Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryto lochy z XVI wieku, które miały chronić mieszkańców Kańczugi przed najazdami tatarskimi [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Lochy w Kańczudze.
Lochy w Kańczudze. Mirosław Hajnosz
Podczas przebudowy drogi wojewódzkiej 835 koło kościoła w Kańczudze, w pobliżu ogrodzenia odsłonięto podziemne korytarze. Znaczącego odkrycia dokonano również w świątyni. Polichromie przesuwające datę powstania zabytku nawet do XV wieku, czyli o ponad 150 lat w stosunku do wcześniejszych ustaleń.

- Zachowały się podziemne piwnice i tunele wybudowane przez mieszkańców Kańczugi dla ochrony przed najeźdźcą, być może jeszcze w XVI w., po zniszczeniach miasta po najazdach tatarskich i wołoskich w końcu XV i na początku XVI wieku - informuje Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Odkrycie będzie poddane dalszym badaniom, chociaż obecnie, jak podkreślają konserwatorzy, najważniejsze jest zabezpieczenie terenu.

O tym, że pod Kańczugą znajdują się lochy wybudowane w czasach najazdów tatarskich, mówi się w tym mieście od dawna. Co jakiś czas, w różnych częściach Kańczugi, dochodzi do zapadnięcia się ziemi.

Pierwszy o podziemnych korytarzach pisał ks. Jan Kudła w spisanej ręcznie w 1889 r. "Historii Miasteczka Kańczugi".

"Co do lochów podziemnych to trudno właściwie oznaczyć, skąd właściwie wychodziły. To tylko pewne, że Kańczuga a szczególnie środek miasta cały nimi podkopany"- pisał ks. Kudła.

Według duchownego lochy zostały wybudowane w czasach najazdów tatarskich, które w XV, XVI i XVII wieku pustoszyły te ziemie. Oznaczałoby to, że podziemne korytarze mogą mieć ponad 400 lat.

- Przed wojną o lochach mówiło się niewiele, ot takie legendy, ludzkie gadanie. Gdzieś na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przebudowywano drogę tuż obok kościoła. Przy kopaniu natrafiono na podziemny korytarz. Wychodził z kościelnych piwnic i prowadził ku Rynkowi. Ludzie mogli do niego wejść i popatrzeć - 25 lat temu reporterowi "Nowin" opowiadał Antoni Kuryło, nieżyjący już mieszkaniec Żuklina w gminie Kańczuga.

Robotnicy zasypali otwór, wykonali drogę. I tak czekał on na "powtórne" odkrycie obecnie, przy generalnej przebudowie drogi.

W kolejnych latach, w kilku miejscach w Kańczudze zapadała się ziemia. Ogromne piwnice (korytarze?) znajdowały się pod domem, który stał w okolicach dzisiejszego, głównego skrzyżowania w tym mieście. Zachowały się ich zdjęcia, a same piwnice prawdopodobnie zostały zasypane.

W przypadku odkrycia polichromii w kościele w Kańczudze prowadzone są badania historyczne i konserwatorskie zmierzające do odczytania programu malowideł.

- Znamy kompozycję dekoracji malarskiej w najstarszej części świątyni, budowę technologiczną, skład pigmentów. Zamierzamy rozszerzyć zakres badań architektoniczno-konserwatorskich i archeologicznych, aby lepiej poznać obiekt i jego przemiany historyczne i artystyczne - twierdzą eksperci WOUZ w Przemyślu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkryto lochy z XVI wieku, które miały chronić mieszkańców Kańczugi przed najazdami tatarskimi [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto