Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochotnicze Straże Pożarne na straży środowiska

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Inauguracja projektu.
Inauguracja projektu. Fot. Fundacja Odzyskaj Środowisko
Wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu sanockiego podobnie jak ponad 1000 jednostek OSP z województwa podkarpackiego mogą przystąpić do ogólnopolskiego projektu „OSP na straży środowiska”. Dzięki zbiórkom elektrycznych śmieci, strażacy będą pozyskiwać środki na nowy sprzęt oraz szkolenia.

W OSP Wesoła w Warszawie zainaugurowano projekt pierwszego, w całej historii Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej projektu „OSP na straży środowiska”. Projekt jest wynikiem współpracy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z Fundacją Odzyskaj Środowisko i MB Recycling, który za cel stawia sobie zbiórki elektrycznych śmieci oraz edukację ekologiczną.

- Projekt „OSP na Straży Środowiska” otwiera nowy rozdział w historii Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne na terenie całego kraju mają szansę pozyskania dodatkowych środków na swoją działalność. Jestem przekonany, że w zbiórkę elektrośmieci chętnie włączą się lokalne społeczności. Na co dzień druhny i druhowie śpieszą im z pomocą, dlatego wierzę, że wszystkie zepsute lodówki, pralki i inne urządzenia elektryczne, które przez lata gromadzimy w naszych domach, piwnicach i strychach, zostaną przekazane do lokalnych remiz. Stamtąd, trafią do recyklingu, a pozyskane środki wrócą do strażnic. W ten sposób zyskują druhowie, ale także mieszkańcy i w szerszym ujęciu środowisko naturalne. Warto podkreślić, że zbiórki elektrycznych śmieci, jak też edukacja ekologiczna, doskonale wpisują się w strategię Związku OSP RP Florian 2050 – powiedział podczas inauguracji projektu Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Zbiórki elektrycznych śmieci będą miały charakter ciągły. Do każdej remizy, która przystąpi do projektu będzie można oddać zarówno małogabarytowy, jak i wielkogabarytowy sprzęt. Uzupełnieniem działań będą specjalne wydarzenia: pikniki, eko eventy, zawody, którym również towarzyszyć będą zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

- Wszystkie elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling, w których jesteśmy w stanie przetwarzać wszystkie rodzaje zużytego sprzętu – powiedział Bartłomiej Hajduk, dyrektor Generalny MB Recycling. Ważnym aspektem projektu jest fakt, że każdy mieszkaniec będzie mógł wspomóc swoją remizę i środowisko – dbając jednocześnie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich – elektryczne śmieci nie powinny być przetrzymywane w domach, a mogą stanowić źródło dla cennych surowców, które po przetworzeniu wrócą na rynek.

„OSP na straży środowiska” jest rozwinięciem projektu „Elektryczne Śmieci”, który obejmuje swym zasięgiem ponad 90 miast w całej Polsce, głównie powyżej 40 tysięcy mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto