasiczynie koło Przemyśla. Nz. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński (w środku), poseł PiS Antoni Macierewicz (z lewej) i prezes banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka (z prawej).
35. Konferencja Europa Karpat w Krasiczynie koło Przemyśla. Nz. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński (w środku), poseł PiS Antoni Macierewicz (z lewej) i prezes banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka (z prawej). Darek Delmanowicz/PAP
Wojna w Ukrainie zdominowała tematykę 35. Konferencji Europa Karpat w Krasiczynie koło Przemyśla. Dyskutowano m.in. o odbudowie Ukrainy, ale również o rosnącej roli geopolitycznej Europy Środkowo - Wschodniej na naszym kontynencie.

- Dziesiątki tys. Ukraińców zginęło w obronie swojego kraju, a właściwie całej Europy, całego wolnego świata. Z tego względu, podczas konferencji będziemy odnosić się do wojny w Ukrainie i obrony świata cywilizowanego - podczas otwarcia 35. Konferencji Europa Karpat w Krasiczynie mówił minister Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Główny inicjator tego cyklu konferencji.

Rozmowy dotyczyły m.in. obecnej sytuacji w Europie Środkowo - Wschodniej, konieczności zapewnienia bezpieczeństwa tej części kontynentu, pomocy humanitarnej i militarnej udzielanej walczącej Ukrainie, której znaczna część płynie z Polski oraz sąsiednich krajów. Ponadto dyskutowano o odbudowie Ukrainy po wojnie.

- Ostatni rok pokazał wyraźnie, że Europa może działać razem. Razem jesteśmy silni. To pokazuje, czym są Karpaty. Są mocne, stabilne, pozwalają nam patrzeć w szerszej perspektywie. Chcemy te walory, tę różnorodność, to perspektywiczne spojrzenie wykorzystywać. Chcemy rozmawiać o wzmocnieniu roli Europy Środkowo - Wschodniej w całym układzie politycznym Europy - twierdzi Kuchciński.

To wojna nie tylko o niepodległą Ukrainę, ale również demokratyczny świat i nasz styl życia

- Razem z Polską walczymy z naszym wspólnym wrogiem. Nie tylko o niepodległość Ukrainy, ale również o demokrację, o nasz styl życia, o wolność. Na Ukrainie jesteśmy przekonani, że razem z Polską tworzymy nowy krajobraz polityczny Europy - twierdzi Markijan Malski, były ambasador Ukrainy w Polsce, wykładowca Uniwersytetu Lwowskiego.

Podczas panelu „Wsparcie i odbudowa Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej” pokazano, jak istotna jest rola Polski w przemianach gospodarczych i odbudowie gospodarki Ukrainy.

- Ta współpraca to wymierne korzyści dla obu stron: transfer technologii, surowców, energii, nowe miejsca pracy. Polska już podziwiana jest na świecie i nazywana potęgą humanitarną. Wzrasta nasze znaczenie militarne i polityczne. Mamy do zaoferowania znacznie więcej, co udowodnili goście panelu. Między innymi: Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Olga Semeniuk-Patkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Mykhaylo Khariy, Centrum na rzecz Transformacji Ukrainy, przedstawiciele PGE i BGK - twierdzi Kuchciński.

Zwracano uwagę również na inne aspekty współpracy, choćby naukę. Uczestnikiem jednego z paneli był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mówił m.in. o przyspieszeniu cyfryzacji i zdobywaniu umiejętności cyfrowych, które nastąpiło w czasie pandemii koronawirusa i było jednym z nielicznych pozytywów tego okresu. Jak stwierdził, w Polsce do sieci szerokopasmowego internetu podłączonych jest ponad 90 proc. szkół.

- Takie warunki pozwalają na kontynuowanie nauki w systemie hybrydowym czy zdalnym, o ile zachodzi taka potrzeba - zauważa P. Czarnek.

A takie sytuacje nastąpiły szybko po pandemii. Najpierw w regionach północno - wschodnich podczas wojny hybrydowej na granicy z Białorusią i po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Przez rok do Polski dotarło 9 mln uchodźców z Ukrainy. 1,5 mln przebywa obecnie w naszym kraju

Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji przedstawiono wyniki raportu „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”. Badanie zostało przygotowane przez Fundację Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Z raportu wynika, że od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku, do Polski dotarło ponad 9 mln uchodźców z Ukrainy. Obecnie przebywa w naszym kraju 1,5 mln. 82 proc. z nich znalazło zatrudnienie. 32 proc. zamierza wrócić na Ukrainę jak najszybciej, a 45 proc. deklaruje, że chce zostać w Polsce przez kilka kolejnych lat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej rozmawiano podczas 35. Konferencji Europa Karpat w Krasiczynie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto